Fay Manners i Tom Lafaille jako pierwsi zjechali z Aiguille d’Argentiere

Pierwszy zjazd z Aiguille d'Argentière (Tom Lafaille, Fay Manners, 17.02.2024); fot. arch. Tom Lafaille, Fay Manners

17 lutego Fay Manners i Tom Lafaille dokonali pierwszego zjazdu na nartach z Arete Charlet Straton na Aiguille d’Argentiere (3901 m) w masywie Mont Blanc. Tym samym powstała linia o trudności 5.4, którą nazwali „Stratonspherique”.

Para wyruszyła z parkingu Grandes Montets około 3:30, ponieważ planowali wejść na górę bez korzystania z wyciągów, co dało w sumie prawie 3000 m przewyższeń do pokonania. Na zachodni szczyt Aiguille d’Argentiere dotarli po siedmiu godzinach wspinaczki, przez lodowiec di Milieu.

Manners i Lafaille wybrali do zjazdu skalistą linię, biegnącą eksponowanym terenem.  Jazda w dół w takich okolicznościach była bardzo wymagająca, ale na szczęście śnieg był gładki, a zespół dobrze zgrał się w czasie, aby najwyższą, wschodnią grań pokonać w słońcu, gdy śnieg już trochę zmiękł.

W środkowej części droga zjazdowa prowadziła mocno zaśnieżonym ramieniem. Jak relacjonuje Fay Manners:

„W tym momencie śnieg całkowicie zmiękł i pomimo ekspozycji jazda w dół była niesamowitym doświadczeniem! Widzieliśmy, jak wszyscy ludzie poniżej, jeżdżący na nartach w górę lodowca Milieu, patrzą na nas i zastanawiają się, jak się tam dostaliśmy i co robiliśmy!”

Dwa dolne żleby okazały się najbardziej spektakularnymi fragmentami. Pierwszy był dość wąski i miał kilka dość technicznych odcinków, na których Manners i Lafaille musieli mocno kontrolować zakręty. Drugi żleb był już nieco szerszy i przez to łatwiejszy do pokonania.

Warto zaznaczyć, że całą droga została pokonana w czystym, alpejskim stylu. Bez użycia wyciągów i w bez pozostawiania żadnego śladu. Do zjazdu po kilku stromych, skalistych odcinkach zespół używał 30-metrowej liny. Odcinki które były niemożliwe do pokonania z założonymi nartami zespół pokonał pieszo, trawersując wzdłuż szczelin, bez zjazdów na linie. Cała akcja zrealizowana została w duchu alpinistycznej przygody, bardziej przypominającej skialpinizm znany z odległych, wysokich górach niż ten uprawiany w intensywnie uczęszczanym rejonie Chamonix-Mont Blanc.

Pierwszy zjazd z Aiguille d'Argentière (Tom Lafaille, Fay Manners, 17.02.2024); fot. arch. Tom Lafaille, Fay Manners

Pierwszy zjazd z Aiguille d’Argentière (Tom Lafaille, Fay Manners, 17.02.2024); fot. arch. Tom Lafaille, Fay Manners

Źródło: planetmountain.com

Booking.com