Gdzie na narty w Europie?

Upał daje Ci we znaki? Marzy Ci się weekend na nartach? To możliwe nawet w środku lata, na przykład w Holandii. Możesz też poczekać do sezonu narciarskiego w innych regionach Europy, ale rezerwacji dokonaj już teraz. Będziesz mieć pewność, że nie zabraknie dla Ciebie miejsc noclegowych. Gdzie wybrać się na narty w Europie? Czym zachęcają do pobytu poszczególne resorty? Wyjaśniamy.

Jasna Low Tatras na Słowacji

Jasna Low Tatras to największy ośrodek narciarski na Słowacji, a także w Europie. Położony jest na górze Chopok (2204 m n.p.m.), a założony został w połowie XX wieku. Obecnie posiada 29 tras zjazdowych, o łącznej długości ponad 36 kilometrów. Stoki są bardzo zróżnicowane, od łagodnych po bardzo trudne. Są też wyciągi dla dzieci, a także specjalnie przygotowane dla nich ruchome dywany. W ośrodku organizowane są dość często międzynarodowe zawody dla narciarzy i snowboardzistów. Na stoki kursują kolejki linowe. Ośrodek posiada zakwaterowanie i obiekty gastronomiczne.

Ischgl w Austrii

To jeden z najbardziej docenianych resortów narciarskich w Tyrolu. Położony jest na wysokości 2872 m n.p.m. Prawie wszystkie jego trasy usytuowane są powyżej 2000 m n.p.m. Można zjechać na przykład z Palinkopf (2864 m n.p.m.) lub Idalp (2320 m n.p.m.). Suma długości wszystkich tras robi wrażenie, to aż 239 kilometrów, z czego 38 kilometrów dedykowana jest początkującym amatorom. Na stoki, które zajmują 515 hektarów, można wjechać 45 kolejkami. Ośrodek zapewnia 1106 miejsc noclegowych. Są również restauracje, zatem można spędzić tu kilka dni, nie schodząc w dół.

Val Gardena we Włoszech

Dolina Val Gardena w Dolomitach znajduje się na liście Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. To najbardziej znany i najczęściej wybierany przez Polaków ośrodek narciarski we Włoszech. Obejmuje on, aż trzy stacje narciarskie. Najwyższy tutejszy szczyt, Sassolungo, ma 3181 m wysokości. Zimą resort oferuje między innymi jazdę po stoku La Longia. To 10 kilometrów długości i 1273 metry przewyższeń. Często można na nim spotkać zjeżdżających mistrzów narciarstwa. W ośrodku znajduje się szkółka narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia nart, a także słynący ze swej karuzeli Snowpark i Funpark Sassolungo – Val Gardena. Są tam również tunel ślimakowy, skocznie i boardercorss. Do Snowparku i Funparku można dojechać kolejkami krzesełkowymi. To idealne miejsca dla początkujących narciarzy. Doświadczeni będą się zaś dobrze bawić wśród atrakcji znajdujących się w Funslope Selva, na który dojeżdżają dwa wyciągi.

Chamonix we Francji

Dolina Chamonix Mont Blanc otoczona jest rzeką i lodowcami. To tu rozpoczęła się historia alpinizmu. Tutejsze tereny narciarskie w szczególności chwalą sobie mistrzowie tego sportu. Zawodowcy doceniają głównie stoki Les Grand-Montets, które są strome i dobrze ośnieżone. Balme-Vallorcine to natomiast idealny teren dla początkujących, podobnie jak Les Houches. Zarówno amatorzy, jak i zawodowcy odnajdą się natomiast na La Flegere i Le Brevent, choć należy zaznaczyć, że stoki te nie są przeznaczone do jazdy wyczynowej. Oprócz nart, w Dolinie Chamonix można również jeździć na snowboardzie i sankach. Powoduje to, że w okresie ferii, przyjeżdża tu sporo tu rodzin z dziećmi.

Sierra Nevada w Hiszpanii

Resort Sierra Nevana w pobliżu Granady, w Andaluzji, to ośrodek rodzinny. Nie ma się co dziwić, taka właśnie jest hiszpańska nacja. Familia jest najważniejsza. Znajduje się tu 21 wyciągów, w tym pięć orczykowych i talerzowych, 2 kabinowe i 14 krzesełkowych. Ponadto jest tu 118 tras o łącznej długości 105 kilometrów. Najwyższy szczyt w tym pasmie górskim liczy 3478m. To Mulhacen. Wielką zaletą tego miejsca jest bardzo duża ilość godzin, podczas których świeci słońce. Ośrodek, jeśli jest konieczność, naśnieża stoki. Oprócz tras narciarskich znajdują się tu między innymi szkółka narciarska i snowboardowa, trasy do narciarstwa biegowego, tory saneczkowe i trasy skuterów śnieżnych.

Zugzpitze w Niemczech

Zugzpitze w Niemczech to jeden ze szczytów Alp Bawarskich i Korony Europy, a także najwyższa góra w kraju naszych sąsiadów. Jej wysokość to 2962 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać panoramę gór innych państw, tj. Austrii, Włoch i Szwajcarii. Przy dobrej pogodzie widać między innymi Marmoladę. Ponadto Zugzpitze skrywa w sobie lodowiec. To jedyny w Niemczech ski resort na lodowcu, w dodatku najwyżej usytuowany. Suma długości tras wynosi 20 kilometrów. Są zróżnicowane, od łagodnych do umiarkowanych. Ponadto wyróżnia je to, że są dobrze naśnieżone, nasłonecznione i szerokie. Kierowane są zarówno do początkujących narciarzy i snowboardzistów, jak i zaawansowanych, a także do rodzin z dziećmi. Do ośrodka można dojechać zabytkową kolejką zębatą, która ma już 90 lat lub współczesną, linową. Potrzebny sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Zermatt w Szwajcarii

Ośrodek leży na wysokości 3883 m n.p.m. To jeden z najbardziej luksusowych ski resortów w całej Europie. Oferuje on zarówno amatorom, jak i zawodowcom aż 360 kilometrów tras. Są na bardzo zróżnicowane, od niebieskich, przez żółte i czerwone, aż po czarne. W ośrodku znajduje się również wyznaczony teren dla dzieci, Snowpark, szkółki narciarskie i snowboardowe oraz wypożyczalnia sprzętu, restauracje i hotel. Ponadto organizowane są tu między innymi Zimowe Safari narciarskie na Matterhorn, zjeżdżanie na nartach z czarnymi owcami oraz zawody narciarskie.

Trysil w Norwegii

Jest to największy resort narciarski w Norwegii. Obejmuje on 69 stoków, których suma tras wynosi 81 kilometrów i na które wjeżdżają 32 wyciągi. Najmłodsi pasjonaci zimowych sportów mają do swej dyspozycji trzy różne tereny. Resort posiada cztery, połączone ośrodki. Turistsenter to miejsce kierowane do rodzin, znajdują się tu snowparki dla dzieci oraz szerokie stoki zarówno dla początkujących, jak i zawodowców. Skihytta posiadająca stoki czerwone i niebieskie oraz strefę dla dzieci. Hoyfjellssenter słynie z tras czerwonych i strefy dla dzieci, Hogegga zaś kierowana jest głównie do zaawansowanych narciarzy, gdyż tutejsze stoki są bardzo strome. Aczkolwiek, jeśli ktoś chce poznać norweskich i europejskich mistrzów narciarstwa i snowboardu to koniecznie powinien wybrać właśnie ten ośrodek.

Zoetermeer w Holandii największy ośrodek sztuczny śnieg w Holandii

Pomimo że jest to największy ośrodek narciarski w Holandii, to suma długości jego tras: łatwej i średniej, wynosi raptem 600 metrów, na wysokości od 15 do 80 m n.p.m. Mimo to, to właśnie Holandia może pochwalić się największymi, sztucznie naśnieżanymi halami narciarskimi na całym Starym Kontynencie. Ma to swoją zaletę, bowiem daje to możliwość szusowania na nartach i snowboardach przez cały rok, również w środku lata. Ponadto stacja posiada 10 wyciągów, 5 orczykowych, cztery tak zwane ruchome dywany oraz 1 linowy.

Bozi Dar w Czechach

Bozi Dar oferuje możliwość skorzystania z 5 tras narciarskich o łącznej długości kilkudziesięciu kilometrów, długość pojedynczych waha się zaś od 300 do 600 metrów. Są one bardzo zróżnicowane pod kątem stopnia trudności, zatem doceni je z pewnością zarówno rodzina z dziećmi, początkujący narciarz, jak i zawodowiec. Dostępna jest również szkółka narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu, restauracja i toalety. Na stoki prowadzą wyciągi. Dla dzieci jest ruchomy dywan oraz park dziecięcy z opiekunami. Niewątpliwą atrakcją jest również slalom gigant.

Booking.com