Pierwsze mrozy i śnieg już za nami. W górach panuje typowo zimowa aura. Ośrodki narciarskie powoli zostają już otwierane. Co jednak z tymi narciarzami, którzy nie mają zimowego urlopu, a nie chcą rezygnować ze swej pasji? Oni też mają do dyspozycji stacje narciarskie, poza górami.
Robiąc przegląd stacji narciarskich w Polsce, można znaleźć je już w prawie każdym województwie. Wykorzystuje się w tym przypadku wszelkie większe wzniesienia, a dość często również sztuczne naśnieżanie. Dziś przedstawimy Wam stacje narciarskie dostępne w województwie pomorskim. Pamiętajcie, że na Pomorzu zima ma inny, łagodniejszy charakter niż w górach, zatem każdorazowo należy sprawdzić, czy dany ośrodek jest czynny. Stoki są naśnieżane sztucznie oraz ratrakowane, w większości też oświetlane.
Jest to największa stacja narciarska w województwie pomorskim, a w zasadzie całe centrum sportów zimowych. Oprócz możliwości zjazdu na nartach jest również tor saneczkowy, snowtubing i karuzela śnieżna. Ośrodek oferuje dziesięć kolei i wyciągów oraz siedem tras, w tym dwa orczyki o długości 300 m, gdzie różnica poziomów wynosi 45 m oraz jeden orczyk o długości 260 m i różnicy poziomów 40 m. Stoki są naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Dodatkowo można skorzystać z nauki jazdy w szkole narciarstwa oraz sprzętu dostępnego w dwóch wypożyczalniach. Dla najmłodszych przygotowano strefę małego narciarza. Nie brakuje też restauracji i pokoi gościnnych. Najwyższe wzniesienie ośrodka to Koszałkowy Wierch 235 m n.p.m.
Stacja oferuje oświetlane i naśnieżane stok główny o długości 900 m oraz dwa wyciągi orczykowe: 604 m i 602 m. Oprócz nich dostępne są również snowtubing i snowpark. Można skorzystać również z oferty szkoły narciarskiej i snowboardu, a sprzęt pożyczyć w wypożyczalni. 400 m od stoku znajduje się karczma, miejsca noclegowe oraz stadnina koni.
Ośrodek dysponuje dwoma wyciągami orczykowymi, które mają długość 300 m i różnice poziomu 30 m. Znajduje się tu również stumetrowy wyciąg szkoleniowy. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany. Ośrodek oferuje też możliwość skorzystania z snowtubingu, który ma dwa wyciągi oraz przedszkola narciarskiego. Nie brakuje wypożyczalni ani serwisu sprzętu.
Łysa Góra w Sopocie oferuje wyciąg orczykowy o długości 286 m i różnicy wysokości 39 m. Trasy są oświetlone, zatem ośrodek jest otwarty codziennie do godziny 21.00. Ponadto dostępna jest szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, punkty gastronomiczne i pokoje do wynajęcia.
Obiekt zapewnia dwa wyciągi orczykowe i jeden pod oponki. Stok główny ma długość 320 m i różnicę poziomów 40 m. Mały, szkoleniowy posiada 100 m długości. Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Dostępne są też snowpark, poręcze, boksy, hopy oraz snowtubing. Nie brakuje tu również szkółki narciarskiej, wypożyczalni sprzętu oraz punktu gastronomicznego.
Długość stoku w ośrodku wynosi 270 m, różnica wzniesień 33 m, średni kąt pochylenia 16-17%. Stacja zapewnia dwa wyciągi orczykowe. Stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i oświetlony. Ośrodek oferuje możliwość umówienia się na lekcje z instruktorem, wypożyczalnię sprzętu oraz punkt gastronomiczny.
Stacja zapewnia wyciąg orczykowy oraz snowtubing. Długość stoku wynosi 270 m. Właściciele go sztucznie naśnieżają, ratrakują i oświetlają. Jest też szkółka narciarska oraz punkt gastronomiczny. Stacja kierowana raczej do początkujących narciarzy.
Cartusia Ski Arena Nordic znajduje się koło cmentarza na Bilowie. Dysponuje trasami przeznaczonymi do uprawiania narciarstwa biegowego. Przygotowywane są one mechanicznie. Mimo że są oświetlone, to osoby z nich korzystające polecają posiadanie dodatkowej czołówki. Z tras można korzystać bezpłatnie.
Można skorzystać tu z trzech tras zjazdowych o długości: 450 m, 400 m i 130 m. Są dwa wyciągi 400 m i 130 m. Dodatkowymi atrakcjami jest trasa saneczkowa i snowpark. Nie brakuje też wypożyczalni sprzętu, szkoły narciarstwa i punktu gastronomicznego. Stok jest ratrakowany i oświetlony. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa ratownik medyczny.