Czyste Tatry i 330 kg śmieci. Sprzątali znani blogerzy i nie tylko

https://pixabay.com/pl/photos/ska%C5%82y-%C5%9Bmieci-odpad%C3%B3w-alpy-3772007/

Tatry zostały posprzątane. Do akcji „Czyste Tatry” włączyło się ponad 2200 osób. Wśród nich były znane osoby. Zebrano ok. 330 kg śmieci.

Cel akcji #CzysteTatry

W ostatni weekend (30.06-01.07) odbyła się dwunasta edycja wspólnego sprzątania tatrzańskich szlaków. Akcję tworzy Stowarzyszenie Czysta Polska, a współtowarzyszy mu od początku Tatrzański Park Narodowy, który w ten sposób zachęcał do udziału w akcji:

Celem projektu Czyste Tatry jest zmiana naszych nawyków i uwrażliwianie społeczeństwa na kwestie dbałości o środowisko i właściwą segregację odpadów. […] Wolontariusze wyruszą na tatrzańskie szlaki, aby zostawić dobry ślad i zainspirować innych do działania! Przeniesiemy razem nie tylko góry (śmieci), ale pozytywnej energii, która pomoże zmieniać świadomość ekologiczną ludzi w całej Polsce”.

Po raz pierwszy wolontariusze na tatrzańskie szlaki wyruszyli w 2012 roku. Od tego czasu spotykają się tu co roku, aby uprzątnąć jedne z najpiękniejszych polskich pasm górskich. Robią to dla przyrody, zwierząt, ale i dla siebie. Przyjemniej bowiem podziwiać naturalne góry, a nie powstałe ze śmieci.

Efekt akcji #CzysteTatry

W ciągu 12 lat w Tatrach zebrano 7,5 tony odpadków. W tym roku było ich 330 kg. Tendencja jest spadkowa. Co oznacza, że warsztaty edukacyjne organizowane podczas akcji „Czyste Tatry” są efektywne. Mimo to warto zaznaczyć, że 330 kg to sporo. Co gorsze, to my, turyści te śmieci w Tatrach zostawiamy.

Stowarzyszenie Czysta Polska zwraca uwagę na to, że pod względem ilości produkowanych śmieci na obywatela Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce, a mniej niż 40% naszych odpadów podlega recyklingowi. Choć na przestrzeni kilkunastu lat zrobiliśmy ogromny postęp, wciąż mamy problem z właściwą segregacją i składowaniem śmieci, które często trafiają na dzikie wysypiska. Także w lasach i innych obszarach przyrodniczych, gdzie stwarzają zagrożenie dla ptaków i zwierząt” – informuje TPN.

Sprzątali znani i lubiani

W tegorocznej akcji nie zabrakło pracowników i wolontariuszy TPN, miłośników gór, a także znanych osobistości. Posprzątać wysokie góry przyjechała między innymi Joanna Jabłczyńska, która już wcześniej brała udział w tym wydarzeniu. Aktorka lubi udzielać się społecznie, w zeszłym roku dołączyła również do wolontariuszy akcji „Czyste lasy”. Ponadto na szlakach sprzątali np. Aleksandra Kutz, #dobryhasztag, wedrowny_brodacz, którego był to debiut, blogerWojciech oraz aksinja.sorokina.artist. Na zakończenie wydarzenia wolontariuszom podziękował swoim koncertem Mrozu. 

Booking.com