prorock

Mija rok, odkąd Anna Tybor, jako pierwsza Polka zjechała na nartach z ośmiotysięcznika

Mija rok odkąd Anna Tybor, jako pierwsza Polka zjechała na nartach z ośmiotysięcznika. Kim jest ta wyjątkowa skialpinistka, która dokonała takiego przełomu w historii polskiej alpinistyki?

Anna Tybor i zjazd z Manaslu

Rok 2021 spełnił marzenia polskiej skialpinistki Anny Tybor. W ostatnich dniach września wspięła się na Manaslu, a następnie zjechała z ośmiotysięcznika na nartach. Jest więc pierwszą Polką, która tego dokonała i pierwszą kobietą na świecie, która zjechała z Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu. Jak powiedziała w wywiadzie dla PAP, nie traktowała tego, jako wyczynu sportowego, a jak spełnienie marzenia, do którego przygotowywała się wiele lat.

Kim jest Anna Tybor?

Anna Tybor prywatnie jest architektem, góralką, a także córką ratownika TOPR. Nic więc dziwnego, że miłość do gór wyniosła z domu. Obecnie mieszka we Włoszech i tam trenuje wspinaczkę na, jak twierdzi, trudniejszych szczytach. Polskie góry skialpinistka ma bowiem już opanowane. Zaczęła się na nie wspinać już w wieku 3 lat. Wówczas miała za sobą pierwsze narciarskie zjazdy z Nosala, a także Kasprowego Wierchu. Pięć lat później zdobyła Mnicha, pod opieką taty.

Anna Tybor jest uznaną skialpinistką z licznymi osiągnięciami na swoim koncie. Między innymi jest pięciokrotną mistrzynią Polski.

 

Booking.com