https://pixabay.com/pl/photos/aktywny-przezi%C4%99bienie-p%C5%82e%C4%87-%C5%BCe%C5%84ska-15902/

II rocznica pierwszego, polskiego, kobiecego zjazdu z Manaslu

Dziś mija II rocznica pierwszego, kobiecego zjazdu z Manaslu. 29 września 2021 roku tego wiekopomnego wyczynu dokonała Anna Tybor.

Tak świętowali uczestnicy „Podhalańskich Dni Recyklingu i Czystego Powietrza” w Nowym Targu

We wtorek, 26 września, w Nowym Targu odbyła się kolejna edycja „Podhalańskich Dni Recyklingu i Czystego Powietrza”. Było wesoło, kolorowo i przede wszystkim ekologicznie.

https://pixabay.com/pl/illustrations/placu-budowy-w-budowie-strony-umowy-3161945/

Tatry. Szlak przez Rohatkę został zamknięty

W piątek, 29 września, zamknięto szlak przez Rohatkę. Do odwołania nie można korzystać z odcinka od rozejścia pod Polskim Grzebieniem w Dolinie Białej Wody do Zbójnickiej Chaty w Dolinie Staroleśnej.

https://pixabay.com/pl/photos/tyrolka-ziplining-drzewa-sport-4135588/

Można już korzystać z najdłuższej tyrolki w Polsce

Otwarto najdłuższą tyrolkę w Polsce. Znajduje się ona w Wańkowej, w Bieszczadach i ma 1350 metrów długości.

Pemba Gelje Sherpa; fot. Everest Chronicle

Pemba Gelje Sherpa z nowym rekordem na Manaslu – w 12 godzin na szczyt!

Nepalczyk Pemba Gelje Sherpa ustanowił nowy rekord szybkości wejścia na Manaslu (8 163 m n.p.m.) – ósmy co do wysokości szczyt Ziemi. Zajęło mu to zaledwie 12 godzin! Co więcej, himalaista w trakcie wspinaczki nie korzystał z dodatkowego tlenu z butli.

GDDKiA

Zmiana ruchu na Nowej Zakopiance

W czwartek, 28 września, o godzinie 11.00, nastąpi zmiana ruch na Nowej Zakopiance. Do użytku oddano wschodnią jezdnię do Nowego Targu.

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ral-burza-%C5%9Bnie%C5%BCna-2080138/

Karol Adamski z Radomia stanął na szczycie Manaslu. Zdobył ośmiotysięcznik bez wspomagania tlenem

Karol Adamski we wtorek rano stanął na szczycie Manaslu. Wyczynu dokonał bez wspomagania tlenem. To drugie podejście sportowca na ten ośmiotysięcznik. Tym razem udane.

Reinhold Messner wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa!

Legendarnemu alpiniście Reinholdowi Messnerowi odebrano dwa rekordy świata po tym, jak nowe badania sugerują, że Tyrolczyk nigdy nie zdobył prawdziwego szczytu Annapurny. Messner był uznawany za pierwszego wspinacza, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Według niemieckiego kronikarza alpinistycznego i kartografa, Eberharda Jurgalskiego, taki tytuł należy się Amerykaninowi Edmundowi Viestursowi. Tym samym zakwestionowane zostały również osiągnięcia Jerzego Kukuczki, który był zawsze wymieniany na drugim miejscu po Reinholdzie Messnerze jako zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Media górskie na całym świecie nie kryją oburzenia.

Aktualizacja. Poszukiwania polskiego turysty w rejonie Lodowej Tarczy

Nadal trwają poszukiwania polskiego, 50-letniego turysty w rejonie Lodowej Tarczy. Zgłoszenie do TOPR wpłynęło w sobotę wieczorem. Jako że mężczyzna miał znajdować się po słowackiej stronie Tatr, poproszono o pomoc HZS.

Tablica upamiętniająca Kacpra Tekielego na cmentarzu pod Osterwą; fot. Justyna Kowalczyk-Tekieli

Na cmentarzu pod Osterwą odsłonięto tablicę upamiętniającą Kacpra Tekielego

W ubiegłą sobotę, 23 września, na symbolicznym cmentarzu ludzi gór pod Osterwą (Tatry Słowackie) została odsłonięta tablica upamiętniająca Kacpra Tekielego. Alpinista zginął śmiercią tragiczną 17 maja br. w wyniku zejścia lawiny, w trakcie wspinaczki na Jungfrau (4158 m n.p.m.). W chwili tragedii miał 39 lat.