prorock

Australijska alpinistka Allie Pepper jest w drodze na Annapurnę. Realizuje projekt 14×8000 bez tlenu

https://pixabay.com/pl/photos/turysta-na-stoj%C4%85co-kobieta-szczyt-918473/

Allie Pepper wyruszyła na Annapurnę. To jej trzeci ośmiotysięcznik z projektu 14×8000 bez użycia dodatkowego tlenu. Dwa poprzednie zdobyła w 2023 roku. Co istotne, zdobycie 14 najwyższych szczytów kobieta chce ukończyć w czasie krótszym niż 3 lata.

Allie Pepper to alpinistka z Australii z 23-letnim doświadczeniem we wspinaczce. Alpinizm jest jej pasją. Nie ma się temu, co dziwić, gdyż jak sama mówi, dorastała w Górach Błękitnych. Trenowała też w młodości wspinaczkę skałkową. Zanim wyjechała w Himalaje, wspinała się, jako asystent przewodnika na Aconcaguę w Argentynie, a następnie oprowadzała turystów po Andach. Pierwszym ośmiotysięcznikiem, jaki zdobyła, był Cho Oyu (8188 m n.p.m.). Dokonała tego bez użycia tlenu w 2007 roku. Kolejne lata, to kolejne wejścia i podejścia, m.in. na Mount Everest.

Allie Pepper w zeszłym roku rozpoczęła projekt 14×8000 bez użycia tlenu, czyli „Szacunek ponad chmurami. 14 szczytów, brak O2”. Przed nią dokonało tego tylko dwóch mężczyzn. Alpinistka zamierza jednak osiągnąć cel w czasie dużo krótszym niż jej poprzednicy, tj. założyła, że wejdzie na ośmiotysięczniki w mniej niż trzy lata. To dość ryzykowne przedsięwzięcie, więc aby zminimalizować ryzyko, korzysta z pomocy Szerpów. W Nepalu wspomaga ją Seven Summit Treks. W 2023 roku w lipcu zdobyła bez dodatkowego tlenu Broadpeak, a we wrześniu Manaslu. Obecnie jest w drodze na trzeci ośmiotysięcznik, czyli Annapurnę.

Życzymy Allie Pepper sukcesów, a Was zachęcamy do śledzenia losów tej alpinistki, także za naszym pośrednictwem.

Źródło: The Himalayan Times, www.alliepepper.com

Booking.com