prorock

PZA wprowadziło zasady korzystania ze Skotnicowej Skały w Przegini

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-wspinaczka-rekreacja-2101262/

Polski Związek Alpinistyczny (PZA) po rozmowach z mieszkańcami Przegini wprowadził zasady korzystania ze Skotnicowej Skały. Apeluje, aby bezwzględnie ich przestrzegać. Inaczej ściana wspinaczkowa zostanie zamknięta.

Skotnicowa to jedna z najbardziej lubianych przez wspinaczy skałek. Położona jest na prywatnym terenie w Dolinie Czubrówki. Jednakże jej właściciel nie miał nic przeciwko, aby pasjonaci gór wspinali się po ostańcu. W 2015 roku na stałe zamontowano na niej nawet punkty asekuracyjne. Dokonał tego Jacek Trzemżalski. Jednakże sytuacja od tego czasu się zmieniła. W okolicy wybudowano nowe domy, a ich właściciele skarżą się na sytuacje związane z przyjezdnymi na wspinaczkę. Jak podało PZA,  największym problemem są tarasujące wąską drogę przed ich domostwami auta oraz psy wspinaczy, które biegają bez smyczy i atakują zwierzęta, w tym małe pieski mieszkańców. Niestety,  związku z tym właściciele skałki postanowili rozważyć jej zamknięcie. Dlatego PZA po rozmowach z mieszkańcami tej okolicy, wprowadził kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. O to one:

  1. Nie należy parkować na wąskiej drodze, która jest równoległa do szosy olkuskiej. Do dyspozycji są parkingi położone dalej, np. Przy aptece, Lewiatanie, czy szkole.
  2. Nie należy zabierać ze sobą psów, a jeśli już ktoś koniecznie musi, ma psa trzymać na smyczy przez cały czas.
  3. Do skały należy przechodzić „polną” drogą „niezauważenie”.

PZA ostrzega, że brak przestrzegania powyższych zasad spowoduje zamknięcie i ogrodzenie skały. Nie będzie więc ona dostępna dla wspinaczy.

Booking.com