XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopane już za nami

Za nami już XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopane. W konkursie na najlepsze produkty wygrały wiejska kiełbasa jagnięco – cielęca, bio sok z rokitnika, podpiwek domowy bezalkoholowy oraz musztarda z kolendrą. Czas umilały m.in. występy zespołów pieśni i folkloru, warsztaty rękodzielnicze oraz pokaz mody pań z Koła Gospodyń Wiejskich.

W Bieszczadach otwarto Ośrodek Edukacji Ekologicznej

W sobotę 13 sierpnia nastąpiło otwarcie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Zyskał on nie tylko na wyglądzie, ale również na atrakcyjności swojej oferty. Ponadto dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wypadki w górach – „sierpniowa lawina zdarzeń”

Ostatni czas w górach nie należał do szczęśliwych. Wypadki następowały niczym śnieżne lawiny, gwałtownie i jeden za drugim. Ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli tak zwane „pełne ręce roboty”.

Jak obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich?

10 sierpnia obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Swoje święto celebrowali zarówno zawodowcy, jak i ochotnicy. Wszyscy Ci, którzy własne zdrowie i życie poświęcają dla ratowania w górach innych, ludzkich istnień. Z tej okazji świętowano na szczycie Śnieżki.

Schronisko Chatka Puchatka w Bieszczadach nadal zamknięte

Najsłynniejsze górskie schronisko, Chatka Puchatka, nadal jest zamknięte. Ku niezadowoleniu turystów, okazało się, że Zarząd Bieszczadzkiego Parku Narodowego wydał komunikat, w którym ogłosił nowy, niezidentyfikowany termin ponownego otwarcia schroniska. Określił go jako przesunięcie o „kilkanaście dni”.

Zmarł jeden z założycieli GOPR

W środę odbył się pogrzeb jednego z założycieli Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Alfreda Rusina. Miał on status Członka Honorowego GOPR. Był również najstarszym wyszkolonym ratownikiem górskim. Na swoim profilu mediów społecznościowych wspominają go koledzy ratownicy.

Podczas wspinaczki w słowackich Tatrach zginął Polak

W piątek, 5 sierpnia 2022, w godzinach popołudniowych doszło do tragicznego wypadku po słowackiej stronie Tatr. Polka zawiadomiła górskie pogotowie ratunkowe, że jej 46-letni partner spadł ze skały. Nie wiedziała, w jakim jest on stanie. Ratownicy ruszyli na pomoc, jednak nie uratowali mężczyzny.

W sierpniu zamknięto szlaki w polskich górach

W polskich górach z powodu kolejnych remontów zamknięto szlaki. Utrudnienia w Tatrach dotyczą dróg na Szpiglastą Przełęcz, Wiktorówki oraz Przełęcz Krzyżne. W Karkonoszach niedostępny jest zaś szlak prowadzący przez kamienną.

Bezpłatne spotkanie z przewodnikiem na Kasprowym Wierchu

Jeśli na Kasprowy Wierch dotarłeś kolejką linową, nie wyrzucaj biletu. Upoważnia Cię on do bezpłatnego skorzystania z usług przewodnika.

Denis Urubko świętował urodziny na K2

Denis Urubko 29 lipca skończył 49 lat. Ostatni rok swego czterdziestolecia rozpoczął na szczycie K2.