„Ściany na Jedwabnym Szlaku” – epicka wyprawa Stefana Glowacza i spółki

Stefan Glowacz w Iranie, 2022; fot. Tim Glowacz / Red Bull Content Pool

Jedna z żywych legend wspinania, bo na takie miano z pewnością zasługuje Stefan Glowacz, pomimo 58 lat na karku ani myśli odwieszać butów wspinaczkowych na kołek i przejść na sportową emeryturę. Ba, realizuje coraz bardziej ambitne projekty! Niemiecki wspinacz czeskiego pochodzenia ma na swoim koncie wiele wypraw w najdalsze zakątki globu – działał m.in. w Kanadzie, Patagonii, Antarktydzie. Kto wie, czy jego najbardziej śmiałe przedsięwzięcie nie miało jednak miejsca przed rokiem, gdy wspólnie z dwójką przyjaciół – Christianem „Schlesim” Schlesenerem i Josephem „Stenim” Pfnuerem oraz synem Timem wyruszyli w epicką podróż ciężarówką „Elke”, śladem historycznego, Jebwabnego Szlaku. 

Ekipie przyświecał zacny cel sportowy – zdobycie trzech dziewiczych ścian, znajdujących się odpowiednio w tureckim Aladağlar, irańskim Alam-Kūh i górach Pamiru w Tadżykistanie. Co więcej, Stefanowi Głowaczowi i jego kompanom przez cały czas towarzyszyła kamera (o to zatroszczył się jego syn). Dzięki temu możemy przekonać się jak wyglądała ich przygoda – na Red Bull TV ukazał się niedawno 45-minutowy dokument  zatytułowany „Walls on Silk Road” (pol. „Ściany na Jedwabnym Szlaku”).

Z całą pewnością ten film to coś więcej niż tylko dokumentacja wspinaczkowego wyczynu – to epicka historia wyprawy łącząca przygodę, kulturę i wyjątkowego ducha eksploracji. Podróż poprowadziła Głowacza i jego zespół przez regiony przesiąknięte historią i bogatą kulturą. Nawiązali kontakt z lokalnymi społecznościami, doświadczając tradycji i sposobów życia zachowanych przez wieki. Celem tej wyprawy było zarówno zrozumienie tych różnorodnych kultur, jak i wspinaczka.

Ekipa Stefana Glowacza w Tadżykistanie, 2022; fot. Tim Glowacz / Red Bull Content Pool

Ekipa Stefana Glowacza w Tadżykistanie, 2022; fot. Tim Glowacz / Red Bull Content Pool

„Walls on Silk Road” to wizualna oda do najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów świata. Film oddaje surowe piękno Jedwabnego Szlaku, od misternych wzorów lokalnej architektury po majestatyczną, dziewiczą przyrodę gór. Zabierze Was w malowniczą podróż, podczas której będziecie świadkami budzących podziw widoków oraz intymnych chwil triumfu i zmagań wspinaczy na wymagających ścianach. To opowieść o ludzkim trudzie na tle wspaniałości natury. To opowieść o zasypywaniu różnic – pomiędzy górami i kulturami, wyzwaniami i osiągnięciami, a co najważniejsze, pomiędzy ludźmi, których łączą wspólne pasje.

Stefan Glowacz, Josef Pfnür, Christian Schlessener w Turcji, 2022, fot. Tim Glowacz / Red Bull Content Pool

Stefan Glowacz, Josef Pfnür, Christian Schlessener w Turcji, 2022, fot. Tim Glowacz / Red Bull Content Pool

Polecamy rzeczony film Waszej uwadze – możecie obejrzeć go zupełnie za darmo tutaj, do czego zresztą zachęcamy, bo sami oglądaliśmy go od pierwszej do ostatniej minuty z wypiekami na twarzy!

Źródło: Red Bull Content Pool 

Booking.com