W Muzeum Tatrzańskim możemy obejrzeć trzy nowe wystawy czasowe. Wszystkie ukazują życie w Tatrach. Uwaga! Dwie z nich już niedługo się zakończą, zatem jeśli chcecie zobaczyć je wszystkie, musicie się pospieszyć.
To najdłużej trwająca wystawa. Można ją oglądać od początku grudnia zeszłego roku do 5 maja br., w willi Oksza. Przedstawione malarskie dzieła pertraktują o tatrzańskich krajobrazach na przestrzeni wieków, poczynając od XIX i kończąc na XXI. Jednakże, jak zaznaczają pracownicy Muzeum Tatrzańskiego, nie odnajdziemy tu chronologicznego porządku. “Powędrujemy poprzez motywy, tematy, a także problemy malarskie, albo tak ulotny nastrój oraz wrażenie Tatr, pięknych, malowniczych ale także groźnych. Zdarzyć się może, iż XIX-wieczne płótno spotka się z obrazem z kolejnego wieku” – opowiada o wystawie Kurator Zofia Radwańska. Na płótnach odnajdziemy natomiast m.in. grozę górskich przepaści, zmienność pogody oraz monumentalność. Wśród artystów “pojawią się” np. Stanisław Gałek, czy Jan Nepomucen Głowacki.
Wystawa trwa od 6 grudnia 2023 do 29 lutego 2024 roku. Dostępna jest w Gmachu Głównym Muzeum, na Krupówkach. Ukazuje postacie zawarte w tatrzańskich legendach. Podkreślają one mistycyzm tego regionu górskiego oraz zwierzęta, które już tu nie występują, ale o ich pobycie tu świadczy wiele form bytności. “Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie” – zachęca do odwiedzenia wystawy jej Kurator dr Marcin Warchałowski.
Wystawa jest dostępna w Galerii Władysława Hasiora, przy ulicy Jagiellońskiej. Otwarto ją w połowie grudnia, a zakończy się 3 marca. “Chcielibyśmy zaprosić Państwa do podjęcia próby dokonania przeglądu współczesnych prac twórców związanych ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopiańskiego w nadziei, że taka konfrontacja może zaowocować ciekawymi spostrzeżeniami zarówno wśród odwiedzających wystawę ale i samych autorów dzieł” – zachęcają do poznania zakopiańskich artystów od XIX wieku do dzisiaj pracownicy Muzeum Tatrzańskiego. Wśród prezentowanych, podhalańskich person znajdą się:
Przedstawione zostaną zarówno ich obrazy i grafiki, jak i rzeźby oraz instalacje.
Fot.: Muzeum Tatrzańskie