prorock
Alessandro Zeni w trakcie wspinaczki na "Wu Wei" (9a, 180 m); fot. Enrico Veronese

Alessandro Zeni uklasycznia „Wu Wei” (9a, 180 m) w Dolomitach

Włoski wspinacz Alessandro Zeni dokonał pierwszego klasycznego przejścia Wu Wei (9a, 180 m) – pięciowyciągowej drogi na południowo-zachodniej ścianie Picco delle Aquile (Monte Coppolo) w Val Nuvola (Dolomity). Jeśli wycena się potwierdzi, będzie można ją uznać za jedną z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych na świecie.

https://pixabay.com/pl/photos/bieszczady-tarnica-bukowe-berdo-1002421/

Bieszczadzki Park Narodowy chce połonin bez barier

Park Narodowy Połoniny wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wydały oświadczenie, że chcą połonin bez barier architektonicznych. Pragną, aby piękno przyrody w tych miejscach mogły podziwiać również osoby niepełnosprawne. Stąd też postanowiły przeprowadzić konsultacje społeczne. Udział w nich może wziąć każdy.

https://pixabay.com/pl/photos/defibrylator-odrodzenie-chory-serce-809447/

Pierwsza pomoc w górach. Gdzie umieszczony jest defibrylator w Karkonoskim Parku Narodowym

W sobotę, w Karkonoskim Parku Narodowym, u jednego z turystów doszło do zdarzenia kardiologicznego. Dzięki sprawnej akcji z użyciem defibrylatora udało się przywrócić akcję serca i uratować życie człowieka. W tej części cyklu Pierwsza pomoc w górach omówimy jak używać defibrylatorów AED. Ponadto powiemy Wam, gdzie umieszczony jest defibrylator w KPN.

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-tatry-turystyka-tatry-polskie-2959323/

Tysiąc złotych, tyle kosztował nocleg dwójki turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym

Dwójka mężczyzn postanowiła przespać się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miała być oszczędność, a koszt noclegu wyniósł tyle, co w dobrej jakości hotelu. Z pewnością jednak ta wyprawa pozostanie dla tych turystów niezapomniana.

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-szczyt-g%C3%B3ry-krajobraz-1580351/

4. rocznica tragedii na Giewoncie

Cztery lata temu na Giewoncie podczas burzy zginęło 5 osób, rannych zostało 157. To miało być miłe popołudnie dla tych osób. Zamieniło się w tragedię. Wydarzenie obrazuje, jak zmienna potrafi być sytuacja w górach i jak potrafią być one nieobliczalne, a przede wszystkim to, że nie należy bagatelizować pierwszych oznak ewentualnego zagrożenia.

https://pixabay.com/pl/photos/studnia-rachunek-r%C3%B3%C5%BCniczkowy-drewno-3664572/

W Lesku wyremontowano źródełka i pojawiła się nowa atrakcja turystyczna

W Lesku ostatnio sporo zmian. Wyremontowano źródełka wody mineralnej, a także powstała nowa atrakcja turystyczna. W dodatku bezpłatna. Można z niej podziwiać piękne, górski widoki. Sprawdź, co nowego pojawiło się w mieście, które słynie ze swych szlaków rowerowych.

https://pixabay.com/pl/photos/trzy-korony-pieniny-polska-1145457/

Od 1 lipca utrudnienia na jednym ze szlaków Pienińskiego Parku Narodowego. Sprawdź, na którym

Od 1 lipca szykuje się remont w Pienińskim Parku Narodowym. Z tego powodu Dyrekcja Parku zapowiada utrudnienia na jednym ze szlaków.

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCmija-zygzakowata-piasek-wydmy-3753483/

Postępowanie w przypadku ukąszenia żmii. Wg wytycznych Ministerstwa Zdrowia

W związku z kolejnym przypadkiem ukąszenia żmii w górach przypominamy Wam procedurę postępowania, ustaloną przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Udany urlop w Zakopanem dla singli, par i rodzin z dziećmi

Zakopane to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Tatrach. Zarówno zimą, jak i latem można spotkać tu tłumy turystów. Co ich przyciąga w te strony? Co warto zobaczyć? Poznaj nasze propozycje.

Historia polskiego himalaizmu. Osiągnięcia Polaków po II wojnie światowej (1940-1989)

II wojna światowa spowodowała, że polscy himalaiści na 20 lat musieli porzucić swe marzenia o zdobywaniu kolejnych szczytów. Pod koniec lat 50. ubiegłego zaczęto naszych rodaków zapraszać do udziału w zagranicznych eskapadach, aczkolwiek były to pojedyncze osoby. Jedną z nich był lekarz Jerzy Hajdukiewicz. Poznaj historię polskiego himalaizmu w latach 1940-1989.