Świeradów-Zdrój stracił bezpośrednie połączenie autobusowe z Wrocławiem

https://pixabay.com/pl/photos/miasto-podr%C3%B3%C5%BC-%C5%9Bwierad%C3%B3w-zdr%C3%B3j-6904655/

Miasto Świeradów-Zdrój straciło bezpośrednie połączenie autobusowe z Wrocławiem. Od 31 marca, po 17 latach, linia zostaje zawieszona. Jakie są tego przyczyny? O tym w poniższym artykule.

Prozdrowotne właściwości miasta

Świeradów-Zdrój zwany jest Doliną Młodości, a to ze względu na jego uzdrowiskowe właściwości. Położone w Górach Izerskich, na wysokości 450-710 m n.p.m. oferuje też liczne szlaki piesze i rowerowe. Znajdują się tu źródła wód mineralnych, radonowych i złoża borowiny. Wypocząć i skorzystać z zabiegów prozdrowotnych można między innymi odwiedzając:

  • Łazienki Leopolda – powstały w I połowie XX wieku, tuż przed II wojną światową. Od początku swego istnienia, aż do dziś służą kąpielom w wodach mineralnych.
  • Łazienki Marii – zabytkowy budynek pochodzi z 1904 roku. Utrzymany jest w stylu retro. Miejsce oferuje kąpiele zdrowotne w borowinie.
  • Źródło Doktora Adama – prowadzi do niego niebieski szlak turystyczny. Jest to naturalne źródełko bogatej w składniki mineralne wody.
  • Dom Zdrojowy – posiada najdłuższą na Dolnym Śląsku halę spacerową, liczącą aż 80 m długości. W ciągu dnia jest deptakiem, a wieczorami zamienia się ona w ekskluzywną salę balową i scenę koncertową.
  • Pijalnia wody radoczynnej – znajduje się w zabytkowym budynku, który wybudowano w 1934 roku. Oferowana tu woda radoczynna ma właściwości przeciwbólowe i wzmacniające odporność.

Co zobaczyć w Świeradowie-Zdroju?

Miasto jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez kuracjuszy chorób reumatoidalnych, ale też turystów. Oprócz malowniczych, górskich widoków oferuje bowiem możliwość zwiedzenia licznych zabytków. Wśród najważniejszych atrakcji miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć, są:

  • Park Zdrojowy – zachwycający swym designem wśród alejek, dużą szachownicą oraz sztucznymi grotami.
  • Szlak dziejów Świeradowa – jego długość to 550 metrów. Wyróżnia się 8 granitowymi rozetami, w których umieszczono istotne dla miasta motywy.
  • Chaty Sudeckie – zabytkowe chaty przysłupowe znajdują się na obrzeżach miasta. Warto je obejrzeć choćby tylko ze względu na ich XIX wieczną architekturę. Należą do międzynarodowej Krainy Domów Przysłupowych.
  • Wystawa Świeradów-Zdrój wczoraj i dziś – znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W swojej wyjątkowej kolekcji zawiera zdjęcia i pocztówki współczesne, jak i archiwalne miasta, akwarele, makiety, oryginalny strój ludowy oraz kołowrotek przędzalniczy.

Miłośnicy turystyki aktywnej z pewnością powinni się udać do:

  • Wieży Mon Plaisir – wybudowana została na początku XIX wieku i stanowiła obserwatorium astronomiczne. Obecnie jest punktem widokowym na rozgwieżdżone niebo i okoliczny pejzaż.
  • Wodospadów na Czarnym Potoku – woda z nich opada o 500 metrów, stąd uznawane są często za największy wodospad w Górach Izerskich. Dojdziecie tu ze Świeradowa zielonym szlakiem turystyczny, który prowadzi aż na Smrek.
  • Smrek – to najwyższy szczyt w górach Izerskich, po czeskiej ich stronie. Ma dwa wierzchołki o wysokościach 1123 m n.p.m. oraz 1124 m n.p.m. Na Smreku jest wieża widokowa o wysokości 20 metrów, z której można korzystać bezpłatnie.
  • Izerski Punkt Antygrawitacyjny – to jedno z najbardziej znanych miejsc w Górach Izerskich. Tu samochody jadą, a butelki toczą się samoistnie pod górę.
  • Zajęcznik – idealnie nadaje się zarówno na rodzinne spacery, jak i przejażdżki rowerowe. To szczyt o wysokości 595 m n.p.m. w paśmie Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich.

Warto także skorzystać z oferty stoków narciarskich,  tras narciarstwa biegowego oraz skateparku.

Linia autobusowa Świeradów-Zdrój – Wrocław zostaje zawieszona

Samochodem z Wrocławia do Świeradowa-Zdroju autostradą A4 oraz drogą DW364 dojedziemy w niespełna 2,5 godziny. To ponad 150 km trasy do pokonania. Mieszkańcy i turyści obu miast, którzy nie mają własnego środka transportu, mogli dotąd korzystać z połączeń autobusowych między miastami firmy przewozowej SpeedBus. Niestety, ta zostaje z dniem 31 marca zawieszona. Pomimo ogromnych walorów turystycznych zarówno Świeradowa-Zdroju, jak i Wrocławia, okazała się ona nierentowna. Decyzję podjęto po 17 latach istnienia linii. Jak podało Miasto Świeradów-Zdrój, to kolejne utracone jego połączenie. Pomiędzy miastami kursują również pociągi, ale należy liczyć się z jedną lub dwoma przesiadkami. Czas przejazdu wynosi w tym przypadku od niespełna 3 do ok. 3,5 godziny.

Źródło: Miasto Świeradów-Zdrój

Booking.com