Krakowski Festiwal Górski 2023 zbliża się wielkimi krokami

Już w pierwszy weekend grudnia w Krakowie odbędzie się 21. Krakowski Festiwal Górski. To niezwykłe i bardzo popularne wśród górołazów wydarzenie łączy w sobie sport, kulturę i turystykę. Nie zabraknie na nim emocji, wiedzy, filmów i górskich historii.

Historia polskiego himalaizmu. Legendy polskiego himalaizmu

Polscy himalaiści od dziesiątek lat nazywani są Lodowymi Wojownikami. Zapisali się na łamach historii, jako niezłomni wspinacze, sięgający po najwyższe góry, nie bojąc się przy tym wyzwań. Poznajcie legendy polskiego himalaizmu i ich najważniejsze sukcesy.

https://pixabay.com/pl/illustrations/znicz-%c5%9bwi%c4%99ta-pami%c4%99%c4%87-%c5%9bwiat%c5%82o-3788818/

Nie żyje Kacper Tekieli. Spadł z lawiną z jednego z alpejskich czterotysięczników

Kacper Tekieli był mężem Justyny Kowalczyk, ale też wybitnym alpinistą z licznymi sukcesami. Zginął w środę pod Jungfrau w Szwajcarii. Przyczyną było najprawdopodobniej zejście lawiny.

narty w tatrach

Bartek Ziemski zjechał z Dhaulagiri bez odpinania nart

Bartek Ziemski zjechał z kolejnego ośmiotysięcznika bez odpinania nart. To kolejny sukces Polaka w ciągu miesiąca.

obelisk w karkonoszach

Rocznica „Ostatniego Wyścigu” w Karkonoszach

23 marca 2023 roku mija 110 lat od feralnych zawodów narciarskich w Karkonoszach, w których zginął Bohumił Hanč i jego przyjaciel Václav Vrbata. Międzynarodowy wyścig odbywał się na dystansie 50 km, składał się z dwóch okrążeń, a trasa prowadziła między innymi przez Vosecką boudę, źródła Łaby i harrachowskie kamienie. W 2022 roku do kin trafił film kręcony w Karkonoszach, „Ostatni Wyścig” oparty na faktach.

Poszukiwania narciarza skiturowego w Tatrach

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego całą sobotnią noc spędzili, poszukując narciarza skiturowego. Ten spadł do Doliny Cichej.

karkonosze skitury

Gdzie w marcu wybrać się na skitury w Polsce?

Marzec to już prawie wiosenny miesiąc, jednak w górach są nadal dobre warunki na narty i skitury. Gdzie wybrać się na skitury w Polsce w marcu?

https://pixabay.com/pl/photos/%c5%9bnieg-zima-zimno-l%c3%b3d-sport-g%c3%b3ry-3048322/

To był pracowity weekend dla ratowników górskich

W Tatrach ratownicy górscy w sobotę udzielili pomocy 15 osobom, w Karkonoszach ośmiu. To był bardzo pracowity weekend dla pogotowia górskiego. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec wzmożonych wysiłków ratowników. Zima w górach ma powrócić.

Miniporadnik. Jakie narty skitourowe kupić?

Rozpoczynasz swoją przygodę ze skitouringiem? Pierwszym krokiem w tym kierunku powinna być krótka lekcja poglądowa, kolejnym odpowiednie dopasowanie nart i skompletowanie sprzętu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując narty skitourowe.

Krynicka grupa GOPR stanęła przed wyzwaniem. Udało się uratować dwójkę turystów w rejonie Złomistego Wierchu

Dla Krynickiej Grupy GOPR weekend zaczął się pracowicie. W dodatku w bardzo trudnych warunkach. Wielogodzinna akcja ratunkowa w rejonie Złomistego Wierchu zakończyła się na szczęście sukcesem. Ratownicy apelują, aby nie lekceważyć „kapuścianych gór”, gdyż mogą być nieprzewidywalne.