W Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska VIRTUS 2024. To międzynarodowe zawody, w których wzięło udział 12 drużyn z różnych krajów świata. Ich skład stanowili zawodnicy o odmiennych stopniach niepełnosprawności intelektualnej.
W dniach od 2 do 8 marca w Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Virtus 2024. Są to zawody sportowe dla osób z zespołem Downa, autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Wystartowało w nich 12 drużyn z Europy, Japonii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Podzieleni zostali na trzy kategorie niepełnosprawności. Kategoria II1 to niepełnosprawność w stopniu lekkim. Kategorię II2 reprezentowali zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną, w tym zespołem Downa. Kategorię II3 zasili zaś zawodnicy ze spektrum autyzmu i autyzmem.
Pełna rywalizacja na Igrzyskach dotyczyła następujących dyscyplin sportowych:
Rozgrywki dotyczące narciarstwa alpejskiego odbyły się w Dolinie Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu. Zmierzyło się w nich aż 60 osób.
„W zawodach w narciarstwie alpejskim na Kasprowym Wierchu uczestniczy blisko 60 zawodników z 10 krajów. Wszyscy sportowcy, trenerzy i działacze VIRTUS są bardzo zadowoleni z poziomu organizacji, jakości i przygotowania tras narciarskich oraz z udziału w tej najważniejszej imprezie sportowej roku, rozgrywanej w Polsce i w Zakopanem” – mówiła Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes zarządu Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane.
Czterokrotnymi Mistrzami Świata i Europy Virtus 2024 zostali Aleksandra Andrejko z kat. II3 oraz Antoni Wiercioch z kat. II2. Zawodnicy Ci trenują narciarstwo alpejskie z Fundacją HANDICAP Zakopane. To nie jedyne medale Polaków na Igrzyskach. Brąz w supergigancie zdobył Klemens Zięba (kat. II2), a w slalomie Patrycja Strama (II2). Ponadto 4 miejsce w supergigancie zajął Łukasz Frączek. 5. w slalomie był Bartosz Matusiewicz, 6 zaś w tej samej konkurencji – Jakub Kaim. 7 miejsce w gigancie zajął Jan Wolczko.
Źródło i fot. PKL