prorock

Czym jest bouldering?

Wspinasz się na skałkach, ale brakuje Ci adrenaliny? Chcesz spróbować czegoś nowego, pasjonującego? Spróbuj boulderingu, czyli wspinaczki bez asekuracji. Choć zapewnia ona odpowiednią dawkę adrenaliny, jest bezpiecznym sportem, o ile zachowa się zdrowy rozsądek.

Co to bouldering?

Bouldering to wspinanie się po głazach i ściankach. Mogą to być zarówno ściany skalne w górach, jak i w przestrzeni zamkniętej, na przykład w miastach. Jest tylko jedno „ale”… chcąc uprawiać bouldering trzeba zrezygnować z asekuracji. Liny, haki, uprzęże zostają na dole, a wspinacz wchodzi na głaz o własnych siłach rąk i nóg. Wbrew pozorom nie jest to niebezpieczny sport, o ile zachowa się rozsądek. W każdym przypadku należy rozłożyć materace asekuracyjne na podłożu pod skałą lub ścianką, na którą będzie się wspinać. W trakcie upadku ochronią one przed uszkodzeniami ciała. Bouldering zakłada również, że głazy do wspinaczki nie przekroczą maksymalnej wysokości 4 metrów.

Bouldering, a buildering – czym się różnią?

Wśród początkujących amatorów wspinaczki często słyszy się zamiennie dwa podobne w wymowie słowa. Są to bouldering i buildering. Nie oznaczają jednak one tego samego. Są to dwa różne rodzaje wspinaczki. Jedna z nich nie ma nic wspólnego z górami.

Jak już zostało wspomniane, bouldering to wspinanie się bez asekuracji po głazach, ścianach skalnych i ściankach halowych. Buildering zaś, choć podobnie brzmi w wymowie, ma inne założenia. Jest to wspinaczka po ścianach budynków.

To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uprawiać bouldering

Przede wszystkim musisz pamiętać, że bouldering to wspinanie się po niskich ścianach, zwanych baldami. Zazwyczaj nie zezwala się na wspinanie bez asekuracji na wysokość przekraczającą 3 metrów. Zanim wejdziesz na ścianę, musisz rozłożyć pod nią materace asekuracyjne, czyli crash pady. Ponadto, jeśli zamierzasz wspinać się w terenie, nie powinieneś robić tego sam, a z asekurantami. Ważne jest również posiadanie magnezji w woreczku, która będzie zapobiegać ślizganiu się dłoni, a także odpowiednich butów.

Mistrzostwa boulderingu

Boludering to wspinaczka sportowa, dlatego na całym świecie organizowane są w tym kierunku zawody. W tym roku, na początku lipca, w Lublinie odbyły się pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w boulderingu. Wygrała je drużyna CW Zerwa Wrocław 7T. W tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Innsbrucku, pierwsze miejsca na podium w boulderingu zajęła Japonia, zarówno w klasyfikacji mężczyzn, jak i kobiet. Polak Olaf Malinowski był dziewiętnasty, a Polki zajęły odpowiednio miejsca: Ida Kupś – 14, Natalia Kałucka – 17, Aleksandra Kałucka – 23 oraz Agata Lesiewicz – 30.

Booking.com