https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-tatry-krajobraz-tatry-wysokie-2819134/

Od dziś ponownie można korzystać ze szlaków na Orlej Perci i do Morskiego Oka

Od dziś można znowu korzystać ze szlaków na Orlej Perci i do Morskiego Oka. Zakończono już ich remonty.

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-s%C5%82owacja-krajobraz-g%C3%B3ry-widok-998932/

Zarząd CPT wydał oświadczenie w związku z ostatnim śmiertelnym wypadkiem na Orlej Perci

Zarząd CPT (Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego) wydał oświadczenie na temat wypadku, do którego doszło w niedzielę na Orlej Perci.

17 września na Orlej Perci doszło do nieszczęśliwego wypadku (pisaliśmy o tym tutaj). Kobieta, która szła z przewodnikiem III klasy, potknęła się i spadła z wysokości 100 m. Zginęła. Z powodu ogromnej „burzy” w komentarzach, w Social Mediach, na temat roli i kompetencji przewodnika, Zarząd CPT postanowił się wydać oficjalne świadczenie. Publikujemy je poniżej:

Oświadczenie Zarządu CPT:

Środowisko Przewodników Tatrzańskich jest głęboko poruszone wypadkiem, który miał miejsce w Tatrach 17 września 2023 r. Składamy wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny i bliskich turystki, która zginęła na Orlej Perci.

Wypadek zdarzył się na wycieczce prowadzonej przez Przewodniczkę Tatrzańską III klasy. Każda osoba mająca uprawnienia Przewodnika Tatrzańskiego III klasy ma uprawnienia do prowadzenia turystów po Orlej Perci w warunkach letnich. Wedle naszej najlepszej wiedzy stwierdzamy, że w tym wypadku nie został popełniony błąd w pracy przewodnika górskiego.

Podczas wycieczki warunki pogodowe i terenowe były dobre. Wszyscy uczestnicy byli w dobrej formie psychofizycznej, posiadali odpowiednie wyposażenie oraz byli odpowiednio instruowani. Niestety, doszło do nieszczęśliwego wypadku, w miejscu łatwym, gdzie asekuracja z użyciem lonży viaferratowej nie jest możliwa i nie ma sztucznych ułatwień. Musimy uznać, że takie sytuacje; choć tragiczne w skutkach i bolesne dla całego środowiska górskiego; mogą się wydarzyć.

Zarząd Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego

Źródło: Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego

FB TOPR

TOPR pokazało Widmo Brockenu

TOPR opublikowało zdjęcie Widma Brockenu widziane ze śmigłowca. To wcale nierzadkie zjawisko. Czym jest i jak powstaje? Wyjaśniamy.

https://pixabay.com/pl/photos/sarna-jele%C5%84-poro%C5%BCe-le%C5%9Bne-zwierz%C4%99-2634729/

Niebezpieczne spotkanie z jeleniem w Tatrach. Dzikie zwierzę, to nie zabawka

Do niebezpiecznego spotkania z jeleniem doszło na jednym z tatrzańskich szlaków. Zwierzę ubodło turystkę. Udało się je odgonić. Nikomu się nic nie stało.

https://pixabay.com/pl/photos/helikopter-ratunkowy-kolory-sygna%C5%82u-61009/

Śmiertelny wypadek na Orlej Perci

Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj, w godzinach przedpołudniowych na Orlej Perci. Kobieta, która szła z przewodnikiem III klasy, potknęła się i spadła. Nie udało się jej pomóc.

https://pixabay.com/pl/photos/transport-ruch-drogowy-ratowa%C4%87-4513364/

TOPR podsumowało wakacje w Tatrach

TOPR podsumowało statystyki wypadków w Tatrach w tegorocznym okresie wakacyjnym. Zaobserwowano tendencję wzrostową w porównaniu do zeszłego roku.

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-g%C3%B3ry-szczyt-rysy-krajobraz-1509957/

Podwyższył Rysy, bo były mu za niskie. Sportowiec wniósł na nie 50 kg głaz

Jeden z polskich sportowców uznał, że Rysy są dla niego za niskie. Postanowił więc to zmienić i wniósł na nie 50 kg głaz. Swoim wyczynem podwyższenia słynnego szczytu pochwalił się w Internecie. TPN zareagowało.

https://pixabay.com/pl/photos/pieniny-polska-mapa-1053236/

Zamykają kolejne szlaki w Tatrach i nie tylko. Niedostępny jest m.in. szlak do Morskiego Oka

Koniec lata i początek jesieni to już ostatni dzwonek na remonty górskich szlaków. Dlatego co rusz spływają do nas informacje o kolejnych ich zamknięciach i utrudnieniach. Turyści, którzy dopiero teraz zaczynają swoje urlopy w Tatrach i innych regionach górskich, powinni się z nimi jak najszybciej zapoznać.

https://pixabay.com/pl/photos/paralotnia-paragliding-alpy-mg%C5%82a-8074916/

Polski paralotniarz stracił życie w okolicy Gerlacha

HZS podało, że w okolicach Gerlachowskiego Kotła doszło do śmiertelnego wypadku paralotniarza. Był Polakiem.

https://pixabay.com/pl/photos/facet-kurtka-plecak-zima-%C5%9Bnieg-3065475/

Pierwsza pomoc w górach. Hipotermia

Hipotermia to jedno z najczęściej występujących schorzeń w górach. Niekoniecznie musi dojść do niej w Alpach, czy Himalajach. Nieodpowiednia odzież oraz zachowanie mogą przyczynić się do niej również w Tatrach i innych regionach górskich w Polsce. Sprawdź, jakie są objawy hipotermii, jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy, gdy wystąpi.