Słyszałeś o skitouringu? W Polsce robi się on coraz bardziej popularny, w Alpach natomiast już dawno znalazł swoich zwolenników. Jednym z polskich alpinistów, który osiąga wyniki w tej dyscyplinie sportowej jest Adam Bargiel. Dowiedz się czym jest skitouring i jak zacząć go trenować.
Najprościej mówiąc, jest to połączenie górskich dyscyplin sportowych. Pierwszą z nich są marsze i biegi górskie, drugą narciarstwo, a trzecią wspinaczka. Co istotne, skitouring uprawia się poza szlakami zjazdowymi i wyciągami. Obejmuje on bowiem tak zwane tereny dziewicze. Ponadto taka wędrówka nie musi zakończyć się tego samego dnia.
Skitouring włączony został do jednej z form skialpinizmu. Zapoczątkował go John Thomson, pod koniec XIX wieku, który dzięki wędrówkom na nartach, mógł roznosić pocztę wśród górników w Sierra Nevada.
Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, o tym, że są różnice w nartach zjazdowych i skitouringowych. Pierwszą z nich są wymiary. Minimalna długość nart skitouringowych wynosi 1,6 m. Są one również szersze niż tak zwane zjazdówki. Kolejną różnicą jest zdecydowanie niższy ich ciężar, jako że są cieńsze od tradycyjnych nart i nie posiadają dodatkowego, zamocowanego w nich osprzętu. Jednak najważniejszą jest rodzaj mocowań. Narty skitourowe posiadają dwa wiązania, które można zmieniać, w zależności czy się podchodzi pod górę, czy z niej zjeżdża. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas podejść uwalniana jest pięta, a w czasie zjazdu but jest zamocowany na sztywno.
Jednym z alpinistów, zafascynowanych skitouringiem, jest Adam Bargiel, pierwszy człowiek na świecie, który na nartach zjechał z ośmiotysięcznika K2, a także z Broad Peak oraz Shishapangma. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo polski w skiaplinizmie. W wywiadach, których udziela, często powtarza, że jest skitouring, to sport, który pozwala powrócić do natury.