Czym są via ferraty i co zabrać na nie? Krótki poradnik dla początkujących

Fascynujesz się wspinaczką? Słyszałeś o via ferratach, ale nie wiesz, co to takiego i czy warto spróbować? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś tak, to znaczy, że ten tekst jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej formie wspinaczki, ale wstydzisz się zapytać.

Lackowa, w drodze na Górę Policyjną Beskidu Niskiego

Lackowa zwana Górą Policyjną położona jest w Beskidzie Niskim. Graniczy bezpośrednio ze Słowacją. To najwyższy szczyt tego pasma górskiego na terenie Polski i jednocześnie jeden z najtrudniejszych w naszym kraju. Chcąc stanąć na wierzchołku, najpierw trzeba pokonać „ścianę płaczu”.

Polski ratownik górski zajął 3 miejsce w zawodach Singing Rock Steel ’22

Ratownik z Grupy Jurajskiej GOPR zajął 3 miejsce w zawodach Singing Rock Steel ’22. To jedne z najważniejszych zawodów linowych w Europie.

Lawinowe ABC – czym jest i do czego służy?

Zima to bardzo specyficzny okres do chodzenia po górach. Warunki atmosferyczne nie sprzyjają trekkingom i wspinaczkom. W tym czasie w górach powinny przebywać wyłącznie osoby, które posiadają lawinowe ABC oraz umieją się nim posługiwać. Sprawdź, czym ono jest i do czego służy.

Lawina w górach – co robić, aby przeżyć?

Lawina w górach to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie da się go ustrzec. Można zapobiec zagrożeniu jedynie, pozostając w domu. Jeśli jednak, mimo oceny ryzyka jako minimalne, lawina zacznie schodzić, warto wiedzieć, co robić, aby wyjść z tej sytuacji cało. Odpowiednie postępowanie i ratunek w ciągu 18 minut, dają 90% szans na przeżycie. Sprawdź, jak się zachować przed, w czasie i po lawinie.

Odzież termiczna i termoaktywna w górach

Wybierając się w góry, istotnym elementem wyposażenia jest odzież. Zarówno ta w plecaku – na zmianę, jak i ta na nas. To od niej zależy, czy nasza wędrówka będzie komfortowa. Sprawdź zatem, czym się różni odzież termiczna od termoaktywnej i którą lepiej nosić w górach.

Gdyby nie selfie na skale, dziś by żył

Trzydziestoletni turysta wraz z partnerką robili sobie selfie na skale. Gdyby nie ono, dziś cieszyłby się wspomnieniami ze wspólnej wyprawy. Nie przeżył upadku z wysokości 100 metrów.

Gdzie się wspinać w Polsce?

Spędzasz urlop w górach? Masz ochotę na więcej wrażeń niż te, które daje trekking górskimi szlakami? Wybierz się w jeden z dziesięciu opisanych przez nas regionów i zacznij się wspinać.

Mistrzostwa Europy we wspinaczce na czas – Polki opanowały podium

Na tegorocznych Mistrzostwach Europy we wspinaczce na czas Polska opanowała podium. Do rąk naszych zawodników trafiły cztery medale: jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy.

1500zł, tyle trzeba wpłacić, aby zdobyć Mont Blanc

1500zł, tyle trzeba wpłacić, aby zdobyć Mont Blanc. To kwota kaucji, która ma pokryć koszty ewentualnego pogrzebu, w przypadku śmiertelnego wypadku alpinisty podczas wspinaczki oraz akcji ratunkowej.

 

Burmistrz miejscowości Saint – Gervains, która położona jest u podnóży najwyższego szczytu Alp, wydał decyzję o konieczności wpłacania kaucji przez wszystkich śmiałków, którzy będą chcieli wspiąć się na Mont Blanc. Ma ona wynosić równowartość 1500 złotych. To zabezpieczenie na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej i dokonania ewentualnego pogrzebu.

Jean-Marc Peillex w ostatnim czasie wielokrotnie ostrzegał, że w Alpach panują złe warunki pogodowe, a na Mont Blanc osuwają się skały, są lawiny, zatem wspinaczki na szczyt są bardzo niebezpieczne. Niestety, wielu turystów zignorowało ostrzeżenia, co prowadziło do wypadków. Dlatego nowe prawo weszło w życie w piątek, 5 sierpnia. Wraz z zamknięciem wszystkich schronisk jest ono kolejnym krokiem w ograniczeniu górskiej turystyki w tym regionie. Wcześniej Burmistrz zakończył działalność przewodników na tym terenie. Jak mówi, ma już dość turystów, którzy ignorują wszelkie ostrzeżenia, igrając ze śmiercią. Skoro nie rozumieją oni powagi sytuacji, jaką niesie tegoroczne gorące lato, francuscy podatnicy nie mają obowiązku płacić za ich ratunek i ewentualny pogrzeb. Według Peillex obecna wędrówka na szczyt to „rosyjska ruletka” i „noszenie śmierci w plecaku”.

Mont Blanc to najwyższa góra w Alpach. Jej szczyt znajduje się na 4807 m n.p.m. Jednym z najniebezpieczniejszych odcinków jest Żleb Śmierci, czyli Grand Couloir, znajdujący się na wysokości 3340 m n.p.m. Występują na nim często lawiny i osuwiska bloków skalnych.