Gdzie na narty w Polsce?

Planujesz już urlop zimowy i zastanawiasz się, gdzie wyjechać na narty w Polsce? Poniższy artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji. Przedstawiamy najpopularniejsze, krajowe stacje narciarstwa. Zaspokoją one potrzeby zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Ponadto, część z nich to ośrodki całoroczne. Poza sezonem narciarskim możesz uprawiać w nich m.in. rowerową jazdę górską i trekkingi.

Szczyrk Mountain Resort

To jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Usytuowany jest w Beskidzie Śląskim. Narciarze mogą spróbować tu swoich sił na zboczach gór Małe Skrzyczne, Wierch Pośredni oraz Zbójnicka Kopa. Stacja dysponuje trasami zarówno dla początkujących miłośników narciarstwa, jak również dla profesjonalistów. Suma tras zjazdowych wynosi 23 kilometry, część z nich oświetlono. Przy wątpliwej pogodzie stoki są dodatkowo ośnieżane armatkami. Na szczyty można dostać się gondolami i kolejami kanapowymi. Niewątpliwą atrakcją jest również najdłuższa w Szczyrku kolej linowa. Ośrodek jest otwarty cały rok i oprócz stoków narciarskich zimą, latem oferuje możliwość skorzystania z malowniczych ścieżek rowerowych. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami nie muszą od razu kupować sprzętu. Dostępna jest tu jego wypożyczalnia.

Kotelnica Białczańska

To kolejny ośrodek całoroczny. Po zakończeniu sezonu narciarskiego odbywają się tu imprezy letnie, działa też kolej linowa. Tutejsze biegowe trasy narciarskie położone są pomiędzy Kotelnicą a Jankulakowskim Wierchem. Jest ich pięć, najkrótsza ma 1250 m i 30 TC podbiegów. Dystans najdłuższej wynosi zaś 4380 m i 126 TC podbiegów. Są one oświetlone i w razie potrzeby naśnieżane. Dodatkową atrakcją jest 300 m Snowpark, posiadający poręcze, boksy i skocznie. Mogą z niego korzystać zarówno doświadczeni, jak i początkujący snowboardziści. Ci ostatni swych sił mogą próbować pod okiem instruktorów ze szkółki narciarskiej. Narty lub deskę można otrzymać w wypożyczalni.

Zieleniec Ski Arena

Stacja położona jest pomiędzy górami Orlickimi a Bystrzyckimi. Narciarze cenią sobie to miejsce szczególnie, ze względu na występujący tu mikroklimat, bardzo podobny do alpejskiego. Ponadto śnieg pada tu dłużej, częściej i w większych ilościach, niż w innych regionach górzystych. Średnio utrzymuje się on przez ok. 5 miesięcy w ciągu roku. Organizowane są tu zawody narciarskie, a także Mistrzostwa Polski trenerów i instruktorów snowboardu. Tutejsze trasy narciarskie liczą w sumie 32 kilometry i mają różne stopnie trudności. Dodatkowo jest 30 kolei oraz 7 wyciągów kanapowych. Ośrodek posiada 14 ratraków. Do dyspozycji początkujących narciarzy jest szkółka narciarska i wypożyczalnia.

Kasprowy Wierch

Stacja położona jest na wysokości 1987 m n.p.m. To idealne miejsce dla doświadczonych pasjonatów narciarstwa i snowboardu. W odróżnieniu od innych ośrodków ten nie naśnieża stoków. Ponadto oferuje tylko dwie trasy, aczkolwiek są one bardzo oblegane i doceniane, również przez członków Polskiego Związku Narciarskiego. Pierwsza prowadzi z Kasprowego do Hali Goryczkowej i ma ponad dwa kilometry długości (2200 m). Druga natomiast kończy się na Hali Gąsienicowej, a jej dystans to 1600 m. Trasa ta posiada homologację FIS. Jej przewyższenie to 352 m. Przez Dolinę Goryczkową do Kuźnic wiedzie nartostrada. Ośrodek posiada gondolę oraz wyciągi krzesełkowe. Kolej Goryczkowa jest dwuosobowa, Gąsienicowa czteroosobowa.

Czarna Góra

Ośrodek całoroczny. Usytuowany jest w masywie Śnieżnika. W sezonie zimowym uruchamiane jest 20 tras narciarskich kierowanych zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Posiada homologacje FIS. Trasy ratrakuje się dwa razy dziennie. Są oświetlone i naśnieżane. Stacja dysponuje sześcioma wyciągami, trzema kolejami (w tym Luxtorpedą, czyli super szybką koleją linową) oraz czterema taśmami. W sezonie letnim istnieje możliwość skorzystania z tras rowerowych i trekkingowych, dróg downhillowych oraz singletracków.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Ośrodek całoroczny. Stacja dysponuje pięcioma trasami narciarskimi, w tym dwoma niebieskimi, dwoma czerwonymi i jedną zieloną. Wszystkie oświetlono. Najdłuższa trasa ma dystans 1800 m, najkrótsza zaś 110 m. Tutejszy wyciąg krzesełkowy jest czteroosobowy. Dodatkowo dostępne są trzy wyciągi orczykowe. Oprócz tras narciarskich można skorzystać również ze snowpark, którego tor zjazdowy ma 500 m i 350 – metrowego toru Playcross. Tor zjazdowy posiada skocznie, boksy, rurki i flat skate rail. Playcross utworzono z myślą o dzieciach i młodzieży. Ma 8 rollerów i 3 profilowane zakręty. Początkujący mogą też skorzystać ze szkółki narciarskiej.

Małe Ciche

Stacja dysponuje szkółką narciarską, dwoma wyciągami orczykowymi, dwoma wyciągami taśmowymi i dwoma kolejami, a także wypożyczalnią sprzętu narciarskiego. Ośrodek utworzono z myślą o początkujących narciarzach, jak również rodzinach z dziećmi. Jego trasy są łagodne. Stacja posiada 6 niebieskich tras o łącznej długości niespełna 4 kilometrów. Średni kąt nachylenia stoku to zaledwie 17%.

Booking.com