Jaki sprzęt wspinaczkowy zabrać na skałki?

Wspinaczka na ściankach to niezła zaprawa przed sprawdzianem w terenie. Jednakże sprzęt do wspinania na skałkach jest bardziej rozbudowany, aniżeli ten na ściankę. Jaki sprzęt wspinaczkowy zabrać na skałki? Czy każdy element jest potrzebny?

Wspinaczka skałkowa kontra wspinaczka na ściance

Ponoć kto raz wybierze się na ściankę wspinaczkową, to od razu połknie bakcyla. Po pewnym czasie okazuje się, że ścianka na hali to jednak za mało, potrzebne jest więcej wrażeń i adrenaliny. Te dostarcza wspinaczka po skałkach. Nie jest ona łatwa. Naturalne warunki znacznie różnią się od tych stworzonych sztucznie. Konstrukcja ścianek wspinaczkowych wprawdzie oferuje różne stopnie trudności, ale jednak wiadomo gdzie postawić stopę. Można więc powiedzieć, że ręce krócej utrzymują ciężar naszego ciała. Plusem jest oczywiście to, że jak wybieramy ścianki powstałe w halach, to możemy z nich korzystać cały rok, bez względu na pogodę za oknem.

Na skałki nie wybierzemy się podczas burzy, deszczu, śnieżycy, mrozu czy zawieruchy. Ponadto na ściankę możemy pójść solo, bowiem są na niej zamontowane systemy asekurujące lub pracownicy, którzy służą pomocą. Na skałki zaś powinniśmy wybrać się w parach, tak aby jedna osoba mogła się wpinać, a druga asekurować. Kolejna różnica to ilość sprzętu, jaki ze sobą zabieramy w oba te miejsca. Na ściankę jest go zdecydowanie mniej, ponadto wszystko, czego potrzebujemy, można zazwyczaj wypożyczyć na miejscu.

Sprzęt wspinaczkowy na skałki

Zanim zaczniemy kompletować sprzęt wspinaczkowy, musimy zaopatrzyć się w porządną i dość dużą torbę sportową. Mała do fitnessu z pewnością się nie sprawdzi. Oprócz wody i ubrań na przebranie musimy zabrać jeszcze sporo innych elementów. Jakich:

  • Buty – dzielą się na miękkie i twarde. W miękkich mięśnie nóg są bardziej napięte, aczkolwiek w łatwiej jest w nich wyczuć skałę i „stopień”. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę na skałkach lepiej wybrać podeszwę twardą. Ponadto należy zaznaczyć, że buty do wspinaczki są charakterystycznie zagięte i asymetryczne, co ułatwia stawianie stóp na skałkach.
  • Uprząż – jeden z najważniejszych elementów obowiązkowego sprzętu wspinaczkowego. Gwarantuje bezpieczeństwo na skałkach. Dlatego kupując uprząż, należy szczególną uwagę zwrócić na jej rozmiar. Zbyt luźna może spowodować upadek, za ciasna sprawi, że albo jej nie zapniemy, albo będzie nas uciskała i spowoduje niedostateczny przepływ krwi w kończynach. Uprząż należy kupować w sprawdzonych miejscach.
  • Lina wspinaczkowa – może porównanie wyda się dziwne, ale lina asekuracyjna jest tak osobista, jak bielizna. Służy nam ona oczywiście do asekuracji. Ten element sprzętu wspinaczkowego powinniśmy mieć na wyłączność. Szerokość lin wacha się od 8,5 mm do 10,5 mm, a długość od 50 do 70 metrów.
  • Woreczek na magnezję – nie ma specjalnych wymogów, jakimi należy kierować się podczas zakupu woreczka. Można go nawet uszyć samemu lub szukać w sklepach z rękodziełami, jeśli zależy nam na efektownym designie. Istotne jest tylko to, aby bez problemu włożyć do niego rękę i wyjąć magnezję.
  • Magnezja – to węglan magnezu, który idealnie absorbuje wilgoć. Dostępna jest w proszku lub w płynie. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, to potrzebny nam będzie również woreczek na nią. Ciekawym rozwiązaniem jest magnezja w formie dezodorantu kulkowego. Koszt magnezji waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od postaci i gramatury, jaką wybierzemy.
  • Kask wspinaczkowy – wyprawa na skałki bez kasku to szaleństwo i brak rozwagi. To musimy powiedzieć sobie jasno. Ani amator, ani profesjonalista nie powinien rezygnować z tego elementu wyposażenia. Uderzenie kamieniem w głowę lub otarcie nią o skałki może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kask składa się z części zewnętrznej zwanej skorupą oraz wewnętrznej, tak zwanej nośnej. Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje kasków do wspinania się, różnią się przede wszystkim rodzajem materiału użytego do konstrukcji części zewnętrznej, może być piankowa, styropianowa lub plastikowa. Wybierając kask, musimy też zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia.
  • Karabinki – najczęściej wybierane do wspinaczki są karabinki HMS. Często nazywane również osobistymi. Służą do łączenia elementów asekuracyjnych, posiadają dość łatwe zapięcie, co wpływa na szybkość zapinania.
  • Ekspresy – służą do łączenia punktów asekuracyjnych z liną wspinaczkową.
  • Przyrządy do asekuracji – oprócz liny, karabinków i ekspresów wśród sprzętu do asekuracji wymienia się również kubki asekuracyjne, czy ósemki.

Jak sami widzimy, sprzętu do wspinania się na skałkach jest niemało. Na szczęście, w większości jest to zakup na lata. I dobrze, bo koszt całego zestawu to nawet 2 tysiące złotych. Choć wspinanie się na początku nie należy do najtańszych sportów, to daje nam nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale też ma wiele zalet. Dzięki temu wyrabiamy sobie kondycję, poprawiamy siłę mięśni, wzmacniamy psychikę, uczymy się wytrwałości i zaufania do drugiej osoby.

Booking.com