prorock
Kadr z filmu „Con Todo”, przedstawiającą sylwetkę młodego, hiszpańskiego wspinacza Jorge Díaza-Rullo

„Con Todo” – filmowy portret Jorge Díaza-Rullo

Niczym grzyby po deszczu pojawiają się kolejne, coraz ambitniejsze filmowe produkcje, dokumentujące zmagania czołowych wspinaczy globu z ich wielkimi, skalnymi projektami. Co dopiero mogliśmy podglądać w akcji (i to na żywo) Jakoba Schuberta, który poprowadził Project Big we Flatanger, dziś natomiast chcemy Was zabrać w podróż do hiszpańskiego Margalefu, by lepiej poznać jedną z największych wchodzących gwiazd wspinania sportowego, jaką bez wątpienia jest Jorge Díaz-Rullo.

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-tatry-krajobraz-tatry-wysokie-2819134/

Od dziś ponownie można korzystać ze szlaków na Orlej Perci i do Morskiego Oka

Od dziś można znowu korzystać ze szlaków na Orlej Perci i do Morskiego Oka. Zakończono już ich remonty.

Jakob Schubert w trakcie wspinaczki na "Project Big"; fot. Moritz Klee / Nodum Sports

Jakob Schubert poprowadził „Project Big” we Flatanger!

Stało się! Wczorajszego popołudnia w norweskim Flatanger doszło do wyjątkowego wydarzenia: Jakob Schubert poprowadził Project Big – monstrualną linię autorstwa Adama Ondry, potencjalnie najtrudniejszą drogę wspinaczkową w jaskini Hanshelleren, a co za tym idzie – na całym świecie! Smaczku temu osiagnięciu dodaje fakt, że zmagania Austriaka mogliśmy oglądać na żywo, gdyż ten postarał się o zorganizowanie transmisji online. Znak czasów? 😉

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-s%C5%82owacja-krajobraz-g%C3%B3ry-widok-998932/

Zarząd CPT wydał oświadczenie w związku z ostatnim śmiertelnym wypadkiem na Orlej Perci

Zarząd CPT (Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego) wydał oświadczenie na temat wypadku, do którego doszło w niedzielę na Orlej Perci.

17 września na Orlej Perci doszło do nieszczęśliwego wypadku (pisaliśmy o tym tutaj). Kobieta, która szła z przewodnikiem III klasy, potknęła się i spadła z wysokości 100 m. Zginęła. Z powodu ogromnej „burzy” w komentarzach, w Social Mediach, na temat roli i kompetencji przewodnika, Zarząd CPT postanowił się wydać oficjalne świadczenie. Publikujemy je poniżej:

Oświadczenie Zarządu CPT:

Środowisko Przewodników Tatrzańskich jest głęboko poruszone wypadkiem, który miał miejsce w Tatrach 17 września 2023 r. Składamy wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny i bliskich turystki, która zginęła na Orlej Perci.

Wypadek zdarzył się na wycieczce prowadzonej przez Przewodniczkę Tatrzańską III klasy. Każda osoba mająca uprawnienia Przewodnika Tatrzańskiego III klasy ma uprawnienia do prowadzenia turystów po Orlej Perci w warunkach letnich. Wedle naszej najlepszej wiedzy stwierdzamy, że w tym wypadku nie został popełniony błąd w pracy przewodnika górskiego.

Podczas wycieczki warunki pogodowe i terenowe były dobre. Wszyscy uczestnicy byli w dobrej formie psychofizycznej, posiadali odpowiednie wyposażenie oraz byli odpowiednio instruowani. Niestety, doszło do nieszczęśliwego wypadku, w miejscu łatwym, gdzie asekuracja z użyciem lonży viaferratowej nie jest możliwa i nie ma sztucznych ułatwień. Musimy uznać, że takie sytuacje; choć tragiczne w skutkach i bolesne dla całego środowiska górskiego; mogą się wydarzyć.

Zarząd Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego

Źródło: Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego

https://pixabay.com/pl/photos/via-ferrata-g%C3%B3ra-wspinaczka-4423717/

Brytyjczyk spadł z Via ferraty Intersport w Austrii

Obywatel Wielkiej Brytanii spadł z drabinki zwanej „schodami do nieba”, będącej elementem Via ferraty Intersport. Nie przeżył upadku.

Śmiertelny wypadek na Sokolicy; fot. Grupa Jurajska GOPR

Śmiertelny wypadek na Sokolicy w Dolinie Będkowskiej

Niedziela 17 września okazała się być wyjątkowo pechowym dniem. Na Orlej Perci zginęła turystyka, którą prowadził przewodnik tatrzański III klasy. Kobieta potknęła się i spadła w przepaść w rejonie Granatów. Tego samego dnia do tragedii doszło również na Sokolicy, w podkrakowskiej Dolinie Będkowskiej. Śmierć w wyniku upadku z wysokości poniósł 50-letni mężczyzna.

https://pixabay.com/pl/photos/helikopter-ratunkowy-kolory-sygna%C5%82u-61009/

Śmiertelny wypadek na Orlej Perci

Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj, w godzinach przedpołudniowych na Orlej Perci. Kobieta, która szła z przewodnikiem III klasy, potknęła się i spadła. Nie udało się jej pomóc.

Aleksandra Mirosław cieszy się z wywalczonej kwalifikacji olimpijskiej; fot. Jan Virt / IFSC

Aleksandra Mirosław z biletem na Igrzyska Olimpijskie i nowym rekordem świata!

Wspaniale dla Aleksandry Mirosław zakończyły się zawody kwalifikacyjne European Qualification Event w Rzymie, podczas których stawką był awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Dwukrotna Mistrzyni Świata we wspinaczce na czas i czwarta zawodniczka ostatnich IO w Tokio poradziła sobie świetnie, wygrywając całą imprezę, a w rundzie kwalifikacyjnej poprawiając (notabene swój własny) rekord świata (6.24s)! Czapki z głów!

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-g%C3%B3ry-szczyt-rysy-krajobraz-1509957/

Podwyższył Rysy, bo były mu za niskie. Sportowiec wniósł na nie 50 kg głaz

Jeden z polskich sportowców uznał, że Rysy są dla niego za niskie. Postanowił więc to zmienić i wniósł na nie 50 kg głaz. Swoim wyczynem podwyższenia słynnego szczytu pochwalił się w Internecie. TPN zareagowało.

Alessandro Zeni w trakcie wspinaczki na "Wu Wei" (9a, 180 m); fot. Enrico Veronese

Alessandro Zeni uklasycznia „Wu Wei” (9a, 180 m) w Dolomitach

Włoski wspinacz Alessandro Zeni dokonał pierwszego klasycznego przejścia Wu Wei (9a, 180 m) – pięciowyciągowej drogi na południowo-zachodniej ścianie Picco delle Aquile (Monte Coppolo) w Val Nuvola (Dolomity). Jeśli wycena się potwierdzi, będzie można ją uznać za jedną z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych na świecie.