prorock

Ratownicy TOPR wzięli udział w międzynarodowych zawodach upamiętniających zmarłych ratowników HZS

Ratownicy TOPR nie tylko wzięli udział w międzynarodowych zawodach upamiętniających zmarłych ratowników HZS, ale zajęli wysokie lokaty we wspinaczce lodowej na czas.

Na Słowacji 23 marca odbyły się 21. międzynarodowe zawody ratowników górskich. Upamiętniały one zmarłych członków HZS, Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku. Wzięli w nich udział ratownicy z Czech, Polski i Słowacji.

Łącznie w zawodach wzięło udział 38 par, podzielonych na trzy kategorie wiekowe (do 80 lat, 80-99 i powyżej 100 lat). HZS poinformowało, że do mety nie dotarły tylko dwie z nich. „Trasa wyścigu składała się z trzech różnych etapów – przełajowego (wjazd na pasy skialpinistyczne i późniejszy zjazd), wspinaczki (w lodzie i skałach) oraz slalomu, w którym para była związana lin”.

Podczas wyścigu poruszamy się w terenie, dlatego konieczne jest dostosowanie się do panujących warunków, czy to pogody, czy śniegu. To samo dzieje się z naszymi akcjami ratowniczymi, kiedy czasami udajemy się w te same miejsca, tylko w innym czasie, a warunki podczas interwencji mogą być bardzo różne” – opowiadał o zawodach jeden ze zwycięzców, Ján Korenko.

Polskę reprezentowało czterech TOPR-owców.  Polacy w zawodach zajęli wysokie lokaty. Jak podało TOPR „[…] między innymi 1 miejsce we wspinaczce lodowej na czas, czy 1 miejsce w kategorii 80-100 lat. Na uwagę zasługuje również fakt, że jeden z naszych ratowników był najstarszym uczestnikiem całych zawodów”.

Źródło: TOPR, HZS

Fot. Matej Rumanský/HZS

Booking.com