prorock

Wichury w wielu regionach górskich. Zastanów się, zanim wyjdziesz na szlak

https://pixabay.com/pl/photos/gaishorn-wspinaczka-ska%C5%82kowa-2080139/

W Tatrach w środę „grasował” Halny, na Kasprowym Wierchu wstrzymano przez wiatr kolejkę, a na Śnieżce wiało w porywach do 130 km/h. W Beskidach zaś wiatr uniemożliwił turyście zejście z Babiej Góry. Musiało interweniować GOPR. Zastanów się, zanim wyjdziesz w góry i sprawdź pogodę na najbliższe dni.

Beskidy

Wczorajszy dzień w różnych pasmach górskich uniemożliwił wspinaczki i trekkingi. Mimo to znalazło się kilku śmiałków, którzy postanowili zdobyć niektóre partie szczytowe. Nie obeszło się bez interwencji GOPR. Przykładem może być turysta, który wzywał po godzinie 18.00 ratowników z Grupy Beskidzkiej, gdyż nie mógł zejść z Babiej Góry. Przez siłę wiatru miał problemy z poruszaniem się. Mężczyzna podejmował sam próbę zejścia, a z ratownikami po ponad godzinie spotkał się w okolicy Sokolicy. GOPR-owcy sprowadzili go w rejon Krowiarki, skąd już sam wrócił do domu. W akcji wzięło udział siedmiu ratowników.

Karkonosze

Również na Śnieżce wiatr wczoraj uniemożliwiał wędrówki. Jego siła wynosiła 100 km/h, a w porywach nawet 130 km/h. W dolnych partiach było ciepło, ale jak podali turyści, którzy wybrali się na górski trekking „na Przełęczy Karkonoskiej wichura i ręce marzły”.

Tatry

Taternicy również musieli mierzyć się z silnym wiatrem. Tatry bowiem opanował Halny. Na czwartym kilometrze na szlaku do Morskiego Oka około południa powalił on drzewo. Leśniczy Grzegorz Bryniarski wraz z kolegą bezzwłocznie je usunęli z drogi. Ze względu na wczorajszy wiatr wstrzymano również kolejkę na Kasprowy Wierch. Istnieje też duże ryzyko, że i dziś będzie ona nieczynna. „W związku z prognozowanym silnym wiatrem istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolej linowa na Kasprowy Wierch i koleje krzesełkowe Gąsienicowa oraz Goryczkowa w czwartek będą nieczynne” – informowało PKL.

Przyrodnicy TPN alarmowali w swoim komunikacie, że wiatr zagraża życiu. TOPR natomiast na wysokości powyżej 1800 m n.p.m. wprowadziło drugi stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje do dziś do godziny 20.00. „Prognozowany bardzo silny wiatr, w porywach do 160 km/h. południowy możliwe opady śniegu z deszczem Izoterma 0°C obniżająca się od 3200 wieczorem do 2300 rano Śnieg przewiany. Należy zwracać szczególną uwagę na odłożone depozyty pod graniami, w żlebach , formacjach wklęsłych, które przy wzroście temperatury i dodatkowym obciążeniu będą powodowały wzrost zagrożenia lawinowego” – podali w komunikacie lawinowym.

Booking.com