prorock

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim określa Międzynarodowy Dekalog Narciarza. Opracowany on został przez grupę doświadczonych, zawodowych narciarzy oraz górskich ratowników. Sprawdź, jak się zachować na stoku, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Bezpieczeństwo na stoku to podstawa

Bezpieczeństwo na stoku to podstawa. Bycie nierozważnym i roztargnionym może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia Twojego lub innej osoby. Dlatego, zanim zaczniesz zjeżdżać, weź pod uwagę kilka istotnych elementów. Po pierwsze pogoda. Mgła, opady śniegu, wiatr ograniczają znacznie widoczność i mogą być przyczyną wypadku. Podobnie jak Twoje samopoczucie. Jeśli boli Cię głowa lub inny narząd, jest Ci słabo, masz kontuzję, nawet niewielką, zrezygnuj z wizyty na stoku. Każdy ból, uraz, złe samopoczucie zmniejsza koncentrację, powoduje otępienie, ogranicza ruchomość stawów i zdolność szybkiego reagowania.

Zanim wejdziesz na stok, sprawdź stan swojego sprzętu. Zwróć uwagę na to, czy narty nigdzie nie są pęknięte, czy są dobrze naostrzone, nasmarowane. Istotne jest również ustawienie wiązań i dopasowanie ich do Twoich butów. Te natomiast muszą być wygodne.

Korzystając z wyciągów, dostosuj się do regulaminów. Czekając na swoją kolejkę, uważaj na innych narciarzy. Kijki powinny być w pozycji pionowej, nie przesuwaj ich ciągle, nie przekładaj z ręki do ręki, tak, aby nie wyrządzić innym krzywdy. Na wyciągu zawsze jedną ręką trzymaj się barierki ochronnej.

Międzynarodowy dekalog narciarzy

Międzynarodowy Dekalog Narciarzy to Dekalog FIS. Jest to zbiór dziesięciu zasad, opracowanych przez zawodowców. Pomaga on zachować bezpieczeństwo na stoku. Każdy, kto się na nim znajduje, jest zobowiązany do jego przestrzegania.

1. Wzgląd na inne osoby

Na stoku nie jesteś sam. Zawsze musisz zwracać uwagę na innych narciarzy i snowboardzistów. Powinieneś zachowywać się tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

2. Panowanie nad jazdą i szybkością

Dostosuj swoją jazdę nie tylko do warunków panujących na stoku, ale także do własnych umiejętności. Stok narciarski nie jest miejscem do popisów i robienia wrażenia na znajomych lub nieznajomych. Liczy się rozwaga i bezpieczeństwo Twoje i innych. Jeśli nie potrafisz jeszcze panować nad nartami, czy deską wybierz tak zwaną oślą łączkę lub trasy dla początkujących.

3. Wybieranie kierunku jazdy

Wybierając tor jazdy, pamiętaj, że pierwszeństwo ma zawsze narciarz, który znajduje się niżej. Chcąc zachować bezpieczeństwo, zawsze miej wzgląd na innych, dlatego dokładnie oceń, czy odległość między Tobą a innym uczestnikiem ruchu jest odpowiednia i nie stwarza zagrożenia.

4. Wyprzedzanie innych

Wyprzedzając, zachowaj odpowiednią odległość od drugiego narciarza, tak, aby nie przeszkadzać mu w dotychczasowej jeździe. Wyprzedzać można z obu stron.

5. Wyruszanie i poruszanie się w górę stoku

Zanim włączysz się do ruchu, oceń, czy odległość pomiędzy Tobą a narciarzem poniżej jest bezpieczna. Sprawdź też, czy nikt nie jedzie nad Tobą.

6. Zatrzymywanie się na trasie

Zatrzymywanie się na trasie jest dozwolone wyłącznie, jeśli nastąpiła nagła konieczność, np. kurcz mięśni, złe samopoczucie, odpięcie narty itp. Jeśli więc musisz skorzystać z postoju, zatrzymaj się na skraju trasy, tak, aby inni korzystający z niej widzieli Cię, ale abyś im nie przeszkadzał. Nie wolno zatrzymywać się w miejscach niewidocznych i zwężeniach. Jeśli upadniesz, jak najszybciej podnieś się i usuń się z toru jazdy.

7. Podchodzenie, a także schodzenie na nogach

Po trasie nie powinno się chodzić, służy ona do zjeżdżania na nartach, bądź snowboardzie. Jeśli jednak jest to konieczne, należy podchodzić i schodzić jej bokiem. Trzymaj się zatem zawsze skraju trasy.

8. Zachowywanie się zgodnie ze znakami narciarskimi

Tak, jak kierowca samochodu musi dostosowywać się do znaków drogowych, tak Ty, jako narciarz masz obowiązek bezwzględnego przestrzegania znaków narciarskich.

9. Postępowanie podczas wypadku

Jeśli widzisz osobę, która uległa wypadkowi masz obowiązek udzielenia jej pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zawiadomienia odpowiednich służb.

10. Obowiązek ujawnienia danych osobowych

Nie ma znaczenia, czy to Ty uległeś wypadkowi, czy też doszło do niego z Twojej winy, a może byłeś jego świadkiem. Zawsze musisz podać swoje dane osobowe.

Booking.com