prorock

Tężnia solankowa w Ustrzykach Dolnych już gotowa

zdrowie. Zakończono budowę tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych. Instalacja zostanie uruchomiona wiosną.

Otwarto szlak żółty na Połoninie Wetlińskiej

Od 1 grudnia nastąpiły zmiany ba bieszczadzkich szlakach prowadzących na Połoninę Wetlińską.

GOPR w Bieszczadach rekrutuje ratowników

Egzamin na ratownika GOPR w Bieszczadach odbędzie się na początku stycznia przyszłego roku. Masz jeszcze czas, aby się do niego przygotować.

Coraz mniej osób odwiedza Bieszczadzki Park Narodowy

W tym roku Bieszczadzki Park Narodowy odnotował 119 tysięcy mniej osobo-wejść niż w 2021 roku. Oceniono okres od połowy kwietnia do połowy listopada.

W niedzielę odbył się Kiermasz Kultury Wołoskiej w Bukowsku

W niedzielę, 27.11, odbył się Kiermasz Kultury Wołowskiej w Bukowsku. Była to idealna okazja do poznania folkloru i tradycji tego dziedzictwa kulturowego.

Wołosi są ludem pasterskim. W Polsce osiedlili się ok. XV wieku. W ostatnią niedzielę w Bukowsku odbył się Kiermasz Kultury Wołoskiej. Była to idealna okazja do poznania tradycji tego ludu. Na otwartych kramach można było zakupić rękodzieła stworzone przez artystów tej miejscowości, a także ozdoby świąteczne. Nie zabrakło też pysznych, wołoskich potraw, warsztatów rzemieślniczych (kulinarne i kowalstwa artystycznego) oraz wołoskiej muzyki w wykonaniu Kapeli Ludowej Bukowianie, odzianej w ludowe stroje. Dla dzieci zorganizowano zajęcia animacyjne w Domu Ludowym. Mimo mrozu kiermasz cieszył się sporym powodzeniem, a wystawcom i gościom humoru nie brakowało.

Bukowsko jest wsią położoną w województwie podkarpackim, dokładnie w powiecie sanockim.

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2022”

Tatrzańska Agencja podała wyniki konkursu fotograficznego „Tatrzańska Jesień”. Sprawdź, kim są laureaci.

Bieszczadzki Park Narodowy Pracodawcą Przyjaznym Pracownikom

W ostatni poniedziałek przedstawiciel Bieszczadzkiego Parku Narodowego odebrał od Prezydenta Polski tytuł Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom. To duże wyróżnienie.

Zimowa aura w górach nie sprzyja wędrówkom

Ze względu na utrzymującą się na południu polski od kilku dni zimową pogodę odradza się uprawianie trekkingów oraz wspinaczek górskich. Wędrówki w górach bez dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu z umiejętnością posługiwania się nim, stanowi zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Lutek z Chatki Puchatka skończył 84 lata

Lutek z Chatki Puchatka, czyli Ludwik Pińczuk 21 listopada skończył 84 lata. Choć nie zajmuje się już bieszczadzkim schronem, to zawsze będzie z nim kojarzony. Pomimo panujących w nim surowych warunków, Lutek stworzył miejsce, do którego miłośnicy gór chętnie wracali.

Świętokrzyski Park Narodowy stworzył nowy projekt edukacyjny dla szkół

Świętokrzyski Park Narodowy stworzył projekt edukacyjny dla szkół „Dodajemy ptakom energii na zimę”. Ma on wspomóc uczniów w nauce gatunków ptaków oraz zapewnić pożywienie na „ptasiej stołówce”.

Za pomocą tego programu władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego chcą szerzyć świadomość i wiedzę wśród dzieci szkolnych na temat ptaków. Dlatego zamierzają edukować najmłodszych na temat tego co można zrobić, aby wspomóc latających przyjaciół. Tym bardziej, że jak podkreślają władze ŚPN, bardzo często otrzymują informacje, iż do karmników przylatuje coraz więcej ptaków. Tematami projektu edukacyjnego są zarówno poszczególne gatunki ptaków, jak i trudności oraz zagrożenia, które muszą podczas zimy pokonać.