Obowiązkowe wyposażenie biegacza podczas maratonu górskiego

Zanim wystartujesz w swym pierwszym górskim maratonie, powinieneś się do niego dobrze przygotować. Nie tylko kondycyjnie. Powinieneś też zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jeśli nie będziesz miał go przy sobie, możesz nie zostać dopuszczony do startu.

Organizatorzy biegów górskich mają zazwyczaj przygotowane pakiety startowe dla uczestników. Są to najczęściej koszulki z logo biegu i fundatorów imprezy, numery startowe, butelki z wodą, gadżety, na przykład pasek. Wymagają jednak, aby każdy z uczestników miał też swoje wyposażenie obowiązkowe. Szczególnie podczas biegów długodystansowych, maratonów lub biegów ultra trail. Niektórzy organizatorzy podają, co należy ze sobą spakować, ale nie wszyscy. Część z nich zakłada, iż ma do czynienia wyłącznie z profesjonalistami. Poniżej przedstawiamy elementy obowiązkowego wyposażenia uczestników górskich biegów.

Kubek i bidon

Wielu organizatorów biegów górskich, nie wydaje już wody w punktach kontrolnych ani w butelkach, ani w plastikowych kubeczkach. Nalewa ją za to z baniaków do prywatnych kubków i bidonów biegaczy. To nie tylko oszczędność pieniędzy organizatora, ale przede wszystkim dbałość o środowisko. W ten sposób po biegu nie zostaje na górskiej trasie niezliczona ilość plastikowych kubków, które są zagrożeniem dla zwierząt.

Folia NRC

Inne jej nazwy to koc termiczny i koc ratunkowy. Ma wymiary 210×160 cm. Przydać się może zarówno uczestnikowi górskiego biegu, jak i potrzebującej osobie, którą może napotkać. W przypadku hipotermii należy okryć poszkodowanego srebrną stroną do wewnątrz, a złotą na zewnątrz. W momencie przegrzania – folię nakłada się odwrotnie. Kocem ratunkowym warto przykryć się także podczas chłodnej nocy, jeśli biegacz nie posiada dodatkowej bluzy lub kurtki. Zastosować ją można również, jako folię ochronną plecaka, w czasie deszczu.

Opaska odblaskowa

Najlepsza jest opaska na ramię lub udo. Elementy odblaskowe mogą być również w butach, na czapce (o ile jej się nie będzie po zmroku zdejmować), na pasku lub naszyte na odzieży. Zapewniają one bezpieczeństwo biegnącemu wieczorem i w nocy.

Latarka – najlepiej wybrać czołówkę

Każdy organizator wymaga latarki. W szczególności jest ona przydatna podczas biegów nocnych. Większość ultra maratonów zaczyna się bowiem już o 1 w nocy. Część z nich trwa nawet dwa dni, zatem latarka to z pewnością element wyposażenia, którego nie można pominąć. Najlepsza podczas biegów jest tak zwana czołówka. Nie oślepia biegnącego, światło jest przez większość czasu w jednej pozycji, dobrze rozświetla drogę, nie zajmuje rąk. Warto też mieć ze sobą zapasowe baterie lub akumulatorki do niej. Kiedy pogoda jest deszczowa i mroźna, baterie szybciej się zużywają.

Czapka/ rękawiczki

Czapkę trzeba dostosować do pory roku. Latem należy posiadać czapkę z daszkiem, która będzie chronić przed słońcem głowę i oczy. Zimą i jesienią wymagane jest ciepłe nakrycie głowy, koniecznie zasłaniające uszy. Warto pamiętać, że to właśnie przez głowę człowiek traci najwięcej ciepła.

Pożywienie

Zazwyczaj podczas biegów, szczególnie tych długodystansowych, organizator zapewnia posiłek regeneracyjny. Aczkolwiek jest on często wydawany dopiero po zakończeniu biegu. W przypadku maratonów wielogodzinnych biegacze mogą otrzymać jedzenie w punktach kontrolnych, ale przysługuje im ograniczona ich ilość. Może to nie wystarczyć na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi. Wzmożony wysiłek fizyczny powoduje, że cukier szybko maleje w organizmie. Zatem warto mieć przy sobie wysokoenergetyczne i wysokobiałkowe batony. Nie zajmują wiele miejsca, nie są ciężkie, a pomogą dostarczyć energii, potrzebnej podczas biegu górskiego.

Dowód osobisty

Po pierwsze potrzebny jest on do sprawdzenia danych podczas rejestracji i odbierania pakietu kontrolnego. Ponadto, gdyby w górach biegacz doznał utraty przytomności, ratownikom łatwo będzie uzyskać jego dane osobiste, potrzebne później podczas ewentualnego leczenia.

Naładowany telefon

Naładowany telefon potrafi uratować życie. Szczególnie w przypadku konieczności poinformowania organizatora o ewentualnej kontuzji, czy wypadku. Zarówno swoim, jak i osoby napotkanej na trasie. W telefonie warto mieć zapisany numer alarmowy do GOPR. Organizatorzy wymagają również, aby znajdowała się w nim karta SIM z numerem podanym im w karce zgłoszeniowej, jako numer alarmowy.

Podstawowa apteczka pierwszej pomocy

Przede wszystkim należy w niej mieć bandaż elastyczny, plastry oraz jałowy opatrunek. Warto jednak też włożyć małe nożyczki, jednorazowe rękawiczki i ustnik do resuscytacji. Zarówno rękawiczki, jak i ustnik przydają się podczas udzielania pomocy innej, napotkanej osobie.

Zdarza się również, że niektórzy organizatorzy wymagają dodatkowo specjalnej odzieży. Chcą, aby biegacze biegli w legginsach i bluzach, czy krótkich spodenkach i koszulkach. Ponadto na ich liście obowiązkowego wyposażenia uczestnika biegu górskiego znajduje się na przykład gwizdek, gotówka (choć ta warto mieć zawsze przy sobie w niewielkiej ilości), kijki, dodatkowa bluza, konkretny rodzaj obuwia, czy folia przeciwdeszczowa

Booking.com