prorock

Wielka Sowa – tajemnica goni tajemnicę

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich w Środkowych Sudetach. Zachwyca historią i widokami. Jeśli macie ochotę poznać największe tajemnice tego szczytu, warto porozmawiać z tutejszą Starszyzną.

Babia Góra, królowa Beskidów

Babia Góra, Królowa Beskidów, Kapryśnica, Matka Niepogód, Diablak, Diabelski Szczyt, jakby jej nie nazwać, jest najchętniej zdobywaną górą w Beskidach. Widok z niej zachwyca, a legendy przyprawiają o gęsią skórkę. Pewnie dlatego Zdobywcy KGP tak żarliwie tu wracają.

Lackowa, w drodze na Górę Policyjną Beskidu Niskiego

Lackowa zwana Górą Policyjną położona jest w Beskidzie Niskim. Graniczy bezpośrednio ze Słowacją. To najwyższy szczyt tego pasma górskiego na terenie Polski i jednocześnie jeden z najtrudniejszych w naszym kraju. Chcąc stanąć na wierzchołku, najpierw trzeba pokonać „ścianę płaczu”.

Lawinowe ABC – czym jest i do czego służy?

Zima to bardzo specyficzny okres do chodzenia po górach. Warunki atmosferyczne nie sprzyjają trekkingom i wspinaczkom. W tym czasie w górach powinny przebywać wyłącznie osoby, które posiadają lawinowe ABC oraz umieją się nim posługiwać. Sprawdź, czym ono jest i do czego służy.

Lawina w górach – co robić, aby przeżyć?

Lawina w górach to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie da się go ustrzec. Można zapobiec zagrożeniu jedynie, pozostając w domu. Jeśli jednak, mimo oceny ryzyka jako minimalne, lawina zacznie schodzić, warto wiedzieć, co robić, aby wyjść z tej sytuacji cało. Odpowiednie postępowanie i ratunek w ciągu 18 minut, dają 90% szans na przeżycie. Sprawdź, jak się zachować przed, w czasie i po lawinie.

Sky Bridge 721 – najdłuższy, wiszący most na świecie

To najdłuższy, pieszy most wiszący na świecie. Powstał w Czechach i łączy ze sobą grzbiet góry Slamnik z grzbietem wzniesienia Chlum. Jest częścią niezwykłej ścieżki edukacyjnej. W dodatku wystarczy kilkadziesiąt minut i już możemy zmierzyć się z własnym strachem.

Odzież termiczna i termoaktywna w górach

Wybierając się w góry, istotnym elementem wyposażenia jest odzież. Zarówno ta w plecaku – na zmianę, jak i ta na nas. To od niej zależy, czy nasza wędrówka będzie komfortowa. Sprawdź zatem, czym się różni odzież termiczna od termoaktywnej i którą lepiej nosić w górach.

Jej Wysokość Śnieżka

Nazywają ją Królową Karkonoszy. Jest wyjątkowa pod wieloma względami. Śnieżka to najwyższy szczyt tego pasma górskiego, należący jednocześnie do Korony Gór Polski. Panuje tu podbiegunowy klimat, a panorama… jej nie da się opisać, ją trzeba zobaczyć.

Tarnica – najwyższy szczyt w Bieszczadach

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach, w Polsce. To także jeden z wierzchołków Koronny Gór Polski. Tarnicę pokochał Papież Polak. Tak, jak i inni turyści doceniał widoki się z niej rozpościerające.

Wielogodzinne kolejki na Kasprowy Wierch

Zmienna pogoda, oblodzenia i śnieg w wysokich partiach gór, spora ilość śmiertelnych wypadków nie odstraszają turystów. Kasprowy Wierch przeżywa oblężenie.