Zima w górach nie odpuszcza. Na Śnieżce prawie – 6 stopni

Zima w górach nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na Śnieżce nawet -6 stopni Celsjusza, śnieg również w Bieszczadach i Tatrach.

„Kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy, trochę lata”, to powiedzenie sprawdza się w ostatnich dniach w polskich górach. Wiosenne dni odeszły w zapomnienie, zima bowiem nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Nie tylko możemy zaobserwować minusowe temperatury, ale również niewielkie opady śniegu. Niestety, nie ma go tyle, aby powrócić do uprawiania górskiej turystyki zimowej.

W wyższych partiach Tatr jeszcze nie stopniał stary śnieg, a już pojawiła się kolejna jego cienka warstwa. Minusowa temperatura w tych regionach sprawiła, że jest on zmrożony, twardy i śliski. Zagraża zatem wszelkim upadkom. W żlebach i depresjach można napotkać także depozyty wcześniej nawianego śniegu. Warto zadbać więc o swoje bezpieczeństwo i na trekkingi zabrać kijki. Obecnie w Tatrach panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg można również zaobserwować w Bieszczadach. Pięknie obrazuje go kamera przy Chatce Puchatka. Nie jest go wprawdzie dużo, Połoninę Wetlińską pokryła bowiem jego cienka warstwa, ale jak na razie pogoda nie nastraja do wycieczek. Poprószyło również w Muczne, choć tu raczej, aby dostrzec warstwę śniegu, należy się dobrze przyjrzeć trawnikom.

W Karkonoszach, na Śnieżce temperatura spadła do -5,8 stopnia Celsjusza. Jak podają przyrodnicy KPN, ciepła nie mamy też co szukać na Szrenicy, czy przy Strzesze Akademickiej „Poranek na minusie. Na Śnieżce jest -5.8 °C, na Szrenicy -3,3 °C, na Przełęczy Karkonoskiej -3 °C i przy Strzesze Akademickiej też -3 °C” – poinformowali dziś rano. Na Przełęczy Karkonoskiej również występuje cienka warstwa śniegu.

W Beskidach śnieg występuje tylko w niektórych miejscach, np. żlebach oraz powyżej 1350 m n.p.m. Jest więc ślisko. W partiach szczytowych podobnie jak w Karkonoszach i Tatrach, temperatura poniżej zera. Obecnie zanotowano -4 stopnie Celsjusza. Poniżej w granicy zera.

W Sudetach nie zalecamy dziś planowania trekkingów oraz wspinaczek. Jak podało IMGW „W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu, na zachodzie regionu możliwe burze. Temperatura od -5°C do -3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północny”. W dolnych partiach trochę cieplej od 4 do 6 stopni na plusie.

Fot. BdPN/ Kamera Połonina Wetlińska

Booking.com