Czym są via ferraty i co zabrać na nie? Krótki poradnik dla początkujących

Fascynujesz się wspinaczką? Słyszałeś o via ferratach, ale nie wiesz, co to takiego i czy warto spróbować? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś tak, to znaczy, że ten tekst jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej formie wspinaczki, ale wstydzisz się zapytać.

Tężnia solankowa w Ustrzykach Dolnych już gotowa

zdrowie. Zakończono budowę tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych. Instalacja zostanie uruchomiona wiosną.

Otwarto szlak żółty na Połoninie Wetlińskiej

Od 1 grudnia nastąpiły zmiany ba bieszczadzkich szlakach prowadzących na Połoninę Wetlińską.

GOPR w Bieszczadach rekrutuje ratowników

Egzamin na ratownika GOPR w Bieszczadach odbędzie się na początku stycznia przyszłego roku. Masz jeszcze czas, aby się do niego przygotować.

Na szczycie Holica stanie wieża widokowa

Na szczycie Holica, znajdującym się w Koronie Ustrzyckich Gór ma powstać wieża widokowa. Atrakcja wg planu stanie już w przyszłym roku.

Coraz mniej osób odwiedza Bieszczadzki Park Narodowy

W tym roku Bieszczadzki Park Narodowy odnotował 119 tysięcy mniej osobo-wejść niż w 2021 roku. Oceniono okres od połowy kwietnia do połowy listopada.

W niedzielę odbył się Kiermasz Kultury Wołoskiej w Bukowsku

W niedzielę, 27.11, odbył się Kiermasz Kultury Wołowskiej w Bukowsku. Była to idealna okazja do poznania folkloru i tradycji tego dziedzictwa kulturowego.

Wołosi są ludem pasterskim. W Polsce osiedlili się ok. XV wieku. W ostatnią niedzielę w Bukowsku odbył się Kiermasz Kultury Wołoskiej. Była to idealna okazja do poznania tradycji tego ludu. Na otwartych kramach można było zakupić rękodzieła stworzone przez artystów tej miejscowości, a także ozdoby świąteczne. Nie zabrakło też pysznych, wołoskich potraw, warsztatów rzemieślniczych (kulinarne i kowalstwa artystycznego) oraz wołoskiej muzyki w wykonaniu Kapeli Ludowej Bukowianie, odzianej w ludowe stroje. Dla dzieci zorganizowano zajęcia animacyjne w Domu Ludowym. Mimo mrozu kiermasz cieszył się sporym powodzeniem, a wystawcom i gościom humoru nie brakowało.

Bukowsko jest wsią położoną w województwie podkarpackim, dokładnie w powiecie sanockim.

Wielka Sowa – tajemnica goni tajemnicę

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich w Środkowych Sudetach. Zachwyca historią i widokami. Jeśli macie ochotę poznać największe tajemnice tego szczytu, warto porozmawiać z tutejszą Starszyzną.

Niemiecko-polska afera o bieszczadzkie niedźwiedzie

Europejska prasa w ostatnich dniach zaczęła się rozpisywać o bieszczadzkich niedźwiedziach, jako gatunku zagrożonym wyginięciem. Oburzyło to Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, która zarzuca zagranicznym mediom kłamstwo. Czy Polsce faktycznie grozi utrata tego gatunku?

Góry Dynarskie-powrót do dzikiej natury

Surowe, spokojne, tajemnicze i wymagające. To najczęstsze przymiotniki, jakimi posługują się miłośnicy wędrówek po Górach Dynarskich. Położone na półwyspie Bałkańskim zachwycają nie tylko widokami ze swoich szczytów, ale także bogactwem swego wnętrza.