W Tatrach potrącono śmiertelnie Rysia. Przyrodnicy TANAP apelują, aby uważać na drogach na dzikie zwierzęta

https://pixabay.com/pl/photos/zwierz%C4%99-ry%C5%9B-koci-trawa-na-dworze-1852804/

W Tatrach, na Słowacji potrącono rysia. Zwierzęcia nie udało się uratować. Przyrodnicy TANAP apelują, aby uważać na dzikie zwierzęta.

Rysie w Tatrzańskim Parku Narodowym, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie nadal dość trudno spotkać. Na początku XX wieku nie było ich tu wcale. Zaczęły się pojawiać dopiero po II wojnie światowej. Obecnie jest to gatunek chroniony ściśle. Tak, jak i na Słowacji, gdzie w 1999 roku podjęto decyzję, że rysie będą chronione całą dobę.

W czwartek, 4 kwietnia, w Tatrach,  na drodze pomiędzy Popradem – Kvetnica a wsią Hranovnica, znaleziono rysia potrąconego przez samochód. Przypadkowy kierowca, który zauważył ranne zwierzę, od razu zawiadomił policję i lokalne stowarzyszenie łowieckie, a Ci TANAP. Przybyły na miejsce weterynarz przygotował zwierzę do transportu do stacji weterynaryjnej, ale tam nie udało sie go uratować. Zwierzę szacuje się, że miało między 4 a 5 lat.

Przyrodnicy TANAP-u apelują do kierowców i turystów, aby uważali na drogach na dzikie zwierzęta, a także, aby szczególną ostrożnością wykazywali się po zmroku.

Booking.com