Green Velo to najbardziej znany w Polsce szlak rowerowy. Rozpoczyna się w Elblągu i prowadzi przez wschodnią część państwa do województwa świętokrzyskiego. Tu trasa liczy 210 kilometrów, a każdy cyklista znajdzie odcinek przeznaczony dla siebie, bez względu na to, czy jest profesjonalistą, czy też amatorem. Sprawdź jakie szlaki rowerowe w Górach Świętokrzyskich są połączone z Green Velo. Wybierz odpowiedni dla siebie pod kątem trudności i atrakcyjności.
Szlak Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższy, rowerowy, oznakowany szlak w naszym kraju. Ma ponad dwa tysiące kilometrów i łączy ze sobą aż pięć województw. Rozpoczyna się w Elblągu, prowadzi przy wschodniej granicy Polski, przez Suwałki, Białystok, Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Kielce, aż do Końskie. Jego dość krótka część przebiega przez Góry Świętokrzyskie. Ich miłośnicy mogą zatem zdobywać szczyty na dwukołowcu.
Green Velo w Górach Świętokrzyskich
Z Green Velo w województwie świętokrzyskim można zwiedzić na rowerze Kielce, rezerwaty geologiczne oraz Park Kadzielnię. Na początku lipca tego roku trasę podziwiali dziennikarze turystyczni z Węgier. Ich opinia na jej temat była bardzo pozytywna. Z Green Velo w województwie świętokrzyskim połączone jest aż 17 szlaków rowerowych. Podzielone są one według stopnia trudności.
Szlaki rowerowe łatwe
- Czarny szlak rowerowy Kielce – Białogon – prowadzi do klasztoru na Karczówce, którego początki istnienia sięgają XVII wieku. Długość trasy to 3 kilometry, suma podjazdów to zaledwie 11 metrów, natomiast zjazdów 49 m. Na tym szlaku poradzą sobie zatem również seniorzy i dzieci.
- Czerwony szlak łącznikowy Kielce – Dobromyśl – jego kierunek to Karczówka. Dystans szlaku wynosi 7,1 kilometra, suma podjazdów 25 metrów, a zjazdów 91 m.
- Czerwony szlak rowerowy Kielce – Piekoszów – początek szlaku jest pod Karczówką. W szczególności warto przejechać się po Rezerwacie Chelosiowa Jama oraz zatrzymać się przy ruinach Pałacu Tarłów. Długość szlaku to 18,3 km, suma podjazdów wynosi 142 m, zjazdów 174 m.
- Szlak rowerowy Sielpia Wielka – Czarniecka Góra „Dolina Krasnej” – to trasa o dystansie 52,3 km, sumie podjazdów wynoszącej 425 m, a zjazdów 398 m. Szlak oznaczono kolorem zielonym. Oferuje on na swej drodze zwiedzanie Muzeum Zagłębia Staropolskiego oraz rezerwatu „Górna Krasna”.
- Szlak rowerowy wokół Piekoszowa – oznakowany jest kolorem niebieskim. Suma jego podjazdów wynosi 349 m, zjazdów zaś 343 m, podczas gdy dystans całkowity to 39,8 km. Warto na nim zobaczyć ruiny zamku Tarłów, sanktuarium w Piekoszowie, Muzeum Górnictwa Kruszcowego, Wierną Rzekę.
- Żółty szlak rowerowy dookoła Sandomierza – jego dystans całkowity to 17,5 km, suma podjazdów wynosi 63 m, a zjazdów 66 m. Głównymi atrakcjami na tej trasie są dwór i kościół z kaplicą w Trześni, klasztor w miejscowości Wielowieś oraz widok na Sandomierz z najwyższego punktu, który znajduje się 151 m n.p.m.
Świętokrzyskie szlaki rowerowe o średnim stopniu trudności
- Czarny szlak rowerowy dookoła Pierścienicy – ma długość 11,6 km, suma jego podjazdów to 162 m, a zjazdów 168 m. Na trasie oprócz miejsc upamiętniających warto docenić uroki parku krajobrazowego w Pierścienicy oraz rezerwatu Biesak – Białogon, w którym znajduje się kamieniołom.
- Szlak rowerowy dookoła Rakowa i Jeziora Chańcza – oznaczony został kolorem niebieskim. Jego długość to 30,6 km. Posiada on 314 m podjazdów i 332 m zjazdów. Rozpoczyna się na Rynku w Rakowie i prowadzi przez takie atrakcje jak Zalew Chańcza oraz Lasy Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.
- Szlak rowerowy „Sandomierskie Krajobrazy” – prowadzi dookoła Sandomierza. Oznaczony jest kolorem niebieskim. Jego dystans to 24,8 km, suma podjazdów 249 m, a zjazdów 266 m. Pokonując go, warto zwiedzić centrum zabytkowe Sandomierza oraz pokonać szlak przez Góry Pieprzowe.
- Żółty szlak łącznikowy Smykow – Drugnia – ma 8,2 km długości, 64 m podjazdów i 28 m zjazdów. Prowadzi między innymi przez południowy skraj Gór Świętokrzyskich.
- Szlak Rowerowy Maleniec – Niekłań – to część trasy międzynarodowej, łączącej Lwów z Berlinem. Oznaczona jest kolorem niebieskim. Ma 50,9 km długości, 527 m podjazdów i 390 m zjazdów. Głównymi atrakcjami są na niej Muzeum Techniki w Maleńcu, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej, sanktuarium w Czarnej oraz rezerwat „Skałki Piekło”.
- Górski, niebieski szlak rowerowy na Pierścienicy – jego dystans to 15,6 km, suma podjazdów wynosi 186 m, a zjazdów 193 m. Rozpoczyna się i kończy (zataczając koło) na pętli autobusowej w Kielcach. Głównymi atrakcjami jest podziwianie widoków z Pierścienicy oraz flory i fauny rezerwatu przyrody Biesak – Białogon.
- Szlak rowerowy dookoła Rakowa – oznakowany został na zielono. Liczy dystans o długości 36 km, w tym 433 m podjazdów i 442 m zjazdów. Początek trasy jest na rakowskim Rynku i to jego zabytki są na nim głównymi atrakcjami.
- Żółty szlak rowerowy wokół Strawczyna – to trasa o dystansie 32,3 km, sumie podjazdów 292 m i takiej samej długości zjazdów. To jeden z najciekawszych szlaków pod kątem zwiedzania. Warto zwrócić na nim uwagę na ruiny wielkiego, XIX-wiecznego pieca w Kuźniakach, pałacyk pisarza Henryka Sienkiewicza, który znajduje się w Oblęgorku, ruiny zakładu przemysłowego w Bobrzy oraz dwór w Promniku. Godne uwagi są też panoramy z punktów widokowych w Chełmce, a także na Górze Siniewskiej.
Szlaki rowerowe trudne
- Szlak Rowerowy Drogowle – Raków – ma długość 25,1 km, w tym 211 m podjazdów i 201 m zjazdów. Podczas pokonywania trasy warto zatrzymać się na Rynku w Rakowie i w barokowym kościele w Drogowlach.
- Czerwony, wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicy – ma 2,7 kilometra długości oraz 78 m podjazdów i 90 m zjazdów.
- Niebieski, wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę – którego dystans wynosi 11 m. suma podjazdów 235 m, a zjazdów 232 m.
źródło: www.granvelo.pl