prorock

W drugi dzień świąt rozpocznie się sezon flisacki nad Dunajcem

To nie prima aprilis, choć odbędzie się 1 kwietnia. To rozpoczęcie 192. sezonu flisackiego nad Dunajcem. Moment, na który czekało wielu turystów. Spływ Dunajcem jest  bowiem jedną z najbardziej pożądanych atrakcji w Pieninach.

Rozpoczęcie sezonu flisackiego w Pieninach

W tym roku w drugi dzień świąt wielkanocnych wypada nie tylko Lany Poniedziałek, ale też prima aprilis oraz rozpoczęcie sezonu flisackiego nad Dunajcem w Pieninach. Już 192 raz flisacy wezmą swoje łodzie, aby podczas spływu ukazać turystom piękno swej krainy. I choć nie jest to tania atrakcja (a w tym roku szykuje się kolejna podwyżka biletów), to jednak bardzo oblegana i pożądana.

W środę, 27 marca, odebrano oficjalnie 43 flisackie łodzie, ale w tym roku na Dunajcu będzie ich aż 250. Przepłynięto też kontrolnie trasą spływu. Z  atrakcji będzie można korzystać do końca października codziennie, z wyjątkiem Bożego Ciała.

Informacje praktyczne na temat spływu Dunajcem

Przypominamy, że przystanie początkowe znajdują się w Sromowcach Wyżnych-Kątach oraz Sromowcach Niżnych. Flisacy płyną do Szczawnicy i Krościenka. Trasa do Szczawnicy wynosi ok. 18 km długości, a czas spływu 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka jest dłuższy i trwa 2 godziny 45 minut, gdyż flisacy pokonują drewnianymi łodziami dystans 23 km.

Bilety na spływ można nabyć przez Internet, wówczas z biletem online, bez kolejki należy podejść do kasy, po przydział do łodzi. Drugą opcją jest ich zakup bezpośrednio przed spływem w kasach, aczkolwiek należy się liczyć z możliwością dość długiej kolejki do niej. Kasy w kwietniu będą otwarte od godziny 9.00 do 16.00. Jak podaje Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich „W przypadku rezygnacji ze spływu po wypłynięciu z przystani początkowych (np. z powodu załamania pogody lub zmiany planów) turystom nie przysługuje zwrot kosztów związanych z zakupem biletów”. Aby łódź flisacka wypłynęła, musi zebrać się w niej 11 osób. Stowarzyszenie dopuszcza jednak rejs z mniejszą ich ilością po opłaceniu podstawowego kosztu (czyli 11 biletów). Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to tanie rozwiązanie, gdyż tegoroczny cennik dla osób indywidualnych kształtuje się następująco:

  • Ceny biletów od 1 lipca do 1 sierpnia oraz w weekend majowy i czerwcowy:

normalny 97 zł

ulgowy 73 zł

  • Ceny biletów od 1 kwietnia do 31 czerwca (z wyłączeniem weekendu majowego i czerwcowego) oraz od 1 września do 31 października:

normalny 97 zł

ulgowy 69 zł

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom do lat 10. Dodatkowo do tych kwot należy doliczyć koszt karty na szlak wodny PPN w cenie 6 zł do biletu normalnego i 3 zł do biletu ulgowego. U flisaków można też zamówić pamiątkową fotografię, w cenie 15 zł za sztukę.

Planując spływ rodziną wielodzietną, należy pamiętać, że na jednej łodzi może płynąć tylko pięcioro dzieci.

Flisacy ostrzegają

Jak co roku, flisacy ostrzegają turystów, aby uważać na nieuczciwe firmy, które oferują „Spływ Przełomem Dunajca łodziami nowoczesnymi”. Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich informuje, że „nowoczesne łodzie” są gumowymi pontonami i nie mają nic wspólnego z flisackim spływem łodzią drewnianą.

Źródło i fot. Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich

 

Booking.com