prorock

Zimowe opony rowerowe – jakie wybrać?

Rowerem po górskich szlakach zimową porą? Czemu nie? Ważne jednak, aby zaopatrzyć jednoślad w zimowe opony rowerowe. Sprawdź, jak dobrać opony do warunków panujących na trasie.

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą górskim, nie musisz rezygnować zimą ze swojej pasji. Śnieg i lód w terenie górzystym nie będą Ci straszne, jeśli zaopatrzysz swój rower w specjalne opony zimowe. Znacząco się one różnią od letnich. Ich główną funkcją jest zachowanie przyczepności do podłoża i zapobieganie poślizgom. Dlatego nie tylko posiadają szerszy bieżnik, ale też mają wmontowane na nim liczne kolce. Zazwyczaj jest ich kilkaset. Przydają się one w momencie, kiedy podłoże jest oblodzone. Najlepiej wybrać wówczas opony, których kolce rozstawione są na całym bieżniku, zarówno po bokach, jak i pośrodku. Warto jednak wiedzieć, że nie zaleca się ich stosowania do jazdy po asfalcie. W mieście, gdy lód jest na ulicach, lepiej założyć opony terenowe lub te z szerokim bieżnikiem i zostawić w nich niższe ciśnienie.

W przypadku, gdy na drodze zalega śnieg, należy założyć, jak najszersze opony. Kolce w tym przypadku nie zdadzą egzaminu. Nie powinno się też pompować opon na full. Lepiej pozostawić w nich jak najniższe ciśnienie.

Na błotnistej trasie przydadzą się specjalne opony do jazdy po terenie mokrym, które posiadają system odprowadzania błota i wody. Dzięki temu opony same się czyszczą, co znacznie ułatwia jazdę oraz konserwację roweru po jej zakończeniu.

Booking.com