prorock

Na ratunek żabom w Tatrach

Wolontariusze i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ruszyli na ratunek żabom. Jak się okazuje, płazy te mają aktualnie okres godowy. Rozpoczęły się więc coroczne ich wędrówki.

Poszukiwania narciarza skiturowego w Tatrach

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego całą sobotnią noc spędzili, poszukując narciarza skiturowego. Ten spadł do Doliny Cichej.

Urlop w górach z dziećmi, cz.2

Planujesz tegoroczny urlop z dziećmi w górach? Sprawdź, co warto im pokazać i gdzie z nimi pójść, aby Wasz wyjazd był dla nich niezapomnianą atrakcją.

TOPR wydostało grotołazów z Jaskini Czarnej

TOPR wydostało grotołazów, którzy utknęli w Jaskini Czarnej. Do akcji ruszyło 10 ratowników. 

karkonosze skitury

Gdzie w marcu wybrać się na skitury w Polsce?

Marzec to już prawie wiosenny miesiąc, jednak w górach są nadal dobre warunki na narty i skitury. Gdzie wybrać się na skitury w Polsce w marcu?

https://pixabay.com/pl/photos/%c5%9bnieg-zima-zimno-l%c3%b3d-sport-g%c3%b3ry-3048322/

To był pracowity weekend dla ratowników górskich

W Tatrach ratownicy górscy w sobotę udzielili pomocy 15 osobom, w Karkonoszach ośmiu. To był bardzo pracowity weekend dla pogotowia górskiego. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec wzmożonych wysiłków ratowników. Zima w górach ma powrócić.

Selfie z jeleniem w TPN, to nie jest dobry pomysł

W rejonie Nosala można spotkać jelenia. Władze TPN apelują, aby nie dokarmiać zwierzęcia i nie robić sobie z nim selfie.

Jak się okazuje, turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia i filmiki z jeleniem, a potem zamieszczają je na swoich profilach społecznościowych. Krążą one również na górskich forach i grupach społecznych. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że dzikich zwierząt nie należy zaczepiać, podchodzić do nich, ani tym bardziej dokarmiać.

Po pierwsze jelenie nie są zwierzętami domowymi, mogą być agresywne, szczególnie jeśli poczują się zagrożone. Po drugie dokarmiając zwierzęta żyjące na wolności, robi się im krzywdę. Zanika bowiem u nich instynkt, za pomocą którego same potrafią wyszukać sobie pokarm w naturalnych warunkach. Ponadto ich pożywi znacząco różni się od naszego.. Ludzki pokarm im szkodzi. Turysta dla zabawy, czy ciekawego selfie karmi np. jelenia, a on później cierpi np. z powodu silnego bólu. „Skutkiem niewłaściwego dokarmiania jest pogorszenie zdrowia. Zwierzęta słabną, źle znoszą trudne warunki klimatyczne, mogą chorować, a regularnie dokarmiane przestają się bać ludzi i coraz natarczywiej domagają się jedzenia od spotkanych osób” – uzasadnia swoje stanowisko Dyrekcja TPN

Zamknięto dojazd do Kuźnic

Zamknięto dojazd do Kuźnic. Ograniczenia spowodował czasowy remont drogi. 

W Tatrach wprowadzono ograniczenia dla taterników i narciarzy ekstremalnych

Dyrekcja TPN poinformowała o ograniczeniach dla taterników i narciarzy ekstremalnych. Obowiązywać będą od 3 marca do końca lipca.

Zmieniają się ceny biletów w Tatrzańskim Parku Narodowym

Od 1 marca zmieniają się ceny biletów w Tatrzańskim Parku Narodowym. Różnica będzie jednak niewielka.