Park Narodowy Gór Stołowych poinformował, że w 2023 padł rekord odwiedzin tego miejsca. Przeprowadzony monitoring wykazał, że na spacer po Górach Stołowych w tym czasie wybrało się ponad 1,3 mln osób.
Początek roku zazwyczaj opiewa w remanenty, podsumowania roku poprzedniego i sporządzenie statystyk. Tego typu procedury występują również w Parkach Narodowych. Dlatego przyrodnicy z Gór Stołowych postanowili upublicznić dane. Jest się czym chwalić. W 2023 roku padł rekord odwiedzin przez turystów Parku Narodowego Gór Stołowych. System Monitoringu Ruchu Turystycznego (SMRT) odnotował w zeszłym roku aż 1,322 mln jego odwiedzających. To wzrost o 1,5% w stosunku do roku 2022.
„Szczeliniec Wielki odwiedziło 349,5 tysiąca odwiedzających, co było o 4,4% więcej niż w 2022 roku. Błędne Skały odwiedziło o 1,1% mniej odwiedzających, czyli 301,4 tysiąca osób” – podano w oficjalnym komunikacie.
Najwięcej wejść na teren parku było oczywiście latem, tj. w lipcu i sierpniu, ale nie brakowało też chętnych na górskie spacery w styczniu, kwietniu i wrześniu. To właśnie w te miesiące wystąpił najwyższy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
Mniejszą ilość wejść niż w latach 2021 i 2022 zaobserwowano natomiast od października do grudnia. Nie podano możliwych przyczyn. Analizując jednak wykres udostępniony przez przyrodników, warto zastanowić się nad wzrostem świadomości odwiedzających. Pomimo że zimą wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych nie jest biletowane, to jednocześnie jest dość niebezpieczne, ze względu na śliskie szlaki. I tak właśnie było ostatniej zimy, na koniec roku 2023 (choć tegoroczny styczeń przyniósł znaczącą poprawę pogody). Przyrodnicy i ratownicy GOPR wielokrotnie apelowali, aby uważać i nie ryzykować wędrówkami po górach własnego zdrowia. Można więc przypuszczać, że turyści wzięli sobie do serca ich przestrogi. Tym bardziej że na Social Mediach PNGS w listopadzie wywiązała się dyskusja na temat ubezpieczenia zdrowotnego w tym czasie. Pisaliśmy o tym tutaj.
Wykres: PNGS