1500zł, tyle trzeba wpłacić, aby zdobyć Mont Blanc

1500zł, tyle trzeba wpłacić, aby zdobyć Mont Blanc. To kwota kaucji, która ma pokryć koszty ewentualnego pogrzebu, w przypadku śmiertelnego wypadku alpinisty podczas wspinaczki oraz akcji ratunkowej.

 

Burmistrz miejscowości Saint – Gervains, która położona jest u podnóży najwyższego szczytu Alp, wydał decyzję o konieczności wpłacania kaucji przez wszystkich śmiałków, którzy będą chcieli wspiąć się na Mont Blanc. Ma ona wynosić równowartość 1500 złotych. To zabezpieczenie na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej i dokonania ewentualnego pogrzebu.

Jean-Marc Peillex w ostatnim czasie wielokrotnie ostrzegał, że w Alpach panują złe warunki pogodowe, a na Mont Blanc osuwają się skały, są lawiny, zatem wspinaczki na szczyt są bardzo niebezpieczne. Niestety, wielu turystów zignorowało ostrzeżenia, co prowadziło do wypadków. Dlatego nowe prawo weszło w życie w piątek, 5 sierpnia. Wraz z zamknięciem wszystkich schronisk jest ono kolejnym krokiem w ograniczeniu górskiej turystyki w tym regionie. Wcześniej Burmistrz zakończył działalność przewodników na tym terenie. Jak mówi, ma już dość turystów, którzy ignorują wszelkie ostrzeżenia, igrając ze śmiercią. Skoro nie rozumieją oni powagi sytuacji, jaką niesie tegoroczne gorące lato, francuscy podatnicy nie mają obowiązku płacić za ich ratunek i ewentualny pogrzeb. Według Peillex obecna wędrówka na szczyt to „rosyjska ruletka” i „noszenie śmierci w plecaku”.

Mont Blanc to najwyższa góra w Alpach. Jej szczyt znajduje się na 4807 m n.p.m. Jednym z najniebezpieczniejszych odcinków jest Żleb Śmierci, czyli Grand Couloir, znajdujący się na wysokości 3340 m n.p.m. Występują na nim często lawiny i osuwiska bloków skalnych.

Główny Szlak Beskidzki – wyzwanie dla wytrwałych

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy, oznakowany szlak górski w Polsce. Jego historia rozpoczęła się prawie 100 lat temu. Co roku pokonują go dziesiątki turystów. Nie każdy jednak przechodzi go w całości. Sprawdź, jak się przygotować do wędrówki, co zobaczyć na trasie, gdzie nocować i jak zdobyć odznaki PTTK. Poniższy tekst to kompendium wiedzy na temat trekkingu po GSB.

Top 5 pienińskich szlaków dla początkujących wędrowców

Jeśli dopiero rozpoczynasz swą przygodę związaną z górskim trekkingiem, to z pewnością jednym z Twych pierwszych celów będą Pieniny. Przedstawiamy więc miejsca, które musisz poznać w pierwszej kolejności. Są to tak zwane szlaki dla początkujących wędrowców. Gwarantują łatwe podejścia oraz niezapomniane widoki i atrakcje.

Top 10 miejsc w Tatrach dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z górskim trekkingiem? Przeczytaj, jakie miejsca i trasy polecają doświadczeni Taternicy. Sprawdziliśmy, dlaczego warto je zobaczyć. We wszystkie te miejsca dojdziesz też z dzieckiem.

Znamy wyniki biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc

Znamy już wyniki biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc, który odbył się 30 czerwca br. Jest to bieg kwalifikujący UTMB. Można w nim było również zdobyć punkty ITRA.

Tragedia w Dolomitach – najnowszy bilans

To już czwarty dzień poszukiwań zaginionych osób, które były ofiarami tragedii w Dolomitach. Jak podała w najnowszym bilansie ANSA, siedem osób nie żyje, a pięć uznaje się za zaginione. Są to Włosi, mieszkańcy Veneto. Jedną z ośmiu hospitalizowanych ofiar wypisano do domu. Masyw nadal patrolują cztery drony do monitorowania lodowca.

Wzrosła liczba ofiar lodowca w Dolomitach

Wzrosła liczna ofiar lodowca w Dolomitach, który w niedzielę oderwał się od masywu Marmolada. Przyczyną najprawdopodobniej była sobotnia, wysoka temperatura powietrza na szczycie. Wczoraj wieczorem bilans tragedii wynosił sześć ofiar śmiertelnych, osiem rannych i dziesięć zaginionych. Dziś wiadomo, że nie żyje siedem osób, dziewięć jest rannych, a zaginionych około piętnastu. Nadal trwają poszukiwania. Służby ratunkowe uważają, że ofiar tragedii jest więcej, niż oszacowano do tej pory.