MTB, czyli potocznie mówiąc „góral” stanowi jeden z najchętniej kupowanych modeli rowerów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Świetnie sprawdza się w trudnych warunkach, zapewniając komfortową jazdę i bezpieczeństwo. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na kupno roweru górskiego.
Czym są rowery MTB?
Rowery MTB to rowery górskie. Jak sama nazwa wskazuje, Mountain Terrain Bike, nie są one przeznaczone do jazdy rekreacyjnej po mieście, a do jazdy po terenach trudnych, o zmiennej linii podłoża. Odpowiednie przerzutki, siodełko, amortyzatory, rama i opony pozwalają na szybką i komfortową jazdę w niekomfortowych warunkach. Dlatego ten typ roweru wybierają nie tylko miłośnicy dwuśladów mieszkający w górach, ale i Ci z całej Polski. Idealnie bowiem nadają się zarówno w góry, jak i na wyprawy do lasu, po równinach, płaskowyżach, jak również specjalnych torach off road-owych. Można na nich bezpiecznie trenować jazdę wyczynową. Zanim się jednak tego podejmie, należy odpowiednio dobrać konkretny model roweu MTB, zarówno do swoich oczekiwań, jak i wzrostu.
Na co zwrócić uwagę kupując rower MTB?
Kupując rower MTB, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które podczas jazdy, zapewnią komfort i bezpieczeństwo:
- Rama – w rowerach górskich jest ona stosunkowo mała i aluminiowa. Dobiera się ją do wzrostu. Jej wielkość podawana jest w calach. Chcąc kupić dobrej wielkości ramę, należy stanąć pod ścianą, zmierzyć długość nogi od podłogi do krocza, uzyskany w centymetrach wynik pomnożyć przez liczbę 0,57, a następnie podzielić przez liczbę 2,54. Ostateczny wynik jest ilością cali, jaki powinien posiadać rower górski dla osoby mierzonej. Zdarza się, że w niektórych sklepach wielkość ramy MTB jest oznaczona nomenklaturą rowerów szosowych, zatem trzeba pamiętać, że ramy od 15 do 16 cali to ramy „S”, 17 – 18 cali to „M”, 19 – 20 cali to „L”, a 21 – 22 cale to „XL”.
- Amortyzatory – ich rolą jest zwiększenie wygody i komfortu jazdy oraz przyczepności roweru do podłoża. Wyróżnia się dwa rodzaje amortyzatorów rowerowych: sprężynowe i powietrzne. Kupując rower MTB warto zwrócić uwagę czy posiada on blokadę skoku w amortyzatorze, która przyda się podczas jazdy po asfalcie. Po jej zastosowaniu amortyzator nie ugina się, dzięki czemu, na równym podłożu, pozwala mniejszym wysiłkiem osiągnąć większą prędkość. Na rynku dostępne są blokady amortyzatorów mechaniczne i hydrauliczne.
- Przerzutki – stosowane są zarówno w rowerach MTB, jak i szosowych. Ich rolą jest znaczące ułatwienie jazdy jednośladem. Mówiąc potocznie, przerzutki służą do zmiany biegów w rowerze. Robi się to wówczas, gdy podczas pedałowania rowerzysta odczuwa zbyt duży lub zbyt mały opór. Rower może posiadać jedną lub dwie przerzutki – przednią i tylną. W przypadku kupna pierwszego roweru MTB zaleca się kupno wersji podstawowej z jedną manetką, dwie wybierają doświadczeni rowerzyści.
- Koła – rowery MTB dostępne są z trzema wersjami kół, tj. 26, 27,5 i 29 cali. Podczas ich zakupu należy szczególną uwagę zwrócić na ich wagę i stopień twardości. Powinny być lekkie, dzięki czemu pozwolą nabrać szybkości, dość twarde oraz posiadać dobrej jakości piasty, szprychy (wyróżniamy okrągłe i płaskie) oraz obręcze. Te ostatnie, wg profesjonalistów, najlepiej gdyby były karbonowe.
Dobrej jakości rower MTB to koszt kilku tysięcy złotych. Jednakże jest to tak zwany wydatek na lata. Poddawany odpowiedniej konserwacji i ewentualnym drobnym modernizacjom w trakcie używania go, z pewnością posłuży przez wiele lat.