prorock

Za nami Zimowe Igrzyska VIRTUS 2024

W Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska VIRTUS 2024. To międzynarodowe zawody, w których wzięło udział 12 drużyn z różnych krajów świata. Ich skład stanowili zawodnicy o odmiennych stopniach niepełnosprawności intelektualnej.

Rywalizacja sportowa osób niepełnosprawnych intelektualnie

W dniach od 2 do 8 marca w Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Virtus 2024. Są to zawody sportowe dla osób z zespołem Downa, autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Wystartowało w nich 12 drużyn z Europy, Japonii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Podzieleni zostali na trzy kategorie niepełnosprawności. Kategoria II1 to niepełnosprawność w stopniu lekkim. Kategorię II2 reprezentowali zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną, w tym zespołem Downa. Kategorię II3 zasili zaś zawodnicy ze spektrum autyzmu i autyzmem.

Pełna rywalizacja na Igrzyskach dotyczyła następujących dyscyplin sportowych:

  • Narciarstwo zjazdowe;
  • Narciarstwo biegowe;
  • Fustal;
  • Koszykówka 3×3;
  • Wyścigi Wioślarskie.

Rozgrywki narciarstwa alpejskiego

Rozgrywki dotyczące narciarstwa alpejskiego odbyły się w Dolinie Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu. Zmierzyło się w nich aż 60 osób.

W zawodach w narciarstwie alpejskim na Kasprowym Wierchu uczestniczy blisko 60 zawodników z 10  krajów. Wszyscy sportowcy, trenerzy i działacze VIRTUS są bardzo zadowoleni z poziomu organizacji, jakości i przygotowania tras narciarskich oraz z udziału w tej najważniejszej imprezie sportowej roku, rozgrywanej w Polsce i w Zakopanem” – mówiła Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes zarządu Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane.

 

Mistrzowie Świata i Europy Virtus 2024

Czterokrotnymi Mistrzami Świata i Europy Virtus 2024 zostali Aleksandra Andrejko z kat. II3 oraz Antoni Wiercioch z kat. II2. Zawodnicy Ci trenują narciarstwo alpejskie z Fundacją HANDICAP Zakopane. To nie jedyne medale Polaków na Igrzyskach. Brąz w supergigancie zdobył Klemens Zięba (kat. II2), a w slalomie Patrycja Strama (II2). Ponadto 4 miejsce w supergigancie zajął Łukasz Frączek. 5. w slalomie  był Bartosz Matusiewicz, 6  zaś w tej samej konkurencji – Jakub Kaim. 7 miejsce w gigancie zajął Jan Wolczko.

Źródło i fot. PKL

Booking.com