XIII Bieg Podhalański zaplanowany na 3 lutego się nie odbędzie. Nowy termin wydarzenia nie jest jeszcze znany

https://pixabay.com/pl/photos/biegi-narciarskie-zima-%C5%9Bnieg-sporty-3020751/

Zawodnicy, którzy mieli na początku lutego wystartować w XIII Biegu Podhalańskim, z pewnością poczują się zawiedzeni. Wydarzenie promujące biegi narciarskie w stylu klasycznym nie odbędzie się w zaplanowanym czasie z powodu nieodpowiednich warunków atmosferycznych. Organizatorzy obiecali przenieść go na inny termin, ale nie umieją obecnie podać konkretnej, nowej daty. Wszystko zależy od pogody.

Kochani, bardzo bymy kcieli uryktować lo Wos 3 lutego mocnom podhalańskom narciarskom ścigackę, ale nima po cym. Kie ino cosik nom sypnie i bedzie po cym gonić to domy Wom znać. Teroz ino trynujcie ka sie do, bo moze jesce sie udo Wase pocynie spozytkować” – poinformował na stronie XIII Biegu Podhalańskiego jego Organizator.

Zmiana terminu XIII Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II

XIII edycję Biegu Podhalańskiego zaplanowano na 3 lutego 2024 roku. Większość zawodników jest już z pewnością choć po kilku grudniowych treningach, które miały im dać duże szanse na zwycięstwo. Tym bardziej, że nagrody są dość atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że ta wiadomość prawdopodobnie wywoła u nich ogromny zawód. Niestety, Organizatorzy zmuszeni zostali odwołać to sportowe wydarzenie. Jednak nic straconego, jak podają, bieg ma się odbyć, ale w innym terminie. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Jednakże możliwość zmiany terminu wydarzenia została ustanowiona w jego regulaminie.

Co spowodowało taką nieoczekiwaną decyzję? Warunki pogodowe. Organizatorzy nie są w stanie przygotować trasy biegowej, z powodu braku śniegu.

Tej zimy byliśmy w stanie przygotować ratrakiem trasy tylko w grudniu podczas pierwszych opadów śniegu. Na dzień 26 stycznia ratrak nie jest w stanie wjechać na trasy biegowe na lotnisku i ich przygotować ze względu na brak śniegu. W najbliższych dniach prognozowane są opady deszczu i śniegu, połączone z silnym wiatrem. W perspektywie kolejnych kilku dni nie są zapowiadane żadne opady śniegu. Z podobną sytuacją spotykają się również organizatorzy innych biegów narciarskich nie tylko w Polsce, ale i za granicą, odwoływane są nawet biegi cyklu Ski Classics” – tłumaczy sytuację Jadwiga Guzik, która jest Dyrektorem XIII Biegu Podhalańskiego.

Taką sytuację brano już pod uwagę już około 10 stycznia. Organizator wówczas poinformował, że warunki na trasach biegowych nie są zadowalające, gdyż warstwa śniegu, która na nich leży miała wtedy raptem kilka centymetrów. Liczono jednak, że zgodnie z prognozami pogody, 14 stycznia rozpoczną się większe opady białego puchu.

Nowy termin XIII Biegu Podhalańskiego zostanie podany, jak będą odpowiednie warunki atmosferyczne do przygotowania tras ratrakiem.

Kilka słów o wydarzeniu

Bieg Podhalański jest imprezą sportowo-rekreacyjną, promującą narciarstwo biegowe. Zawodnicy mogą zmierzyć się na 3 trasach, w stylu klasycznym:

  • Dystans 30 km (2x pętla po 15 km);
  • Dystans 15 km;
  • Dystans 6 km.

Start i metę zaplanowano na Nowy Targ Lotnisko. W imprezie czynnie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i młodzież (w tym przypadku poniżej 18 r.ż. wyłącznie na dwóch krótszych dystansach).

Do 31 stycznia zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie online. Wprowadzono limity osób startujących, które są następujące:

  • 30 km – 300 osób,
  • 15 km – 599 osób,
  • 6 km – 499 osób.

Nagrody XIII Biegu Podhalańskiego

Nagrody, które przygotowano dla najlepszych zawodników, z pewnością mogą ich zainteresować. Za pierwsze miejsce OPEN na dystansie 30 km zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn przewidziano gratyfikację pieniężną, w kwocie po 5 tysięcy złotych. Na dystansie 15 km fundusz ma wynosić po 2 tysiące złotych. Ponadto dla osób, które zajmą od I do VI miejsca na wszystkich dystansach przewidziano nagrody rzeczowe.

Ponadto zostaną przyznane nagrody finansowe Burmistrza Miasta Nowy Targ w następujących kategoriach: a) Najszybszy nowotarżanin na dystansie 30 km-1000 zł b) Najszybsza nowotarżanka na dystansie 30 km-1000 zł c) Najszybszy nowotarżanin na dystansie 15 km-500 zł d) Najszybsza nowotarżanka na dystansie 15 km-500 zł” – poinformował Organizator.

Booking.com