Te gadżety przydadzą Ci się wiosną w górach [artykuł sponsorowany]

https://pixabay.com/pl/photos/plecak-sprz%C4%99t-turystyczny-g%C3%B3ry-3032334/

Przed nami weekend majowy. To idealny czas do przyjacielskich wspinaczek i rodzinnych trekkingów. Całodniowa wyprawa wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Przedstawiamy Ci więc top 10 gadżetów, które przydadzą się w górach wiosną.

#artykulsponsorowany #markawłasna #proadwenture

Mapa

Nawet najlepszy GPS nie zastąpi tradycyjnej, papierowej mapy. Jak bowiem dobrze wiemy, sprzęt elektroniczny czasami zawodzi. Nie tylko może wskazać błędną drogę (jeśli na przykład jest niezaktualizowany), ale także po prostu się rozładować. Dlatego papierowa mapa nieraz uratowała już turystomżycie, a z pewnością sporo nerwów i czasu.

Apteczka

To must have, które powinno znaleźć się w każdym plecaku turystycznym, bez względu na to, czy wybierasz się na wędrówkę górskimi szlakami, czy też nadmorskimi. Fundacja GOPR zaleca, aby znajdowały się w niej: jednorazowe rękawiczki, plastry, bandaże, kompresy, sól fizjologiczna, koc ratunkowy, przyjmowane leki oraz worek foliowy. Te oraz inne niezbędne elementy wyposażenia, tj. nożyczki, ustnik do resuscytacji, pęseta znajdziecie w apteczkach dostępnych tutaj.

Płaszcz przeciwdeszczowy

To niedoceniany element ekwipunku, ale uwierz nam – doświadczonym trekkingowcom, nawet jego najtańsza wersja przydaje się podczas niespodziewanego deszczu. A pogoda w górach bywa zmienna, szczególnie na Babiej Górze, królowej Beskidów, zwanej też kapryśną damą. Zamiast płaszcza lub kurtki przeciwdeszczowej możesz zaopatrzyć się np. w ponczo przeciwdeszczowe z kapturem. Jest wygodne, trwałe i praktyczne. Przede wszystkim zajmuje mało miejsca w plecaku i jest lekkie.

Multitool

Jest narzędziem wielofunkcyjnym, zawierającym w sobie, w zależności od wybranego modelu, scyzoryk, nożyczki, śrobokręt płaski i krzyżakowy, pilniczek, otwieracz  do butelek i puszek, kombinerki, przecinak do drutu, a nawet piłę. Należy zaznaczyć, że multitoole mają wielkość standardowego scyzorka, a często nawet są mniejsze. Zatem dzięki swym niewielkim rozmiarom bez trudu zmieszczą się w każdej kieszeni spodni, czy kurtki.

Termos

Wiosna potrafi być kapryśna, mówią o tym choćby polskie przysłowia „w marcu, jak w garncu”, „kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy, trochę lata” i choć „ w maju, jak w gaju”, to początek miesiąca może nadal zaskakiwać warunkami atmosferycznymi. Dlatego nie zaszkodzi, gdy w plecaku znajdzie się termos z ciepłą kawą i herbatą. Kupując ten gadżet koniecznie zwróć uwagę na to, ile czasu utrzymuje on ciepło. Pojemność naczynia dobierz zaś indywidualnie do potrzeb swoich i osoby, z którą udasz się na górski trekking. Pamiętaj też, aby termos był wolny od szkodliwego BPA.

Kijki trekkingowe

Górskie wędrówki z kijkami trekkingowymi znacząco podnoszą ich komfort. Nie tylko ułatwiają pokonywanie kolejnych kilometrów, ale dbają również o zachowanie prawidłowej postawy ciała, jak i odciążenie stawów oraz kręgosłupa.

Środki przeciw owadom i ukąszeniom komarów

Idealne będą preparaty na wszelkiego rodzaju owady latające i nie tylko, np. komary, meszki, czy kleszcze. Warto mieć zarówno takie, które zapobiegają ukąszedniom, jak również łagodzące ich objawy. W tym drugim przypadku najlepsza jest maść hydrokortyzon. To steryd, który zapobiega reakcjom alergicznym, łagodzi obrzęki, niweluje świąd i ma działanie przeciwzapalne. Środki zapobiegające ukąszeniom owadów i komarów warto, aby w swoim składzie miały natomiast 20% DEET lub ikarydynę.

Okulary sportowe

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne ochronią Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. W górach, zarówno podczas pieszych wędrówek, jak i wypraw rowerowych oraz szaleństw MTB, zalecane jest noszenie okularów polaryzacyjnych, które odbijają promienie słoneczne pionowe i poziome. Co istotne, możesz kupić okulary sportowe polaryzacyjne, które nałożysz bez problemu na własne okulary korekcyjne. Wada wzroku nie będzie zatem ograniczać Twojego komfortu podczas trekkingu po górskich szlakach.

Kompas

Kompas magnetyczny niezawodnie wskaże Ci kierunek. Wyznacza bowiem północ magnetyczną. Ten niezwykły wynalazek służy ludzkości od XI wieku. Bardziej zaawansowaną jego formą jest busola, która posiada również wbudowane urządzenie służące do wyznaczania azymutu.

Latarka czołowa

Wiosną choć dzień staje się dłuższy, a noc krótsza, nadal warto mieć przy sobie latarkę. Tak zwana czołówka pozwala na swobodne operowanie rękami. Jest to szczególnie ważne na przykład w przypadku miejsc trudno dostępnych, w których możesz się nieopatrznie znaleźć. Koniecznie zwróć uwagę na ilość lumenów latarki. Powinna mieś ich do 150. Nie będzie dzięki temu nikogo oślepiać, a jednocześnie zapewni Ci dostateczną ilość światła, nawet w trudnych warunkach.

Nie zapominaj również o naładowanym telefonie z wpisanym numerem do GOPR (985 lub 601 100 300), dodatkowej odzieży (w tym ciepłej parze skarpet), jak i wysokokalorycznych przekąskach.

Powyższy tekst zawiera linkowanie do marki własnej, sklepu z wysokiej jakości akcesoriami wspinaczkowymi i górskimi.

Booking.com