Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2022”

Tatrzańska Agencja podała wyniki konkursu fotograficznego „Tatrzańska Jesień”. Sprawdź, kim są laureaci.

Wolontariat w Tatrach – podsumowanie

W tym roku w Tatrach pracowało 313 wolontariuszy. Dzięki ich pomocy na szlakach było czysto, a turyści mogli czuć się bezpiecznie. Wspólnie poświęcili górom 13000 godzin.

Ogłoszono I stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W górach spadł śnieg. Zarówno w Bieszczadach, Beskidach, jak i Tatrach można zaobserwować znaczne pogorszenie warunków trekkingowych. W związku ze zmieniającą się pogodą TOPR ogłosiło I stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach.

Warunki turystyczne w polskich górach uległy znacznemu pogorszeniu ze względu na nagły spadek temperatury i opadów śniegu. Na drogach i szlakach zrobiło się ślisko. Ze względu na obecnie panujące w Tatrach warunki atmosferyczne TOPR ogłosiło I stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest zazwyczaj mocno związana oraz stabilna. Lawina może zejść w przypadku znacznego obciążenia na stromych i ekstremalnych stokach. TOPR jednak podkreśla, żeŚwieży opad śniegu jest słabo związany z podłożem skalnym oraz trawiastym. W miejscach z większą ilością śniegu można spodziewać się tzw. zsuwów lub małych lawin”.

Trudne warunki na tatrzańskich szlakach

Wybierając się na tatrzańskie szlaki, należy zachować szczególną ostrożność. Według danych podanych przez Tatrzański Park Narodowy, na wszystkich szlakach znajduje się śnieg.

Lawinowe ABC – czym jest i do czego służy?

Zima to bardzo specyficzny okres do chodzenia po górach. Warunki atmosferyczne nie sprzyjają trekkingom i wspinaczkom. W tym czasie w górach powinny przebywać wyłącznie osoby, które posiadają lawinowe ABC oraz umieją się nim posługiwać. Sprawdź, czym ono jest i do czego służy.

Lawina w górach – co robić, aby przeżyć?

Lawina w górach to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie da się go ustrzec. Można zapobiec zagrożeniu jedynie, pozostając w domu. Jeśli jednak, mimo oceny ryzyka jako minimalne, lawina zacznie schodzić, warto wiedzieć, co robić, aby wyjść z tej sytuacji cało. Odpowiednie postępowanie i ratunek w ciągu 18 minut, dają 90% szans na przeżycie. Sprawdź, jak się zachować przed, w czasie i po lawinie.

16-latek spędził sam noc w górach

16-letni chłopiec ze Słowacji spędził samotnie noc w górach, w okolicy Doliny Jałowieckiej. Na szczęście nic mu się nie stało i bezpiecznie wrócił do domu.

TOPR skończyło 113 lat. Poznaj jego historię

W sobotę, 29 października, TOPR świętowało swoje 113 urodziny. Tego dnia w 1909 roku galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło statut pogotowia. Poznaj historię Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zginął kolejny Polak w słowackich Tatrach

W sobotę wieczorem, 29 października, doszło do śmiertelnego wypadku w słowackich Tatrach. Mężczyzna poślizgnął się na szlaku grani prowadzącej na Kołowy Szczyt. Pomimo akcji ratunkowej prowadzonej przez HZS oraz TOPR, odnaleziono ciało bez oznak życia.

Polska delegacja TOPR na międzynarodowym kongresie górskich służb ratunkowych

Czteroosobowa delegacja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięła udział w międzynarodowym kongresie służb ratunkowych. Co więcej, polscy ratownicy przygotowali dla swych zagranicznych kolegów dwie prelekcje.