Majówka w górach pełna atrakcji

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-kanada-dziewczynka-3959204/

Zaplanowaliście już majówkę? Jeśli nie, zachęcamy Was do trekkingów w polskich górach. Czekają tu na Was piękne krajobrazy, zarówno na szlakach, jak i te rozpościerające się ze szczytów, ciekawe miejsca związane z legendami, jaskinie i groty, a także ciekawe imprezy i wydarzenia kulturalne. Bez względu na pogodę i zainteresowania, każdy znajdzie w weekend majowy atrakcję dla siebie. Sprawdź, gdzie warto się udać.

Zakopane

Tuż przed majówką, 29 kwietnia, warto udać się do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zaplanowano między innymi warsztaty snycerskie (czyli sztukę rzeźbienia w drewnie) oraz praktyczną naukę wykonywania ornamentów. Dzieci zaś będą mogły wziąć udział w tym czasie w zajęciach plastycznych im specjalnie dedykowanych. Co istotne, one również nauczą się podczas ich trwania tak zwanego stylu zakopiańskiego. Nie zabraknie też ciekawych opowieści oraz sesji popularno-naukowej. Obchody rozpoczną się o godzinie 15.00 w Willi Oksza.

Szczawnica

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ Dunajcem na łodzi flisackiej. 192 sezon flisacki został już oficjalnie otwarty. W tym roku Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich obchodzi swój jubileusz – 90 lat istnienia. Oficjalne obchody były więc bardzo uroczyste. Nie zabrakło muzyki w wykonaniu zespołu Jedla oraz Orkiestry Dętej OSP Szczawnica, tradycyjnych flisackich stroi, a także swojskiego jedzenia regionalnego. Majówka na łodzi flisackiej będzie więc z pewnością wielkim wydarzeniem. Swoją przygodę możecie zacząć w Sromowcach Wyżnych – Katach lub w Sromowcach Niżnych. Bilety na spływ Dunajcem można kupić przez Internet lub w kasach przy przystani.

Palenica

Jeśli lubicie spacery na łonie natury, to być może skuszą Was wycieczki z przewodnikiem po Pieninach. Odbędą się 1 i 3 maja o godzinach 11:30, 13:00 i 14:30. Co istotne, będą one bogatym źródłem wiedzy, zawierającym ciekawostki związane z tym regionem, pienińską przyrodą oraz historią. Wędrówki obejmą trasę z Palenicy na Szafranówkę.

Solina

Będąc w Solinie, warto zajrzeć do wnętrza zapory, którą budowano niespełna 9 lat. Nie każdy bowiem wie, że można ją zwiedzać. Po kompleksie oprowadzi Was przewodnik. Zobaczycie między innymi stare turbiny i wirniki, obecnie pracujące urządzenia oraz szczelinę w zaporze. Niestety, we wnętrzu zapory nie można robić zdjęć, ani nagrywać filmików. Ubierzcie się też ciepło, gdyż wewnątrz jest około 7 stopni Celsjusza.

Kolejną atrakcją, podczas trekkingu po Bieszczadach jest „Tratwa Blues” należąca niegdyś do byłego perkusisty legendarnego zespołu Dżem. Dryfuje ona sobie na Jeziorze Solińskim i stała się jedną z nieodłącznych atrakcji tego miejsca. Obecnie zarejestrowana jest jako jacht, ale wcześniej była miejscem zamieszkania Michała Giercuszkiewicza. Do środka nie wejdziecie, ale już samo podziwianie jej z zewnątrz może stać się niezapomnianym wspomnieniem.

Jeśli planujecie weekend majowy z dziećmi, warto m.in. rozważyć wycieczkę do Parku Rozrywki Tajemnicza Solina. Na najmłodszych miłośników Bieszczad czekają tu nie lada atrakcje, np. Wioska Czadów, Osada Olbrzymów, Studnia bez dna, Rusałkowy Ruczaj i Wąwóz Biesa. Podczas majównie nie zabraknie spektakli teatralnych, wspólnych tańców i wizyty świtezianki Barbarelli.

Rusałki będziecie też mogli spotkać przy dolnej stacji Plasza. Cały weekend majowy będą witać swoich gości, a dzieciom wręczać upominki.

Bardo

To idealne miejsce dla miłośników rowerowych wycieczek górskich. Zarówno w gminie Bardo, jak i gminach ościennych (Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Gmina Kłodzko, Lądek Zdrój, Międzylesie, Stronie Śląskie, Złoty Stok) czeka na rowerzystów aż 133 km tras „Singletrack Glacensis”. W samej gminie Bardo jest ich natomiast 31,5 km. Przykładowe trasy prowadzą do Przełęczy Łaszczowa, Miejsca Hrabiowskiego, czy choćby od Wilczej do Opolnicy/Barda. Rowerzyści mają tu cztery pętle do przejechania.

Jaworzyna Krynicka

Na Jaworzynie Krynickiej podczas majówki będzie aktywnie i smacznie. Można będzie wziąć udział we wspólnej jodze, wycieczkach rowerowych, tyrolce oraz beskidzkich spacerach z przewodnikiem. Dla tych, co lubią uwieczniać piękne momenty na zdjęciach, zaplanowano profesjonalne warsztaty fotograficzne z zajęciami plenerowymi. Nie zabraknie też majówkowego grilla. Na krynickim deptaku pojawi się zaś miś polarny, który będzie częstował turystów krówkami (mamy nadzieję, że ciągutkami).

Góra Parkowa

Na Górze Parkowej nie zabraknie stałych atrakcji, tj. Rajskie Ślizgawki, zjeżdżalnia grawitacyjna, czy zjeżdżalnia pontonowa. Wrażeń na nich z pewnością nie zabraknie ani małym, ani dużym. Kręty tunel i trasa kamikadze zadowoli nawet tych najbardziej spragnionych olbrzymiego wyrzutu adrenaliny. Największą jednak radość z pewnością poczujecie podczas Święta Kolorów, zaplanowanego na dzień 3 maja. Tego dnia o godzinie 14.00 na szczycie Góry Parkowej rozpocznie się Holi Festiwal i wspólne obrzucanie kolorowymi proszkami. Koniecznie weźcie więc coś na przebranie.

Mosorny Groń

To kolejne miejsce, w którym warto spędzić weekend majowy, jeśli jest się miłośnikiem MTB. PKL Bike Parks to miejsce, które docenią miłośnicy dyscyplin grawitacyjnych. A jak już się Wam tu znudzi, to możecie przejechać Babia Góra Trails. Łącznie oba miejsca oferują aż 14 tras downhillowych o różnym stopniu trudności.

Ci, którzy wolą pokonywać bezdroża na własnych nogach, będą mogli 27 kwietnia i 4 maja wziąć udział w wycieczkach na Halę Śmietanową lub nad Wodospad Mosorczyk. Czas trekkingu przewidziano na 2,5 godziny. Będzie on urozmaicony opowieściami o lokalnych tradycjach i pasterstwie.

Góra Żar

Na Górze Żar podczas majówki odbędzie się Festiwal Latawców. Będzie można nie tylko podziwiać ich taniec na niebie, ale też samemu je dekorować. Od razu Wam zdradzimy, że warto wziąć ze sobą dzieci, gdyż na niebie zatańczą dla nich bajkowe postaci. Nie zabraknie więc słonika Dumbo, czy słynnej pary kota i myszy, czyli Toma i Jerry’ego. Pierwsze 200 osób otrzyma bezpłatne latawce do samodzielnego złożenia.

Booking.com