Kobieca deklaracja podpisana w Base Camp Mount Everest na rzecz klimatu

https://pixabay.com/pl/photos/mount-everest-g%C3%B3ry-treking-nepal-6395759/

Grupa kobiet pochodzących z różnych społeczności i o różnorodnym wykształceniu podpisała w Base Camp Mount Everest 7 punktową deklarację na rzecz klimatu. To dokument nawołujący m.in. do zrównoważonej turystyki. Zwraca uwagę na skutki zmian klimatycznych w rejonie Mount Everest oraz Khumbu.

W Base Camp spotkała się grupa kobiet, która martwi się o skutki ocieplenia klimatu. To wojowniczki o lepszy świat. W zgromadzeniu wzięły udział m.in.:

  • wiceprezes Nepalskiego Stowarzyszenia Nierezydentów,
  • przedstawicielka Nepalskiego Stowarzyszenia Medycznego,
  • założycielka Mitini Nepal,
  • członkini Komisji Madheshiego,
  • Miss Nepalu.

Kobiety omawiały zmiany klimatyczne i ich skutki dla społeczności nepalskiej, a także wpływ ich na rejon Mount Everest oraz Khumbu. W swoich wystąpieniach zwróciły uwagę na to, że zmiany klimatyczne, jakie obecnie zachodzą, mają ogromny wpływ na życie kobiet i dzieci oraz ich źródła utrzymania. Co więcej, ich skutki są również odczuwalne w rejonie Madhes, w którym dominuje rolnictwo.

Kobiety podczas zgromadzenia wydały 7-punktową deklarację, w której zaznaczyły, że skutki zmiany klimatu powinny być priorytetem dla Rządu w Nepalu. Podkreśliły też wagę współpracy organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych. Wzywały do promowania zrównoważonej turystyki, a także do recyklingu i rozsądnej gospodarki odpadami. Jak przemawiała podczas spotkania w bazie Mount Everest prezes organizatorów Sathsathai, „nasze przetrwanie zależy od witalności świata przyrody”.

Źródło: The Himalayan Times

Booking.com