prorock

Kaski MTB – czy spełniają swoją funkcję?

Choć przepisy nie nakazują posiadania kasku podczas jazdy na rowerze, a zdania na temat jego właściwości ochronnych są podzielone, to wielokrotnie ratowały one zdrowie, a nawet życie kolarzy. Sprawdź, jaki kask rowerowy wybrać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wyścigów MTB.

Kaski rowerowe – zakładać czy nie?

Polskie prawo nie nakazuje noszenia kasku podczas jazdy na rowerze. Zdania miłośników kolarstwa co do ich funkcji ochronnych też są podzielone. Ich zwolennicy uważają, że mogą one uchronić przed poważnym wypadkiem, przeciwnicy zaś, głoszą, że mają one zbyt małą wytrzymałość, aby decydować o naszym zdrowiu. Jak jest naprawdę?

Patrząc na podwórka pełne dzieci, zauważyć można, że rodzice bardzo dbają o ochronę głowy swoich pociech na rowerach. Nie ma bowiem malucha, który nie miałby założonego wówczas kasku. Również podczas zawodów kolarskich, zarówno MTB, jak i szosowych, uczestnicy je wkładają. Kaski rowerowe mają bowiem wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą jest ochrona głowy przed uderzeniem o asfalt podczas wywrotki. Trzeba wziąć pod uwagę, że taki wypadek, bez dostatecznej osłony głowy może prowadzić do wylewów i krwiaków śródczaszkowych, które mogą mieć bardzo poważne następstwa zdrowotne. I choć nie wykazano badaniami, że kask rowerowy całkowicie zapobiega skutkom takiego uderzenia, to mimo wszystko warto zauważyć, że zmniejsza on jego siłę. Dzięki temu redukuje niebezpieczeństwo obrażeń czaszki, jak i mózgu o prawie połowę.

Rodzaje kasków rowerowych

Na rynku kolarskim można dostać różne kaski rowerowe. Klasyfikuje się je na górskie, szosowe i uniwersalne. Inna typologia to:

  • Kask Enduro – jeden z najbardziej wytrzymałych na rynku. Zapewnia dodatkową ochronę tylnej części czaszki. Jest bardziej zabudowany niż inne, dostępne na rynku kolarskim modele.
  • Kask MTB – choć jest lekki, to bardzo wytrzymały. Posiada sporą liczbę otworów, przez co zapewnia optymalną wentylację głowy podczas jazdy, jak również daszek zabezpieczający przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
  • Kask typu orzeszek – w porównaniu z innymi modelami kasków rowerowych, można uznać go za ciężki. Szczególną ochroną obejmuje tył głowy, czyli potylicę. Nie posiada otworów wentylacyjnych lub bardzo znikomą ich ilość.
  • Kask miejski – jest lekki, ale dość wytrzymały. Nie nadaje się do jazdy wyczynowej, górskiej, ale w mieście zdaje egzamin. Posiada spore otwory, zapewniające prawidłową wentylację głowy.
  • Kask Down hill – niedoświadczeni kolarze mogą go pomylić z kaskiem motocyklowym, gdyż kaski down hill lub inaczej full face, posiadają dodatkową ochronę na szczękę.
  • Kask szosowy – cechą charakterystyczną tego typu kasku jest jego opływowy kształt. Ponadto jest lekki i wytrzymały. Dodatkowo posiada optymalną wentylację głowy.

Jaki kask MTB wybrać?

Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu kasku rowerowego, bez względu na to, czy ma być to kask MTB, czy miejski, jest certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie go okazać, to należy porzucić myśl o takim produkcie. Dlatego też warto dokonywać wyboru wśród znanych marek, które specjalizują się w produkcji sprzętu sportowego, a w szczególności rowerowego.

Kaski MTB przeznaczone są do górskiej jazdy rowerowej, czyli po terenach nierównych i bardzo trudnych. Podczas takiego wyścigu głowa mocno się poci, dlatego nie bez znaczenia jest odpowiednia wentylacja. Ponadto warto wybrać model z zamontowaną od wewnętrznej strony siatką, która pełni rolę moskitiery, chroniącej skórę głowy przed owadami.

Istotne znaczenie ma również odpowiedniej wielkości daszek, który ma chronić kolarza przed nadmiernym słońcem. Należy podkreślić, że wybierając kask MTB, przed dokonaniem zakupu powinno się go przymierzyć. Rozmiar rozmiarowi nie jest równy.

Booking.com