W Bieszczadach otwarto Ośrodek Edukacji Ekologicznej

W sobotę 13 sierpnia nastąpiło otwarcie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Zyskał on nie tylko na wyglądzie, ale również na atrakcyjności swojej oferty. Ponadto dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wypadki w górach – „sierpniowa lawina zdarzeń”

Ostatni czas w górach nie należał do szczęśliwych. Wypadki następowały niczym śnieżne lawiny, gwałtownie i jeden za drugim. Ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli tak zwane „pełne ręce roboty”.

Jak obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich?

10 sierpnia obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Swoje święto celebrowali zarówno zawodowcy, jak i ochotnicy. Wszyscy Ci, którzy własne zdrowie i życie poświęcają dla ratowania w górach innych, ludzkich istnień. Z tej okazji świętowano na szczycie Śnieżki.

Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach nadal zamknięte

Najsłynniejsze górskie schronisko, Chatka Puchatka, nadal jest zamknięte. Ku niezadowoleniu turystów, okazało się, że Zarząd Bieszczadzkiego Parku Narodowego wydał komunikat, w którym ogłosił nowy, niezidentyfikowany termin ponownego otwarcia schroniska. Określił go jako przesunięcie o „kilkanaście dni”.

Malownicze serpentyny w Górach Słonnych

Góry Słonne słyną z malowniczych serpentyn, kopalni soli, słonych źródeł, buczynowych lasów, skupisk chrząszczy oraz licznych, drewnianych cerkwi. Pomimo że przyroda nie poskąpiła urody temu miejscu, to jednak nie przyjeżdża tu zbyt wielu turystów. Przeczytaj, dlaczego warto, abyś wybrał się na trekking po Górach Słonnych.

W sierpniu zamknięto szlaki w polskich górach

W polskich górach z powodu kolejnych remontów zamknięto szlaki. Utrudnienia w Tatrach dotyczą dróg na Szpiglastą Przełęcz, Wiktorówki oraz Przełęcz Krzyżne. W Karkonoszach niedostępny jest zaś szlak prowadzący przez kamienną.

Denis Urubko świętował urodziny na K2

Denis Urubko 29 lipca skończył 49 lat. Ostatni rok swego czterdziestolecia rozpoczął na szczycie K2.

GOPR- owcy stanęli na K2

To nie dzieje się naprawdę. Lipiec 2022 przejdzie zapewne do historii polskiego himalaizmu. Najpierw na szczycie K2 stanęły dwie Polki, a zaraz za nimi grupa GOPR.

Kolejne dwie Polki stanęły na K2

Po 36 latach kolejne Polki stanęły na K2. W ostatnich dniach szczyt Karakorum zdobyły Monika Witkowska oraz Dorota Rasińska – Samoćko. Pierwszą naszą rodaczką, której się to udało była natomiast Wanda Rutkiewicz w 1986 roku.

Korona Gór Polski – spróbuj zdobyć wszystkie szczyty

Jedni marzą o zdobyciu Korony Himalajów i Karakorum, inni o wejściu na wszystkie szczyty należące do Korony Gór Polski. Ta ostatnia zawiera nie 14, a 28 szczytów. Wejście na wszystkie wiąże się z wpisaniem nazwiska na oficjalną Listę Zdobywców Korony Gór Polski. To wielki zaszczyt i prestiż, gdyż dokończenie wyzwania nie każdemu się udaje.