Otwarcie wystawy Made in Zakopane

01.07.2023

Pierwszego dnia lipca otwarta zostanie nowa wystawa w Muzeum Tatrzańskim „Made in Zakopane”. Będzie można ją oglądać aż do października.

„Made in Zakopane” to wystawa przedstawiająca zakopiańskie rzemiosło artystyczne od drugiej połowy XIX wieku do II wojny światowej. Będzie można zobaczyć tradycyjne, zabytkowe meble, tkaniny, ceramikę, rzeźby i inne przedmioty, które służyły ludziom w tamtych czasach w domach. Ta wystawa to podróż do przeszłości Zakopanego i jego mieszkańców. To powrót do domów dziadków i pradziadków tradycyjnych, podhalańskich górali.

To również wystawa dzieł ówczesnych artystów oraz uczniów i absolwentów Szkoły Przemysłu Drzewnego, a także Szkoły Koronkarskiej. Przedstawione zostaną również przedmioty, które łączyły artyzm z użytkowością. Zarówno znanych, jak i mniej znanych wytwórni.

Pochodzą one z różnych placówek muzealnych w Polsce, jak i zbiorów prywatnych.

Wystawa z założenia ma za zadanie przypomnieć zakopiańskie rzemiosło artystyczne do 1939 roku. Jej bohaterami są same przedmioty i ich twórcy. Celowo pozbawiona jest wartościowania, poszukiwania kontekstów i reinterpretacji tematu, do czego – mamy nadzieję – stanie się podstawą” – zachęca do odwiedzenia wystawy Muzeum Tatrzańskie.

Szczegóły

Data: 01.07.2023

Miejsce wydarzenia

Muzeum Tatrzańskie
Krupówki 10,Zakopane