Stefano Ghisolfi filmowo na najtrudniejszej drodze we Włoszech – „Excalibur” 9b+

Stefano Ghisolfi w trakcie wspinaczki na "Excalibur" 9b+, Drena, Arco; fot. arch. Marco Erspamer

Rok temu Stefano Ghisolfi zapisał na swoim koncie kolejne wyśmienite przejście – w dodatku na „własnym podwórku”, bo w rejonie Drena, niedaleko włoskiej mekki wspinaczkowej, jaką jest słynne na cały świat Arco. Ghisolfi poprowadził drogę Excalibur 9b+, obitą przez Morrisa Fontanariego i Cristiana Dorigattiego. Tym samym powstała najtrudniejsza droga na całym półwyspie Apenińskim, która jak dotąd nie doczekała się jeszcze powtórzenia. Równo rok po tym wydarzeniu ukazał się film, dokumentujący prawie dwa lata zmagań Stefano z tą arcytrudną linią. 

Warto dodać, że swoich sił na Excalibur próbowały takie tuzy światowego wspinania jak Adam Ondra, Jakob Schubert i Will Bosi. To jednak Stefano Ghisolfi wykazał się sposród nich największym uporem i determinacją. Jego trud został wynagrodzony 3 lutego 2023 roku.

Excalibur to stosunkowo krótka linia, bo liczy raptem 18 przechwytów – ale za to jakich! Trudności są skondensowane, chwyty kosmicznie małe i tnące palce, a całości dopełnia prawie 40-stopniowe przewieszenie! Zobaczcie zresztą sami:

Źródło: The North Face

Booking.com