Babiogórski Park Narodowy podał datę otwarcia tras narciarskich

https://pixabay.com/pl/photos/narciarstwo-zima-%C5%9Bnieg-las-natura-5544127/

To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników nart. Babiogórski Park Narodowy podał datę otwarcia tras narciarskich. Jednakże przyrodnicy ostrzegają, aby zwracać uwagę na dolne fragmenty tras, gdyż na nich nadal jest mała ilość śniegu.

Na ten moment czekało wielu miłośników nart. Babiogórski Park Narodowy wreszcie podał datę otwarcia tras narciarskich. Nastąpi to w Dzień Dziadka, czyli w poniedziałek 22.01.2024. Udostępnione zostaną wszystkie cztery trasy, ale przyrodnicy parku informują, że na ich dolnych fragmentach wciąż jest dość mała ilość śniegu. Dlatego proszą, aby zachować na nich szczególną ostrożność. Warto też pamiętać, że trasy nie są naśnieżane ani ratrakowane. Babiogórski Park Narodowy usuwa z nich tylko powalone i zagrażające drzewa. Ponadto na szlakach narciarskich nie wolno się poruszać pieszo i w rakietach śnieżnych. Należy też dbać o poszanowanie przyrody i mieszkańców tego terenu, a także dostosować swoje zamiary do umiejętności narciarskich, kondycji oraz aktualnej pogody.

Narciarze na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego do swojej dyspozycji będą mieli od poniedziałku:

1. “Trasa: Polana Krowiarki – Górny Płaj – Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak – Sokolica – Polana Krowiarki (trasa na odcinku Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak

Jest to trasa jednokierunkowa, służąca wyłącznie do podchodzenia ze względu na kwestie bezpieczeństwa zwłaszcza w rejonie Przełęczy Brona w ruchu pieszych i narciarzy oraz na bliskość granicy z Republiką Słowacką na szlaku graniowym, gdzie turystyka narciarska jest zabroniona.

Czas przejścia: 4-5h

Długość trasy: ok. 15km

2. Trasa: Polana Krowiarki – Diablak – Polana Krowiarki

Szlak dwukierunkowy. Z Polany Krowiarki szlak prowadzi starą trasą narciarską na Sokolicę, gdzie trasa narciarska łączy się z pieszym szlakiem czerwonym, który wyprowadza na szczyt Babiej Góry. Na Diablaku szlak zawraca w kierunku Polany Krowiarki i wiedzie wzdłuż szlaku czerwonego: na odcinku Diablak – Kępa z odstępstwem od szlaku do 30 metrów po obu stronach, a na odcinku Kępa – Sokolica w odległości do 50 metrów od szlaku czerwonego wyłącznie południową stroną Babiej Góry, gdzie trasę wyznaczają czerwone tyczki. Z Sokolicy zjazd w dół starą trasą narciarską na Polanę Krowiarki.

UWAGA: Dla ułatwienia na odcinku Sokolica – Kępa zostały ustawione czerwone tyczki kierunkowe, które stanowią zewnętrzną granicę trasy. Przejazd poza czerwone tyczki jest zabroniony. Nie dopuszcza się wychodzenia i zjazdu szlakiem czerwonym na odcinku: Polana Krowiarki – Sokolica – Polana Krowiarki.

Czas przejścia: 4h

Długość trasy: ok. 9km

3. Trasa: Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny – Żywieckie Rozstaje – granica Parku

Szlak dwukierunkowy.

Czas przejścia: 4-5h

Długość trasy: ok. 12km

4. Trasa: Markowe Szczawiny – szlakiem czarnym na Dejakowe Szczawiny do Dolnego Płaju – drogą do szlaku zielonego – Zawoja Markowa.

Na ostatnim odcinku – ok. 2 km – trasa narciarska przebiega wzdłuż drogi dojazdowej do Markowych Rówienek, a na odcinku Dolny Płaj – Zawoja Markowa pokrywa się z drogą transportową do schroniska na Markowych Szczawinach. UWAGA! Należy zachować szczególną ostrożność na w/w odcinkach trasy narciarskiej, która we wskazanych fragmentach pokrywa się drogą transportową do schroniska na Markowych Szczawinach, oraz intensywnie użytkowaną drogą dojazdową do Markowych Rówienek (szlak dwukierunkowy).

Czas przejścia: 0,30h

Długość trasy: ok. 5km”.

Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Booking.com