Chociaż wiosna tuż tuż, w górach nadal możecie uprawiać sporty zimowe

Już niedługo przywitamy wiosnę. Tym bardziej, że bociany wracają do kraju, a spod ziemi wyrastają pierwsze rośliny. To znak, że przyroda budzi się do życia, a zima już niebawem opuści nas na dobre. Nadal jednak możecie korzystać z uroków, jakie dają nam sporty zimowe, choćby tj. narciarstwo, snowboard, czy jazda na łyżwach. Podajemy kilka praktycznych informacji.

Na łyżwy do Nowego Targu

Do 25 lutego dzieci i młodzież za okazaniem legitymacji szkolnej mogą bezpłatnie korzystać z mobilnego lodowiska na Rynku. Otwarte jest ono dla nich od 8.00 do 13.00. Ponadto codziennie od 11.30 do 12.30 i od 17.15 do 18.15 (z wyjątkiem 23.02) mogą skorzystać ze ślizgawek na Miejskiej Hali Lodowej. Ponadto każdego dnia na Rynku między 17.00 a 21.00 odbywa się Dyskoteka na lodzie z DJ.

Otwarte stoki narciarskie

Dla PKL sezon narciarski jeszcze się nie skończył. Choć nie wszystkie stoki są otwarte w pełnych godzinach, to nadal mozna jeszcze z nich korzystać. Na Gubałówce czynna jest zarówno kolej linowo-terenowa, jak i trasa Górna Polana. Na Kasprowym możecie korzystać z kolei na Kasprowy Wierch, Goryczkowej i Gąsienicowej. Na Jaworzynie Krynickiej otwarte są trasy 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9. Kursuje również kolej gondolowa Jaworzyna.Dodatkowo w każdy piątek i sobotę startuje Winter Music Day, czyli kilka godzin muzycznych bitów z DJ-em. Do końca ferii dostępna jest równie z strefa ApresSKI” – podaje PKL. Palenica nadal udostępnia sportowcom trasy Palenica I, Palenica II, tzw. rodzinną, Szafranówka I oraz polanę do nauki. Na szczyt dostaniecie się koleją krzesełkową. Mosorny Groń oferuje miłośnikom zimowych sportów szusowanie po trasie głównej i na polanie do nauki. Ponadto czynne są również wszystkie trasy narciarskie m.in. w Karpaczu-Biały Jar, Istebnie-Złoty Groń i Zagroń, Beskid Sport Arena, w Kotelnicy oraz Kaniówce w Białce Tatrzańskiej, Świeradowie Zdroju, Tyliczu. Większość swoich tras oferuje też np. Bieszczad Ski Wańkowa, Lądek Zdrój, czy choćby Szczyrk Mountain Resort.

Narciarstwo biegowe

Wprawdzie w Jakuszycach warunki na narty sa już trudne, ale jeszcze w ostatnich dniach dało się skorzystać z trasy na Górny i Dolny Dukt. Możecie pobiegać też sobie jeszcze na nartach na trasie w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa. Jest oświetlona i udostępniona również po zmroku.

Zimowa wspinaczka i trekking w Tatrach

Zimowe warunki nadal są w Tatrach powyżej 1200 m n.p.m. Jednak trekkingi powyżej tej granicy nie jest zalecany amatorom. Jak podaje TPN “Poruszanie się […] w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, łopatka, sonda) wraz z umiejętnością posługiwania się nim”. A to ze względu na to, że w wysokich partiach Tatr jest obecnie bardzo zróżnicowana pokrywa śnieżna. “Nad ranem i przed południem śnieg jest z reguły twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający” informują pracownicy parku.

Booking.com