Zakończył się sezon narciarski – zabezpiecz narty

Sezon narciarski dobiegł końca. Wyciągi zostały zamknięte. To czas, kiedy trzeba zabezpieczyć sprzęt narciarski, tak, aby bezpiecznie przetrwał do kolejnej zimy. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o narty.

Pierwszą czynnością, jakiej powinniśmy dokonać po zakończeniu sezonu narciarskiego to skrupulatne oczyszczenie nart z wszelkich zanieczyszczeń, a także dokładne ich wysuszenie, tak, aby nie doszło do korozji, ani innych uszkodzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na osuszanie i oczyszczanie krawędzi nart. Następnie musimy je zabezpieczyć smarem. Istotne jest równomierne rozłożenie go na powierzchni ślizgu.

Kluczowe jest również poluzowanie wiązań narciarskich, tak aby nie dopuścić do nadmiernego naprężenia i co się z tym wiąże pęknięć.

Kolejny krok to dezynfekcja butów narciarskich. W tym celu można użyć środków bakteriobójczych w sprayu przeznaczonych do dezynfekcji powierzchni. Są one bardziej skoncentrowane aniżeli te do skóry i mają większą moc biobójczą. Musimy jednak pamiętać, że po ich użyciu buty narciarskie należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Schowanie ich, kiedy będą wilgotne, zamiast pozbyć się drobnoustrojów spowoduje ich wzrost. Mogą też pojawić się pleśń i grzyby, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności wyrzucenia butów narciarskich.

Arcyważne jest, aby miejsce, w którym schowamy narty, nie było nasłonecznione. Promieniowanie UV uszkadza bowiem strukturę powierzchni naszego sprzętu.

Booking.com