Trudne warunki w Bieszczadach

Trudne warunki w Bieszczadach nie zachęcają do trekkingu. Władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego radzą pozostać w najbliższych dniach w domu.

Wprawdzie GOPR ogłosiło 1 stopień zagrożenia lawinowego w tym regionie, to skomentowało warunki w Bieszczadach następująco:

Opady śniegu oraz wiejący silny wiatr doprowadziły do pojawienia się niewielkiego zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większej ilości śniegu na stromych, zawietrznych stokach tj. przy grzbietach, lejach, zagłębieniach terenowych. Nierównomierna pokrywa śniegu kształtuje się od 15 do 40 cm, w miejscach nawianych do 70 cm. Najwięcej śniegu zostało zgromadzone przy górnej granicy lasu. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Po marznących opadach deszczu oblodzenie”.

Władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaś informują, iż na szlakach występuje mokry śnieg. Jego warstwę oscylują na 20-50 cm, jednakże spodziewają się, że ta grubość wzrośnie ze względu na prognozowane kolejne opady. Ponadto BdPN ostrzega, że szlaki są nieprzetarte i zawiane. Potwierdzają to zdjęcia turystów, które w weekend zamieszczane są przez turystów na bieszczadzkich i górskich forach. Władze Parku proszą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz pamiętaniu, że do trekkingu w takich warunkach górskich należy się odpowiednio przygotować.

Booking.com