Nie żyje alpinista Pit Schubert. Był szefem badań nad bezpieczeństwem DAV oraz Komisji Bezpieczeństwa UIAA

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmierci alpinisty Pita Schuberta. Mężczyzna miał 88 lat. Był szefem badań nad bezpieczeństwem DAV oraz Komisji Bezpieczeństwa UIAA.

Pit Schubert zmarł 1 marca, ale o fakcie tym TOPR poinformowało dopiero dwa tygodnie później, czyli w piątek 15 marca. Mężczyzna był wybitnym alpinistą, a także osobą, dzięki której świat alpinistyczny zyskał wysokie standardy UIAA dla sprzętu alpinistycznego. Dzięki niemu nie doszło do wielu wypadków. Na swoim koncie miał liczne publikacje alpinistyczne, a także sukcesy wspinaczkowe, m.in. pierwsze wejście na Roc Noir oraz pierwsze wejście flanką południową na Annapurnę IV.

Jego wieloletnie zaangażowanie w Komisji Bezpieczeństwa UIAA również jako prezes i jako szef Komisji Bezpieczeństwa DAV znalazło odzwierciedlenie przede wszystkim w znanych na całym świecie standardach UIAA dla sprzętu alpinistycznego. Umożliwiło to alpinistom i ratownikom górskim korzystanie z wysokiej jakości sprzętu. Miało to również silny pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w operacjach ratownictwa górskiego na całym świecie. Delegaci Komisji Ratownictwa Naziemnego ICAR, do której należy również TOPR, mogli uczyć się z jego doświadczenia na wielu spotkaniach i praktycznych warsztatach. Cześć Jego pamięci” – wspominają Pita Schuberta ratownicy TOPR.

Fot. TOPR

Booking.com