Zakaz poruszania się tatrzańskimi szlakami po zmierzchu

https://pixabay.com/pl/photos/cietrzew-wi%C4%99kszy-ptaki-zima-natura-6835237/

Od 1 marca w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz poruszania się po zmierzchu. Będzie on trwał do 30 listopada. Za jego złamanie grożą surowe kary. Dodatkowo od zmierzchu do godziny 8.00 zamknięty będzie szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia i dalej przez Długi Upłaz na Rakoń.

Zakaz poruszania się po zmierzchu po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trwa od 1 marca do 30 listopada. Spowodowany jest ochroną zwierząt, które wiosną budzą się z zimowego snu. Stają się bardziej aktywne, a często w nocy przemieszczają się i żerują. Niektóre gatunki mają też wtedy swoje gody i porody. Obecność człowieka może je wystraszyć i zakłócić ich spokój. Ponadto w tym okresie aktywne są również niedźwiedzie, które wieczorami opuszczają swoje gawry i stanowią zagrożenie nawet życia dla człowieka.

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), a blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Sytuacja zwierząt nie jest komfortowa” – tłumaczą przyrodnicy TPN.

Dodatkowo, ze względu na ochronę cietrzewi, od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8.00 rano, zamknięto również szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia i dalej przez Długi Upłaz na Rakoń. „Dłużej, gdyż kluczowe dla tokujących cietrzewi są godziny poranne” – informuje TPN.

Należy też pamiętać, że:

  • Do 15 maja nadal są zamknięte odcinki szlaków:

Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz.

Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.

  • Z uwagi na dobro nietoperzy do 26 kwietnia jest zamknięta Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.
  • Na terenie TANAP (po słowackiej stronie Tatr) wszystkie szlaki powyżej schronisk otwarte zostaną dopiero 1 czerwca.

Źródło: TPN

Booking.com