Spędzasz urlop w górach? Masz ochotę na więcej wrażeń niż te, które daje trekking górskimi szlakami? Wybierz się w jeden z dziesięciu opisanych przez nas regionów i zacznij się wspinać.
Oto top 10 miejsc, gdzie warto się wspinać w Polsce.
To najbardziej popularny region wspinaczkowy w naszym kraju. Nie ma tu dużych szans na prywatność. Na wapiennych ostańcach wspinają się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Tutejsze drogi mają bardzo zróżnicowany poziom trudności, od łatwych do nawet trudnych oznaczonych jako VI.8. W szczególności warto spróbować swych sił w Dolinie Kobylańskiej, Dolinie Będkowskiej, Skalnym Mieście Podzamcza, na Skałkach w Olsztynie koło Częstochowy oraz na Murze Pokutników w Dolinie Bolechowickiej,
Położony jest w Tatrach, w Dolinie Rybiego Potoku. Każda próba zdobycia Mnicha jest rejestrowana w książce wyjść prowadzonej przez tatrzański Park Narodowy. Dzięki temu wiadomo, czy wszyscy, którzy poszli się wspinać, wrócili z wyprawy. Drogi na szczyt określono jako łatwe, od II do V. Zejście pokonuje się zjazdem na ścianie zachodniej.
To jeden ze szczytów Korony Europy. Tutejsze drogi mają różnorodne stopnie trudności, ale zaczynają się od I. Na szczyt wolno wspinać się wyłącznie pod opieką licencjonowanego, międzynarodowego przewodnika górskiego, co wiąże się z opłatą. Wspinaczka jest od strony Słowackiej i jest to jedyny sposób, aby dostać się na górę. Nie prowadzą na nią bowiem żadne szlaki.
Jest to jeden z tatrzańskich szczytów, położony w Dolinie Gąsienicowej. Według doświadczonych taterników najlepiej jest się wspinać po ścianie zachodniej, Drogą Stanisławskiego, aczkolwiek jest ona dość wymagająca. Znajdują się tu elementy asekuracyjne takie jak splity i haki. Droga liczy 130 metrów. Niewiele mniej, bowiem 120 metrów ma Droga Byczkowskiego, której wyciągi oceniane są od III do VI+. Są na niej splity. Początkującym zalecana jest wspinaczka Granią Kościelców, której najtrudniejsze momenty ocenione zostały na II.
W Dolinie Zachwytu wspinaczka dozwolona jest na Skale Zachwytu, która jest wapiennym ostańcem. Tutejsze drogi sięgają 15 metrów. Jest ich kilkanaście i posiadają różny stopień trudności, od II (Bobas) po VI+ (No to masz, Dziubas). Skała Zachwytu leży około 25 kilometrów od Krakowa.
Najpopularniejsze miejsce wspinaczkowe w okolicach Szklarskiej Poręby to Sowiniec. Jego drogi oscylują w przedziałach trudności od III po VI+ (obie na Turniczce) i posiadają stałe elementy asekuracji. Blisko Centrum Szklarskiej Poręby można zaś wspinać się na Kruczych Skałach. Latem działa tu park sportów ekstremalnych. Dość popularne są również Piętnastka (od V do VI.4), Śpiewak (IV i V) i Krzywe Baszty (od IV do VI.3+)
W Karpaczu wspinaczkowa grupa skalna to Krucze Skały. Wysokością sięgają 25 metrów, zbudowane są z granitognejsu. Jest tu kilkadziesiąt dróg o różnym stopniu trudności, od III do VI.6. Znajdują się na nich elementy asekuracyjne w postaci ringów.
Borzęta to wieś w województwie małopolskim, położona w pobliżu Myślenic. Wspinać można się tu zarówno na Nowych, jak i Starych Skałach. Jest tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych, według Francuskiej Skali oznaczonych od 6A do 8A+. Rejon Borzęta zachęca też do uprawiania Boulderingu.
Skały wspinaczkowe położone są obok ruin XIII wiecznego zamku. Umożliwia to zarówno wspinaczkę, jak i odpoczynek wśród zachwycających krajobrazów. Ściany skalne mają do 25 metrów wysokości. Zamontowano na nich zabezpieczenia w postaci ringów, więc warto wspinać się z asekuracją. Kamieniec to miejsce zarówno dla doświadczonych wspinaczy, jak i amatorów. Do wyboru jest kilkadziesiąt dróg o różnych stopniach trudności. Najpopularniejsze skałki to Krowia Turnia, Słoneczna Turnia oraz Eigerek.
Jelenia Skała to miejsce wspinaczkowe w pobliżu Jeleniej Góry, a także Grabarowa. Ściany wspinaczkowe osiągają wysokość do 14 metrów. Sudecki Klub Wysokogórski wyznaczył tu 8 dróg wyposażonych w asekuracje. Dwie to Trad, sześć wyposażono w ringi. Skala trudności plasuje się od III do VI.1+/2.