Gdzie w marcu wybrać się na skitury w Polsce?

karkonosze skitury

Marzec to już prawie wiosenny miesiąc, jednak w górach są nadal dobre warunki na narty i skitury. Gdzie wybrać się na skitury w Polsce w marcu?

Gdzie na tury?

Polska nie jest zbyt górzystym krajem, jednak jeśli nie brakuje śniegu, to jest u nas sporo miejsc, gdzie możemy wybrać się na skitury, jeszcze w marcu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów z krótkim opisem.

  1. Gorce (woj. Małopolskie, Beskidy Zachodnie) – najwyższy szczyt Turbacz (1310 m). Popularne również wśród narciarzy biegowych, jest tu ponad 80 tras narciarskich. Szczyty są łagodne, wznoszące się niewiele ponad grzbiety poprzecinane dolinami. Dobre miejsce dla początkujących, ze względu na łagodne stoki.
  2. Karkonosze i Masyw Śnieżnika (woj. Dolnośląskie) – grzbiet Karkonoszy jest malowniczym miejscem na zaplanowanie tury, jednak warto śledzić warunki pogodowe. Jeśli w górach jest mocny wiatr, na górze będzie dużo lodu i przewiany śnieg.
  3. Bieszczady – bardziej dzikie, dobry wybór, jeśli planujemy kilkudniową wyprawę skiturową. Za cel możemy obrać szczyty lub Połoniny, tury tutaj to dużo otwartej przestrzeni.
  4. Pilsko (Beskid Żywiecki) – znane wśród narciarzy, jest tu wyciąg i dobre warunki na trasach. Dla zwolenników podchodzenia pod górę zamiast wjeżdżania, Pilsko też jest interesujące.
  5. Skrzyczne (Beskid Żywiecki) – śnieg w tych długo się utrzymuje, jest tu dużo leśnych ścieżek. Bliskość trasy narciarskiej z kolejką sprawiają, że jest to dobre miejsce dla początkujących. Lepiej nie podchodzić trasami narciarskimi do góry, nie jest to bezpieczna opcja. Najlepiej poruszać się oznakowanymi trasami skiturowymi i szlakami.
  6. Tatry – tutaj znajdzie się coś dla każdego. Nie brakuje szlaków dla początkujących i średniozaawansowanych. Warto rozważyć Rusinową Polanę, Kalatówki, Dolinę Chochołowską, czy Kasprowy. Tatry Wysokie są już bardziej wymagającym celem dla zaawansowanych i skialpinistów. Skitury w Tatrach wymagają umiejętności oceny ryzyka lawinowego oraz posiadania lawinowego abc. Warto wcześniej wybrać się na szkolenie lawinowe.

Gdzie najdłużej utrzymuje się śnieg?

Kluczem do udanej wyprawy jest odpowiednia ilość śniegu. W ostatnich latach na dobre warunki w górach trzeba czasami trochę poczekać, nawet podczas trwania kalendarzowej zimy. Dobrym wyborem jest śledzenie warunków w różnych górzystych rejonach Polski i jechać tam, gdzie aktualnie da się pojeździć. Miejscem, gdzie warunki na tury utrzymują się zazwyczaj najdłużej są Tatry. Jednak nie tylko tam możemy dobrze pojeździć. Jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi narciarzami, to sporo zabawy czeka nas także w innych górach.

 

Czy marzec to nie za późno na skitury?

Marzec to miesiąc, w którym kończy się kalendarzowa zima. Jednak czy oznacza to, że na skitury już za późno? Niekoniecznie. W niektórych rejonach w marcu jest nadal dużo śniegu. Dodatkowym plusem jest to, że dzień jest dłuższy, więc możemy zaplanować bardziej ambitną trasę. W marcu ceny w ośrodkach narciarskich mogą być trochę niższe, ponieważ jest już po feriach.

W Polsce w marcu w wielu miejscach już brakuje śniegu, jednak jeśli chcielibyśmy pojechać gdzieś dalej, na przykład w Alpy, to tam warunki są nadal dobre.

Kluczem do udanej wyprawy na tury jest odpowiednia ilość śniegu. W ostatnich latach na dobre warunki w górach trzeba czasami trochę poczekać, nawet podczas trwania kalendarzowej zimy. Dobrym wyborem jest śledzenie warunków w różnych górzystych rejonach Polski i jechać tam, gdzie aktualnie da się pojeździć. Miejscem, gdzie warunki na tury utrzymują się zazwyczaj najdłużej są Tatry. Jednak nie tylko tam możemy dobrze pojeździć. Jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi narciarzami, to sporo zabawy czeka nas także w innych górach. A ponieważ w dzisiejszych czasach narciarstwo poza trasami stało się popularne, to w wielu wypożyczalniach dostaniemy dopasowany sprzęt. Jeśli planujecie wypożyczyć narty, warto kilka dni wcześniej zadzwonić do wypożyczalni. Podczas ferii, lub w weekendy, zainteresowanie aktywnościami może być na tyle duże, że w dzień wycieczki sprzętu może już dla was nie być. Kilka lat temu, kiedy stoki były zamykane z powodu pandemii, sprzęt skiturowy w popularnych wypożyczalniach trzeba było rezerwować min tydzień wcześniej.

karkonosze skitury

Skitury w Karkonoszach

Booking.com