prorock

Anna Tybor jest już w Nepalu. Rozpoczęła projekt Dream Line 2024

Anna Tybor jest już w Nepalu. Rozpoczęła projekt Dreal Line 2024. Jej celem jest zjazd na nartach z Dhaulagiri oraz Nanga Parbat. Dziś ma rozpocząć trekking. Pierwszy jego punkt to Bagar.

https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-narciarz-narciarstwo-8446977/

Bartek Ziemski udał się na Kanczendzongę, aby z niej zjechać. Towarzyszy mu Oswaldo Rodrigo Pereira

Bartek Ziemski dziś, w niedzielę 14 kwietnia, wylatuje do Nepalu, aby wspiąć się na Kanczendzongę, a nastepnie z niej zjechać na nartach. Jeśli to mu się uda, będzie pierwszym człowiekiem na świecie, który dokona zjazdu z trzeciego, najwyższego szczytu na świecie.

Ratownicy TOPR wzięli udział w międzynarodowych zawodach upamiętniających zmarłych ratowników HZS

Ratownicy TOPR nie tylko wzięli udział w międzynarodowych zawodach upamiętniających zmarłych ratowników HZS, ale zajęli wysokie lokaty we wspinaczce lodowej na czas.

https://pixabay.com/pl/photos/mount-everest-g%C3%B3ry-treking-nepal-6395759/

Na Mount Everest trzeba wspinać się z workiem na… kupę

Nepal postanowił, że od tego roku wspinający się na Mount Everest będą musieli obowiązkowo mieć ze sobą worki na defekalia. Ma to uchronić najwyższy szczyt świata przed zanieczyszczeniem środowiska i poważnymi chorobami wśród wspinaczy .

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-wspinaczka-rekreacja-2101262/

PZA wprowadziło zasady korzystania ze Skotnicowej Skały w Przegini

Polski Związek Alpinistyczny (PZA) po rozmowach z mieszkańcami Przegini wprowadził zasady korzystania ze Skotnicowej Skały. Apeluje, aby bezwzględnie ich przestrzegać. Inaczej ściana wspinaczkowa zostanie zamknięta.

https://pixabay.com/pl/photos/sok%C3%B3%C5%82-w%C4%99drowny-ptaki-zwierz%C4%85t-7352736/

Nałożono ograniczenia na narciarzy ekstremalnych i taterników. Powodem są sokoły wędrowne

Od 18 marca narciarze ekstremalni oraz taternicy muszą liczyć się z ograniczeniami nałożonymi przez Tatrzański Park Narodowy. Są one działaniem corocznym. Powodem jest gniazdowanie sokołów wędrownych.

Nie żyje alpinista Pit Schubert. Był szefem badań nad bezpieczeństwem DAV oraz Komisji Bezpieczeństwa UIAA

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmierci alpinisty Pita Schuberta. Mężczyzna miał 88 lat. Był szefem badań nad bezpieczeństwem DAV oraz Komisji Bezpieczeństwa UIAA.

https://pixabay.com/pl/photos/himalaje-nepal-w%C4%99dr%C3%B3wki-w%C4%99dr%C3%B3wka-3989411/

Waldemar Kowalewski przed Wielkanocą rusza zdobyć Makalu

Tuż przed Wielkanocą, 20 marca, Waldemar Kowalewski wyrusza, aby zdobyć kolejny ośmiotysięcznik. Tym razem będzie to Makalu. To będzie jedenasty szczyt z projektu 14×8000+, który himalaista realizuje od 12 lat.

https://pixabay.com/pl/photos/mount-everest-g%C3%B3ry-treking-nepal-6395759/

Kobieca deklaracja podpisana w Base Camp Mount Everest na rzecz klimatu

Grupa kobiet pochodzących z różnych społeczności i o różnorodnym wykształceniu podpisała w Base Camp Mount Everest 7 punktową deklarację na rzecz klimatu. To dokument nawołujący m.in. do zrównoważonej turystyki. Zwraca uwagę na skutki zmian klimatycznych w rejonie Mount Everest oraz Khumbu.

https://pixabay.com/pl/photos/turysta-na-stoj%C4%85co-kobieta-szczyt-918473/

Australijska alpinistka Allie Pepper jest w drodze na Annapurnę. Realizuje projekt 14×8000 bez tlenu

Allie Pepper wyruszyła na Annapurnę. To jej trzeci ośmiotysięcznik z projektu 14×8000 bez użycia dodatkowego tlenu. Dwa poprzednie zdobyła w 2023 roku. Co istotne, zdobycie 14 najwyższych szczytów kobieta chce ukończyć w czasie krótszym niż 3 lata.