prorock
obelisk w karkonoszach

Rocznica „Ostatniego Wyścigu” w Karkonoszach

23 marca 2023 roku mija 110 lat od feralnych zawodów narciarskich w Karkonoszach, w których zginął Bohumił Hanč i jego przyjaciel Václav Vrbata. Międzynarodowy wyścig odbywał się na dystansie 50 km, składał się z dwóch okrążeń, a trasa prowadziła między innymi przez Vosecką boudę, źródła Łaby i harrachowskie kamienie. W 2022 roku do kin trafił film kręcony w Karkonoszach, „Ostatni Wyścig” oparty na faktach.

Poszukiwania narciarza skiturowego w Tatrach

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego całą sobotnią noc spędzili, poszukując narciarza skiturowego. Ten spadł do Doliny Cichej.

karkonosze skitury

Gdzie w marcu wybrać się na skitury w Polsce?

Marzec to już prawie wiosenny miesiąc, jednak w górach są nadal dobre warunki na narty i skitury. Gdzie wybrać się na skitury w Polsce w marcu?

https://pixabay.com/pl/photos/%c5%9bnieg-zima-zimno-l%c3%b3d-sport-g%c3%b3ry-3048322/

To był pracowity weekend dla ratowników górskich

W Tatrach ratownicy górscy w sobotę udzielili pomocy 15 osobom, w Karkonoszach ośmiu. To był bardzo pracowity weekend dla pogotowia górskiego. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec wzmożonych wysiłków ratowników. Zima w górach ma powrócić.

Miniporadnik. Jakie narty skitourowe kupić?

Rozpoczynasz swoją przygodę ze skitouringiem? Pierwszym krokiem w tym kierunku powinna być krótka lekcja poglądowa, kolejnym odpowiednie dopasowanie nart i skompletowanie sprzętu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując narty skitourowe.

Krynicka grupa GOPR stanęła przed wyzwaniem. Udało się uratować dwójkę turystów w rejonie Złomistego Wierchu

Dla Krynickiej Grupy GOPR weekend zaczął się pracowicie. W dodatku w bardzo trudnych warunkach. Wielogodzinna akcja ratunkowa w rejonie Złomistego Wierchu zakończyła się na szczęście sukcesem. Ratownicy apelują, aby nie lekceważyć „kapuścianych gór”, gdyż mogą być nieprzewidywalne.

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Jazda na nartach to jeden z najchętniej uprawianych przez Polaków sportów zimowych. Wiele osób cały rok z niecierpliwością czeka na ten moment, kiedy zostaną otwarte stoki i będą mogli poszusować. Wszystko dobrze, dopóki nie dojdzie do wypadku. Wbrew pozorom nie zdarzają się one tak rzadko. Ty możesz uważać i zachowywać się wedle zasad, ale do innych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Istotne jest zatem, aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie na narty.

Stacje narciarskie w województwie pomorskim

Pierwsze mrozy i śnieg już za nami. W górach panuje typowo zimowa aura. Ośrodki narciarskie powoli zostają już otwierane. Co jednak z tymi narciarzami, którzy nie mają zimowego urlopu, a nie chcą rezygnować ze swej pasji? Oni też mają do dyspozycji stacje narciarskie, poza górami.

Lawina w górach – co robić, aby przeżyć?

Lawina w górach to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie da się go ustrzec. Można zapobiec zagrożeniu jedynie, pozostając w domu. Jeśli jednak, mimo oceny ryzyka jako minimalne, lawina zacznie schodzić, warto wiedzieć, co robić, aby wyjść z tej sytuacji cało. Odpowiednie postępowanie i ratunek w ciągu 18 minut, dają 90% szans na przeżycie. Sprawdź, jak się zachować przed, w czasie i po lawinie.

Odzież termiczna i termoaktywna w górach

Wybierając się w góry, istotnym elementem wyposażenia jest odzież. Zarówno ta w plecaku – na zmianę, jak i ta na nas. To od niej zależy, czy nasza wędrówka będzie komfortowa. Sprawdź zatem, czym się różni odzież termiczna od termoaktywnej i którą lepiej nosić w górach.