prorock

Nordic walking – poradnik dla początkujących

Nordic walking to inaczej chodzenie z kijkami. Jeśli pragniesz relaksu, przyjemności, jaką daje aktywność fizyczna, a także chcesz zgubić nadprogramowe kilogramy oraz poprawić kondycję, to ten sport jest dla Ciebie. Sprawdź, jak zacząć chodzić z kijkami, i jakie kijki kupić.

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Historia nordic walking sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku. Chodzenie z kijkami rozpoczęło się w Finlandii, a jego celem była możliwość trenowania miłośników narciarstwa przez cały rok. Dziś sport ten popularny jest na całym świecie. Jak się bowiem okazało, ma on sporo zalet. Przede wszystkim pozwala w szybki i przyjemny sposób poprawić kondycję oraz zgubić nadmierną ilość kilogramów. Co istotne, trening nie obciąża stawów, kręgosłupa i mięśni. Te ostatnie, pomimo że nie są nadmiernie obciążone, to mimo wszystko czynnie biorą udział w marszu. Tym bardziej że jak podają fizjoterapeuci, podczas nordic walking pracuje aż 90% mięśni. Istotne jest również to, że sport ten poprawia wydolność oddechową oraz układu krążenia. Pozwala także na spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu.

Jak zacząć chodzić z kijkami?

Chcąc chodzić z kijkami i osiągać wszystkie korzyści z tego faktu, należy przybrać odpowiednią postawę i dostosować się do pewnych wytycznych. Nordic walking, jak w przypadku innych sportów, nieprawidłowo uprawiany może prowadzić do kontuzji. Podczas marszu ręce, w których trzyma się kijki, powinny naprzemiennie pracować. Kiedy jedna wysuwana jest do przodu, druga powinna znajdować się przy ciele. Istotne jest również, iż rękę wysuwa się naprzemiennie do nogi, to znaczy prawa ręka i lewa noga. Nadgarstki powinny się swobodnie poruszać, a dłoń nie powinna schodzić niżej, niż linia pasa. Na początku ruchy rąk powinny być krótkie, wraz z kolejnymi treningami należy je wydłużać i zwiększać ich zamaszystość. Trzeba pamiętać, że w momencie, gdy kijek odbije się od podłoża, a ręka zostaje z tyłu, należy go powoli puszczać. Kluczowa jest również praca nóg. Stopy stawia się od pięty, natomiast palcami odbija się od podłoża. Postawa powinna być prosta, nigdy zgarbiona.

Najczęstsze błędy podczas chodzenia z kijkami

Najczęstsze błędy popełniane podczas nordic walking to brak poluzowania uścisku rękojeści kijka. Dość często zauważa się także nienaturalną postawę podczas chodzenia oraz wymach ręki z kijkiem po tej samej stronie co noga, tzn. lewa ręka i lewa noga. Występują również trzymanie rąk z dala od ciała oraz brak odbicia kijka od podłoża. Wiele osób zapomina też o rozgrzewce przed marszem oraz źle dobiera kijki.

Jakie kije do nordic walking wybrać?

Wybór kijów do nordic walking jest bardzo istotny. Źle dobrane mogą prowadzić do kontuzji. Dlatego należy dostosować j przede wszystkim do wzrostu. Długość kijka mierzy się, stając wyprostowanym, łapiąc go za rękojeść i opierając o podłogę. Ręka w łokciu powinna być ugięta pod kątem 90 stopni. Początkujący piechurzy warto, aby kupowali kijki teleskopowe, których długość łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Fundamentalnym elementem jest również rękojeść. Pierwsza myśl, jaka nasuwa się przy jej wyborze, to odpowiednie wyprofilowanie. Aczkolwiek zalecane są najprostsze uchwyty, tak, aby łatwo je było puszczać po odbiciu kijka. Zamiast pasków lepiej kupić rękawiczkę, pomoże ona zapobiegać wypadaniu kijka z rąk podczas puszczania go.

Obuwie i odzież do nordic walking

Nordic walking, tak jak każda inna dyscyplina sportowa wymaga odpowiedniego przygotowania, sprzętu oraz obuwia i odzieży. Zaczynając od butów, warto podkreślić, że muszą być one wygodne, a jednocześnie zapewniające bezpieczeństwo. Ich podeszwa powinna być gruba, sprężysta i antypoślizgowa. Muszą mieć też odpowiednią przyczepność do podłoża. Dzięki temu noga jest stabilna, a stopa ma zapewnioną odpowiednią amortyzację. Wbrew pozorom podczas nordic walking nie sprawdzą się buty trekkingowe, te bowiem mają wysoką cholewkę. W przypadku chodzenia z kijkami zalecana jest natomiast niska. Nie ma zaś znaczenia, czy buty będą wiązane, czy na rzepy. Istotne jest natomiast, aby „oddychały”, wówczas nie dojdzie do odparzeń.

W przypadku odzieży sportowej do nordic walking zaleca się dobór stosowny do pogody. Warto wybrać taką, która dobrze odprowadza wilgoć, jest termoaktywna, „oddychająca” i wygodna. Z pewnością sprawdzą się ubrania bezszwowe, a także przylegające do ciała. Latem wystarczy koszulka i krótkie legginsy, zimą długie spodnie dresowe, bluza i kurtka sportowa.

Akcesoria i inne niezbędne dodatki do nordic walking

Podczas treningu istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Bidon lub butelka na wodę z węglowym filtrem to podstawa. Można je przymocować do pasa za pomocą specjalnego paska lub włożyć do plecaka. Sprawdzą się również pokrowce na kijki, a także okulary przeciwsłoneczne. Te ostatnie warto mieć przy sobie również zimą. Powinny posiadać filtr polaryzacyjny, który będzie odbijał wszelkiego rodzaju odblaski. Profesjonaliści mają też przy sobie zapasowe kocówki do kijków.

Booking.com